
ВСС задейства процедура за избор на нов главен прокурор, но вече две седмици няма предложение за кандидат. Според мнозина се очаква Борислав Сарафов, настоящ и.ф. и бивш заместник на Иван Гешев, да бъде сред кандидатите за поста, който ще се реши на 16 януари догодина.
За съдебната система, зависимостите, и на какво трябва да се казва „не“ , говори съдия Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите и бивш член на Висшия съдебен съвет в предаването на „На фокус“.
За избора на нов главен прокурор
По повод подновената процедура за избор на нов главен прокурорq Куцкова заяви, че формално ВСС има право да поднови процедурата.
“ Чисто формално, след като конституционните промени бяха отхвърлени, спряната процедура трябваше да бъде възобновена“. Но Висшият съдебен съвет, освен че отдавна е извън мандата си, направи за срам съдебната система, каза тя. Трябва да се попита Конституционния съд има ли право орган с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председател на ВАС, смята тя. „Според мен трябва отговорът е, че няма право“ заяви Куцкова.
Тя отхвърли аргументите, че КС е разрешил на Инспектора към ВСС да работи извън мандата си.
„ Да, но Инспекторатът не е решаващ органи“, опонира съдията.
„Вероятно продължават вътрешните прегруприрания и е много интересно кое от ДПС-тата ще надлелее, отбеляза тя:
„Доколкото може да се вярва на медийните източници и многобройните данни, че единият от съпредседатели на ДПС има огромно влияние в съдебната система и в частност върху прокуратурата, прегрупирането може още да не е приключило“. Не назова поименно Делян Пеевски. Изразът „прегрупиране“ бе взаимствано от знаменитото изречение на Сарафов към Гешев – „Прегрупираме се , но оставаме приятели“.
На въпрос какво ще означава за българското общество изборът именно на Борислав Сарафов за главен прокурор, Куцкова отговори:
„Аз съм симпатизирала на Сарафов като следовател, но откакто той стана заместник на Гешев, вървеше след него, поддържаше го и едва ли не плачеше, че някой искал да го убие, лично за мен това не е добър избор за този пост“.
Добави, че публикуваните снимки на Сарафов с небезизвестния Петьо Еврото, запечатаните усмивки върху тях, дори нищо да не значат, трябва да го накарат да каже: „Не, аз държа на доброто си име“.
За защитата на хората с психични заболявания
Съдия Куцкова коментира слабата защита на хората с психични заболявания. Наскоро в София ССБ проведе конференция с участието на Асоциацията на европейките съдии и прокурори (МEДЕЛ) за достъпа до правосъдие на хора с психични проблеми, напомни Куцкова. Тя обърна внимание, че правата на тези хора у нас не са достатъчно защитени. Даде пример, че в Португалия именно прокурорът проявява инициатива защита на правата на тези чувствителни групи. В Германия специален съдия се занимава с хора, които имат умствена изостаналост или психично заболяване. „У нас, ако един човек с шизофрения е убил например майка си и това се установи, той бива настаняван в писихиатрично заведение и срещу него не се води наказателно производство. Но той е лишен от възможността да докаже, че не е извършител на престъплението, каза Куцкова.
В този контекст тя обърна внимание на случая със заплахите срещу съдия Владислава Цариградска, за който бе обвинен психично болен мъж – Илко Захариев, обявен от МВР като „Червеният пират“, срещу когото делото ще бъде прекратено, но с това ще бъде прекратено и разследването на същинския въпрос – кой е въздействал за заплахите.
Според Куцкова в подобни случаи „се измиват ръцете“ с обвинения на „клошари, „Червени пирати“ и други, които са лишени от възможността да опитат да докажат, че са невинни. В законите трябва да се добави, че хората с психични увреждания имат право на защита , за да се защитят, че не са извършители, а не като в случая с Червения пират, да им остава петното, че се престъпници, които са се отървали, защото са болни.

Според полската съдийка Моника Фраковяк, случаят на съдия Цариградска трябва да бъде изнесен извън пределите на България и с него да бъде запозната Европейската комисия, която има механизми да я защити. Тя смята, че съдия Цариградска все още е под опасност. Куцкова поясни, че полска съдийка, също е била под натиск и сериозни сплашвания. И не само тя.
„Полските съдии са извор на вдъхновение“, каза Куцкова, като напомни Марша на „Хиляда тоги“ във Варшава през 2020 година. Той бе подкрепен от колегите им от цяла Европа и света заради законодателните нашествия на предишните управляващи от „Право и справедливост“, положили значителни усилия да подчинят съдебната власт на изпълнителната. След намесата е на Съда на ЕС това бе предотвратено.
Куцкова акцентира, че гражданското общество в Полша е застанало зад съдиите си.
„Това беще едно по-високо ниво на правно съзнание, за което изключително много са допринесли именно полските съдии, каза тя.
Смея да твърдя, че в България има твърде много съдии България, които отстояват независимостта си и отстояват на на натиск, заяви бившият председател на ССБ. „Притесняваме, че в съдебната система тече нещо подмолно, на което няма как да се реагира“, посочи Куцкова в заключение.