След близо четири часа опити депутатите едва успяха да съберат кворум отново прекъснаха заседанието заради блокада на парламентарната трибуна от ИТН и „Възраждане“ и парламентът не успя да приемат промени в ПВУ за терените на „Мини Марица Изток“.
След подновяване на работата на депутатите в 21:00 ч. последва бойкот на парламентарната трибуна от депутати на „Възраждане“ и „Има такъв народ“, прекъснат беше и звукът.
Напрежението започна още към 18 ч., когото Павела Митова от ИТН поиска проверка на кворума, при която в зала се оказаха 112 депутати. След 15 минути втората проверка посочи 118, при третата – 119 от 240 народниo представители.
Председателят на НС Рая Назарян обяви следващата проверка за 21:00 часа, при която се събра кворум от 123 депутати.
Предстоеше (нереалистично) да се разгледа точка, внесена в последните часове за промени в Плана за възстановяване и устойчивост за рекултивиране на терените на „Мини Марица Изток“. Митова от ИТН излезе на трибуна и обяви, че Рая Назарян нарушава процедурата на правилника за проверка на кворума. Докато говореше около нея застанаха депутатите от партията й, към които се присъединиха и депутатите на „Възраждане“, които блокираха достъпа до парламентарната трибуна. Те не искаха заседанието да продължи заради промени в ПВУ за рекултивиране на терените на „Мини Марица-изток“. Депутатите от двете партии се обявиха против затварянето на централите.

Настъпи хаос, който председателката видимо не можеше да овладее и спря микрофона на Митова. Изглеждаше логично да да прекрати заседанието, но вместо това Назарян разреши на Делян Добрев да прочете от място доклада във връзка с актуализираната пътна карта за климатична неутралност. От него почти нищо не се разбра заради шума и опитите на депутати по това време да изтръгнат кабелите на озвучителната система.

Председателят на групата на ДПС Делян Пеевски се качи на парламентарната трибуна, за да убеждава Тошко Йорданов да я освободи.
„Колеги много ми е хубаво с Вас, ще останем да гледаме шоуто и рекламата на тв 7/8“, каза Пеевски на Йорданов, когато установи, че мисията му е неуспешна. В това време депутатите снимаха с телефоните си и правеха живи включвания, за да разказват какво се случва в зала.
Към 22 ч. зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова обяви 10-минутна почивка и свикване ва Председателски съвет, за да се намери решение на това, което се случва в зала.
След проточилата се почивка Кирова направи проверка на кворума. Само девет народни представители се регистрираха, след което заседанието беше закрито, а парламентът не успя да приеме промените в ПВУ, свързани с терените на „Мини Марица Изток“. Те оцеляха засега.
Депутати от „Възраждане“ и „Има такъв народ“ останаха в пленарна зала, при изключено осветление до полунощ, когато според правилата на Изборния кодекс, не може да се провежда пленарно заседание. Това обявиха пред медиите в кулоарите на парламента Станислав Балабанов и Тошко Йорданов.
„В момента, в който замириса на пари, на крадене на пари, през Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), нещо, което работещите в Маришкия басейн не подкрепят, и бяха цял ден в залата, за да изразят своето нежелание това да се случи, в момента, в който замириса на пари ПП-ДБ, ДПС на Делян Пеевски и ГЕРБ се събраха тутакси“, заяви Йорданов.
„ГЕРБ, ПП- ДБ и ДПС искаха да приемат законопроект, с който да усвоят 2 млрд., да ги откраднат, за сметка на това да затворят ТЕЦ-овете и мините в България и жителите на Стара Загора и техните семейства да останат без работа. На мястото на ТЕЦ-овете да си построят фотоволтачини централи, да усвоят парите, които Европа дава за тази цел, и да лишат от работа 30 000 души в Стара Загора“. Така депутатът от ИТН Станислав Балабанов обясни защо двете партии окупираха трибуната на Народното събрание.
„Тъй като нямаме друг механизъм, с който да защитим гражданите на Стара Загора, окупирахме трибуната“, заяви той.
Вносителите на предложението обявиха, че България е загубила значителни средства от плана и сега тези пари ще трябва да се платят от националния бюджет.
„Парламентът бе поруган с хулигански прояви – дърпане на кабели, чупене на високоговорители, бутане на депутати“, коментира пред журналисти в парламента съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
Финалът на заседанието бе посрещнат с аплодисменти от представители на миньорите, които цял ден чакаха в парламента решението за „Мариците“.
Цял ден парламентът не намери време за ветото на президента върху адвокатския закон. Въпреки вчерашното гласуване в правна комисия то да бъде отхвърлено и призивите на Делян Пеевски за подкрепа на закона, беше ясно, че поддръжниците му от ГЕРБ – СДС и ДПС нямат 121 гласа, за да преодолеят ветото на президента.От 24:00 ч. тази вечер народните представители излизат в предизборна ваканция. Според едни юристи съдбата на силно оспорвания адвокатски закон ще се решава от следващия парламент – по правилник депутатите не могат да имат редовни заседания по време на предизборна кампания и след това – до свикването на новия парламент.
Според други, няма пречка да се свика извънредно заседание, но реалистите прогнозират, че то едва ли ще събере кворум. Засега изглежда сигурно само едно – законът няма да се отправи скоро към „Държавен вестник“.