Последни новини
Home / Законът / След решението на ЕСПЧ: Тепърва българските съдилища ще решават за обезщетенията на Иво Прокопиев и Ценко Чоков

След решението на ЕСПЧ: Тепърва българските съдилища ще решават за обезщетенията на Иво Прокопиев и Ценко Чоков

Defakto.bg
 Здравка Калайджиева: Ако е вярно, че в НС  постъпили и други искания за отнемане на имунитет и те не се разглеждат –   това е недопустим двоен стандарт
Здравка Калайджиева, бивш съдия в ЕСПЧ

Две решения на Европейския съд по правата на човека бяха представени от Министерството на правосъдието като пробив, тъй като са свързани с обявяване за недопустими на две жалби срещу България – на бизнесмена Иво Прокопиев и на осъдения бивш кмет на Галиче Ценко Чоков.

Това решение на съда е от значение за много широк кръг от хора, засегнати от обезпечителни мерки и производства за отнемане„, коментира пред БНР Здравка Калайджиева,  бивш съдия в Европейския съд по правата на човека случая с делото на Иво Прокопиев.
За мен е някак неадекватно пресътворяването на прессъобщението на Министерство на правосъдието с твърдение, че тази жалба била отхвърлена, защото в България вече било получено обезщетение или че жалбоподателите получили възмездие или че жалбите са недопустими“.
Съдът в Страсбург нито отхвърля, нито заявява, че тези оплаквания са недопустими, заяви  Калайджиева и  добавя:
„Нещо повече – присъждат се на жалбоподателите разноски. Тези решения не са окончателни. Те се изпращат на Комитета на министрите за наблюдение на изпълнението. Съдът е приел, че въпросът е решен след вдигането на обезпечителните мерки, а въпросът за обезщетението, което евентуално може да се търси на национално равнище, е приел, че може да се извърши на национално равнище и че няма пречки българските съдилища да спазват стандартите на Конвенцията и да приложат тези стандарти такива, каквито са вече установени в едно по-ранно решениеТепърва може да се наблюдава дали и по какъв начин българските съдилище биха разгледали въпроса за евентуално дължимото обезщетение на жалбоподателите и Комитетът на министрите ще наблюдава изпълнението на това решение“. 
Съдът може по всяко време да върне жалбата за разглеждане, посочи Калайджиева и добави, че това зависи от обстоятелствата.
Според нея решението е много важно, защото засяга не само решенията за отнемане, но и начина, по който се налагат запори, възбрани и то на много сериозно количество. В България има запорирано имущество във връзка с производствата за отнемане, които са с колосални размери, отбелязва тя.
„Българското правителство е убедили Европейския съд, че българските съдилища ще прилагат тези стандарти. Тепърва има да видим дали българските съдилища ще успеят да ги съобразят тези стандарти в своята практика по Закона за отнемане на незаконно придобито имущество“, коментира Здравка Калайджиева.
Правилото за разглеждане на оплакванията от ЕСПЧ е да се даде първоначално възможност на националните власти да разгледат въпроса, посочи тя за делото на осъдения бивш кмет на Галиче Ценко Чоков.
За  случая“ Джейхан Ибрямов“
Тези имунитети и разрешението за снемането им са създадени тъкмо за да не се допуска произвол и не е ясно защо е необходимо задържане под стража при липса на изрично съгласие (от парламента б.р.). Доколкото разбрах решението на съда за налагане на мярка задържане под стража е свързано с опасността да се извършат нови престъпления. Това само по себе си би трябвало да бъде основание, но дали то е дадено при спазване на процедурата е отделен въпрос и той съвсем не е за пренебрегване„.
За ЗдравкаКалайджиева  е тревожно казаното от Джевдет Чакъров, че пред парламента е имало много искания за отнемане на имунитет, но от тях не всички се разглеждат своевременно. „Ако е вярно, че са постъпили и други искания за отнемане на имунитет и те не се внасят за разглеждане – това показва един недопустим двоен стандарт„, посочва тя.

About De Fakto

Проверете също

Адела Качаунова: В необяснимо безвремие властта ще даде право на Сарафов и Чолаков да останат още по 6 м. на постовете

Синдромът на нагласеното шмекерство Комитетът на министрите на Съвета на Европа излезе с решение по …

Прокуратурата на Кьовеши разследва сигнали за подкупи по европроекти за рибовъдни ферми

Европейската прокуратура обискира  домове и офисите на чиновници от агроведомството за предполагаема  корупция – вземане …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.