Последни новини
Home / Актуално / Работна група на ВАдС, начело с адв. Ивайло Дерменджиев, започва „поправки на поправките“ в адвокатския закон

Работна група на ВАдС, начело с адв. Ивайло Дерменджиев, започва „поправки на поправките“ в адвокатския закон

Defakto.bg
Председателят на ВАдС д-р Ивайло Дерменджиев

В изложение до общността на адвокатите председателят  ВАдС д-р Ивайло Дерменджrев  уведомява колегията, че нова работна група започва да поправя внесените от съвета промени в закона, които  доведоха до вето на държавния глава.

Тя се  оглавява от председателя на съвета  д-р Ивайло Дерменджиев и в нея влизат адвокатите: д – р Петър Славов,  адв.Албена Пискова, адв.Александър Кашъмов, адв.Иван Чолаков и адв. Олег Темников.

Дерменджиев  разяснява  как се е стигнало  дотук и какъв е изходът,  за да се преодолеят  съмненията за антиевропейски предложения в Закона за адвокатурата,  довели до ветото на президента  и негативното отношение на   Върховния касационен съд, Съюза на съдиите, Министерството на правосъдието и бизнеса в резултат на предложените изменения.

Новата група ще положи усилия да разсее впечатлението  за политическа обвързаност на ВАдС.

Дерменджиев  обещава да се проведе  широко и задълбочено обществено обсъждане на новите промени, което бе заобиколено при внасянето на спорния законопроект.

Целта е още с новия проект да бъде ангажирано Министерството на правосъдието и той да бъде внесен в Народното събрание от Министерския съвет, а не от отделни депутати, както стана с пропадналия закон.

Пълният текст :  

Народното  събрание не преодоля ветото на Президента върху отделни текстове от Закона за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. Това води до невъзможност да влязат в сила и да се прилагат и текстовете, които не са оспорени и бяха съществени за работата на адвокатите.

Създаде се и впечатление за политическа обвързаност на адвокатурата.

Как се стигна дотук?

В 49-то Народно събрание беше внесен проект за изменения на нормативни актове, в частта относно разноските, за преодоляване на последиците от решението на СЕС. Предложенията бяха обсъдени и гласувани от Общото събрание на адвокатите от страната и от Висшия адвокатски съвет.

На проведената в Народното събрание „кръгла маса“ предложенията за регламента на „особените представители“, особено относно определянето на адвоката и възнаграждението му от адвокатските съвети, бяха остро критикувани от представителите на Върховния касационен съд.

Бе ясно, без да влизам в правни спорове, че тази дискусионна тема не може да намери разрешение в краткия живот, който оставаше на тогавашната легислатура. Такова бе и становището на народните представители, които ясно индикираха, че е необходимо постигането на приемливо и за адвокатурата, и за съда, решение.

Добросъвестно и в интерес на адвокатурата поставих въпроса пред Висшия адвокатски съвет – да оттеглим частта от законопроекта с „особените представители“, за да бъдат приети останалите, важни за адвокатите текстове, какъвто ангажимент бе поет и от депутатите.  Известно е, че делата с участие на „особени представители“ са около 1% от общия брой дела, разглеждани от съдилищата, т.е. интересът от измененията не е съществен.

Предложението ми не беше възприето от мнозинството във Висшия адвокатски съвет по неясни за мен причини. И упоритото настояване за изменения на закона, засягащи незначителен брой производства доведе до неприемане на необходимите промени още през месец юли.

Към днешна дата отново нямаме изменения на Закона за адвокатурата, ГПК, ДОПК в частта относно определяне на адвокатските възнаграждения и разноските. Няма правно основание и за предприемане на действия по подготовката и приемането на наредбата, която ще се утвърждава от министъра на правосъдието за критериите, по които се определят адвокатските възнаграждения.

Но постигнахме противопоставяне и негативно отношение от Върховния касационен съд, Съюза на съдиите, Министерството на правосъдието, бизнеса и вето на Президента.

И като капак на всичко – адвокатурата бе свързана с депутат и ръководена от него партийна фракция, което консолидира останалите политически сили срещу проекта.

Как и защо се конфронтирахме с всички по проблем, засягащ незначителен процент от делата? Мисля, че отговорът е известен.

Какъв е изходът?

В четвъртък, 26 септември, след дискусия, бе гласувано решение на Висшия адвокатски съвет за създаването на работна група, която да изготви предложения за съобразяване на Закона за адвокатурата и свързаните нормативни актове с правото на Европейския съюз в частта относно определянето на адвокатските възнаграждения и разноските.

Групата е в състав: председател д-р Ивайло Дерменджиев и членове д-р Петър Славов, адв.Албена Пискова, адв.Александър Кашъмов, адв.Иван Чолаков и адв. Олег Темников, председател на секция „Международно право“ при Висшия адвокатски съвет.

Членовете на работната група, набедени за „противници“ на пропадналият проект, ще положат всички усилия новият проект да бъде в пълно съответствие с правото на Европейския съюз и да отговори на важните проблеми на адвокатите, адвокатските съвети, гражданите и юридическите лица.

Ще направим всичко процедурата по приемане на проекта да бъде съобразена с изискванията на Закона за нормативните актове, да бъде проведено широко и задълбочено обществено обсъждане, с проекта да се ангажира Министерството на правосъдието и да бъде внесен в Народното събрание от Министерския съвет.

Така ще се избегне политическото обвързване на адвокатурата и ще се постигне създаването на прецизен, стабилно действащ нормативен акт, гарантиращ правото на справедлив процес, защитаващ интересите на гражданите, юридическите лица, адвокатите и адвокатските съвети.

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

2 коментара

  1. Рамбо Силек

    Ясно, работна група, министерски съвет, да угодим на всички!
    Пак нищо! От колко години и за колко още ще се наложи адвокатите да чакат за закон, който да предизвика полагащото им се уважение?
    Адвокатурата е станала нарицателно, днес тя е „последна дупка на кавала“, някои я определят, като „наказателна рота“. Открие ли се възможност, адвокатите бягат от нея през глава. Издевателствата върху нея, сведоха ролята на адвоката до това, формално да придава легитимност на съдебните процеси, колкото за пред чужденците (ЕС)! От години в България, истински адвокати за гражданите няма. Те се демотивираха и деквалифицираха!
    Няма в ЕС по- ниско хонорувани адвокати от българските. Те са в неравностойно положение спрямо колегите си съдии, прокурори, нотариуси, съдебни изпълнители и дори юрисконсулти. Доходите на средностатистически адвокат е в пъти по- малък от заплатата на начинаещ магистрат.
    Всеки обсъжда хонорарите им, никой разходите на адвокатите! Това е професия, която за да я упражняваш трябва да си плащаш!
    Сега, за пореден път само ще правим вятър, без съществен резултат. От години е така, заради интереса да няма влиятелна адвокатура, тя да е формална и зависима.
    В Адвокатурата всякога е имало казионни намесници, които съблюдават да не стане „грешка“ и адвокатите да не станат свободни, независими и самоуправляващи се.
    Едва, когато ТЕ постигнат целта си, ще променят правилата за себе си. И тогава, жална им майка на гражданите на България!

  2. Мила Г.

    Внасянето на един законопроект през МС гарантира обществено му обсъждане, което бе заобиколено в случая на адвокатите, тъй като законопроектът за ЗА бе припознат и внесен от депутати. Много от спорните моменти в него можеха да се преодолеят още преди гласуването му, ако имаше обществена дискусия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.