Слуховете се оправдаха – трима от прокурорската колегия издигнаха и.ф. Борислав Салафов за титуляр на поста главен прокурор. След отстраняването на Гешев, той бе избрант преди година и 4 месеца в светкавична процедура за временно изпълняващ функциите главен прокурор от същия състав на колегията.
Днес бе последна възможност за номинациии. Предложението бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. За разлика от кандидатурата на Гешев зад тази на Сарафов стоят само трима прокурори от Прокурорската колегия. Но пък тя не издигна други кандидати, въпреки че има право на още две кандидатури.
Борислав Сарафов до този момент нито е потвърждаваше, нито отхвърляше въпросите ще се кандидатира ли за поста.
„Управленски опит, морален интегритет, етичен магистрат, квалифициран с опит“ – с тези и още други възторжени мотиви Стефан Петров обясни кандидатурата на Сарафов за поста.
„Взели сме предвид състоянието, проблемите и достиженията на прокуратурата“, каза Петров. Кандидатурата му отговоря на законовите изисквания и притежава необходимите качества да заеме поста. „Неговият последователен кариерен път и натрупаният опит ни дават основание да предложим кандидатурата му“, завърши пледоарията си той.
Последната професионална изява на и.ф. главен прокурор бе поискания от него имунитет на Джейхан Ибрямов от ДПС Доган, чиeто искане и сваляне компетентни юристи и конституционалисти определиха като противоконституционно.
„Мога да заявя, че към момента имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми, посочи след номинацията си Борислав Сарафов в позиция, изпратена до БТА. Добавя, че в разрешаването им ще продължи да разчита на колегите си, с които вярва, че може да реформират прокуратурата и следствените служби, превръщайки ги в защитник на интересите и правата на българските граждани.
Самото изслушване и гласуване е на 16 януари. За избора на Сарафов са нужни 13 гласа. Към този момент ВСС ще е само с 20 члена, тъй като през ноември ще изтече мандатът и на председателя на Върховния административен съд, а на негово място ще застане и.ф. шеф на ВАС.
Идната седмица ще стартира процедурата и за избор председател на Върховния административен съд. Неофициално се твърди, че ще има 2 кандидатури, което може да направи избора по-труден, тъй като там трябват 17 гласа за избор на председател на Върховния административен съд и Върховния касационен съд.
Междувременно процедурите могат да бъдат оспорени в Конституционния съд поради правен спор има ли право ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и шеф на ВАС.
Очаква се до изтичане на двете процедури окончателно произнасяне на Съда на ЕС за легитимните правомощията на Инспектората на ВСС след изтичане на мандата му. Наскоро генералният адвокат на на СЕС в заключително становище обяви, че правото на ЕС не допуска национална правна уредба, при която Инспекторатът на ВСС и членовете му с изтекъл мандат не могат да продължават да контролират дейността на магистратите.
Решението на Съда на ЕС би дало отражение за правомощията на ВСС и по двата избора. Неговият мандат изтече още преди две години.