Това се разбира от позиция на ВКС след проведено заседание на 02.10.2024 г. На него е обсъдено и прието становище на съдиите от Върховния касационен съд във връзка с разискванията на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) в заседанието на 24.09.2024 г. по т. 6 от дневния ред – за конкурса за съдии в търговските отделения на апелативните съдилища.
В становището се посочва, че са напълно неоснователни твърденията за допуснати нарушения при конституиране на конкурсната комисия и при класирането на кандидатите. Върховните съдии подчертават, че е изцяло извън компетентността на Съдийската колегия на ВСС да осъществява на контрол върху мотивите на конкурсната комисия при оценяване на професионалните качества на кандидатите и тяхното класиране.
В документа е посоченоо, че: „Несъобразяването на Съдийската колегия на ВСС с обявеното класиране на кандидатите чрез приемане на решение за възобновяване на конкурса от фазата на формиране на нова конкурсна комисия би създало опасен прецедент в дейността на ВСС, при който административният орган пряко уврежда правата на класираните кандидати без възможност същите да се защитят по съдебен ред. Следва да се има предвид, че времевото удължаване на обявения с решение на Съдийската колегия на ВСС от 26.07.2022 г. конкурс с още минимум от една година засяга правата и на съдиите, които са придобили междувременно необходимия стаж за участие в нов конкурс за попълване на щата в търговските отделения на апелативните съдилища (извън обявените 18 бр. и тези, които биха могли да бъдат заети по реда на чл. 193, ал. 6 ЗСВ)“.
Съдиите от ВКС са категорични, че незачитането на предложението на Комисията по атестирането и конкурсите е в отклонение на досегашната практика на ВСС при провеждането на конкурсите за повишаване в длъжност, както и че бламирането от страна на Съдийската колегия на ВСС на резултатите от извършеното класиране дискредитира конкурсното начало, въведено в Закона за съдебната власт като основен принцип при кадровото развитие на съдиите.
В становището се казва още, че удължаването на срока за провеждане на конкурса чрез приемане на решение на Съдийската колегия за възобновяването му от фазата на формиране на нова конкурсна комисия би обусловило необходимост от продължаване на командироването на съдии в степен, многократно надхвърляща духа на закона, застъпен при правното регламентиране на този институт в чл. 227 ЗСВ. Безсрочното командироване на незает щат на основание чл. 227, ал. 2 ЗСВ създава основателно опасение за възможност за фактическо повишаване в длъжност без явяване на конкурс, а единствено въз основа на субективната преценка на председателя на съда, пишат върховните съдии.
При необосновано продължителен срок командироването от мярка, която следва да се използва само по изключение, може да се превърне в компенсаторен механизъм, който да постави под съмнение независимостта на командирования съдия – риск, който е отчетен както от Венецианската комисия, така и в практиката на СЕС и на ЕСПЧ.
Съдиите от ВКС декларират и своето несъгласие със становищата на част от членовете на Съдийската колегия, в които не се отчита огромният по обем труд, положен от членовете на конкурсната комисия. В продължение на година и два месеца, включително и по време на съдебната ваканция, всеки един от членовете на комисията е проверил материалите по 1200 приключили производства. За успешното провеждане на конкурса с две решения на Общото събрание на Търговската колегия на ВКС част от правораздавателната дейност на четиримата съдии е поета като допълнителен извънреден ангажимент от останалите съдии в колегията. Съдиите от ВКС категорично се противопоставят на незачитането на съвестно положения труд на четиримата съдии от ВКС чрез споделяне от членове на Съдийската колегия на ВСС на неоснователни възражения на кандидати срещу извършеното класиране и срещу публикуваните мотиви към него (направено за пръв път по този конкурс).
Пленумът на Върховния касационен съд е категоричен, че Съдийската колегия на ВСС следва да пристъпи към приемане на решение по чл. 193, ал. 3 ЗСВ за повишаване в длъжности „съдия“ в апелативните съдилища – търговско отделение, по обявения конкурс с решение на Съдийската колегия на ВСС по Протокол № 31/26.07.2022 г., като се има предвид, че конкурсната комисия е процедирала законосъобразно, професионално и добросъвестно.
На 29 септември т.г. Oбщoтo cъбpaниe нa Cъюзa нa cъдиитe в Бългapия изpaзи възмyщeниe oт пpeдлoжeниeтo зa вpъщaнe нa пpeдxoдeн eтaп нa ĸoнĸypca зa пoвишaвaнe нa cъдии в Tъpгoвcĸитe oтдeлeния нa aпeлaтивнитe cъдилищa, oбcъждaнo нa зaceдaниeтo нa Cъдийcĸaтa ĸoлeгия нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт (BCC) нa 24 ceптeмвpи 2024 г.В позицията си УС на ССБ настоя и за публично извинение на доц. д-р Венцислав Петров , спрямо когото бяха изказаните съмнения за професионалната му репутация. Ha тaзи дaтa пeтимa oт oбщo дeвeтимaтa пpиcъcтвaщи члeнoвe нa cъвeтa Cъдийcĸaтa ĸoлeгия нa BCC oбявиxa, чe зapaди нapyшeния в пpoцeдypaтa ĸoнĸypcът тpябвa дa бъдe въpнaт нa фaзaтa нa cфopмиpaнe нa нoв cъcтaв нa ĸoмиcиятa. Oĸoнчaтeлнo peшeниe нe бeше взeтo, тъй ĸaтo ĸвopyмът ce „paзпaднa“ – Oлгa Kepeлcĸa нaпycнa зaceдaниeтo, a Aтaнacĸa Дишeвa oтxвъpли apгyмeнтитe нa мнoзинcтвoтo ĸaтo нeoбocнoвaни.
След предложението на КАК класираните кандидати да бъдат назначени, съмнения относно професионалните качества на доц Петров изказа председателят на ВАС Георги Чолаков. Според него доц. д-р Венцислав Петров, не е хабилитиран по материята търговско право. „Странно ми е как сме го определили в конкурса за търговските отделения. В случая сме допуснали съществено процесуално действие, което води и до незаконосъобразност на решенията“, заяви Чолаков.
Изказването му бе след като Драгомир Кояджиков разясни, че от двете висши училища са отговорили на комисията, че доц. Петров е хабилитиран преподавател по гражданско и семейно право и има право да преподава и гражданско, и по търговско право.
Случаят е наглед пример за опасностите, които критият изтеклите мандати на членовете на ВСС, коментираха конституционалисти.