Надявам се, че и тази кандидатура за избор няма да е толкова предвидим като тази на  Иван Гешев, тъй като моделът „Сарафов“  вече прилича на този на предшественика му“ – това заяви пред  БТВ  съдия Атанаска Дишева, член на  ВСС  по повод издигната номинация  на и-ф. главен прокурор за титуляр на поста.

Дишева обърна внимание, че ,“персоналният състав на ВСС е същия, който гласува “ за и против“  Гешев, при избора и предсрочното му освобождаване с някои козметични промени – намалял е с  петима души.

По повод думите на Сарафов  преди година пред bTV, че той няма да е номинацията за главен прокурор, каза: „Прилича на това, което вече сме гледали, в което сме участвали. Един човек да се обърне на 180°.  Със сигурност при едно от изказванията или в една от хипотезите не е искрен и не знам коя – дали тази, когато е казал „няма да се кандидатирам при никакви обстоятелства, няма да участвам в процедурата“  или съгласието за участие“, каза тя.

Тя коментира, че само трима души са номинирали Сарафов за главен прокурор, но това  променя кой знае колко същността на нещата.

„Това са същите хора в прокурорската колегия, които за много кратък период от време промениха отношението си към Иван Гешев и от така най-добрия главен прокурор в техни изказвания, той се превърна в човек, който не може да продължи да изпълнява длъжността на обвинител номер едно“, заяви тя.

Сарафов дължи обяснение  за някои от делата, които се бе заканил да доведе докрай –  „Осемте джуджета“, случаят с   „Нотариуса“, който засяга съдебната система,  т.нар. „дела на трупчета“ и др.  При и встъпването си  в  длъжност на и.ф. главен прокурор, той заяви, че прокуратурата ще бъде променена.

“ Вчера той е направил подобни изявления, но тези обещания трябва да бъдат анализирани според резултатите“, смята  Дишева.   Случаите, по които обществото има нужда от информация остават „покрити“  – коментира тя.

Посочи,  че  няма обяснение за снимката на Сарафов с обявения за издирване Петьо  Петров – Еврото. В личен разговор  му е казвала, че дължи на обществото  обяснение не само за снимката, но и за участието му в този казус от разследването  на АКФ.

„Малко детински ми се струват досегашните обяснения  на Сарафов, че Гешев  го е поканил на прословутата среща в „Осемте джужета“, на която не дошъл“, но срещнал Петьо Еврото, с когото го снимали,  напомни Дишева.

Има информация, която се нужда от сериозни разследвания и обяснения, които  са показателни  как функционира системата, каза тя.   Според нея промените свидетелски показания по казуса с джуджета (след идването на Сарафов на мястото на Гешев ) са типична възможност един главен  прокурор (и не само) да бъде държан в зависимост.  В един от двата случаи свидетелите са излъгали. Най-честият механизъм за това е  упражняването на натиск  под най-различии форми – заплахи, обещания, говори се за прословутата банка с обещания (..).

На въпрос вижда ли конфликт с Конституцията в решенията на два съдебни състава от СГС и САС да оставят в ареста Джейхан Ибрямов въпреки недаденото съгласие от председателя на парламента за неговото задържане,  тя отговори:

„Смисълът на имунитета в този случай  е да не могат да бъдат предприема съответните действия без предварително разрешение.

В случая подслушването на един депутат без свален имунитет  чрез трето лице, е заобикаляне на закона, каза съдията.

Напомни, че това вече беше правено  по отношение на президента Радев (когато Гешев беше главен прокурор б.р.).

На въпрос държи ли прокуратурата като бухалка в случая „Ибрямов“ Дишева отговори:

Ще се въздържа от коментар,  но отговорите се налагат от само себе си. 

 

На 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува.

До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията.  Гласуването ще е на 16 януари.

Пред Нова тв  адв.  Велислав Величков коментира, че: „Същото мнозинство, което избра Иван Гешев и два пъти го спаси от освобождаване, за 15 дни го освободи и назначи светкавично Борислав Сарафов.  Първо той каза, че не иска да е главен прокурор, а в рамките на две седмици си промени мнението“.

Не мисля, че г-н Сарафов е проблемът. Аз го познавам от 20 години. Той е прокурор от кариерата. Тук се поставя въпроса  за моралната легитимност на този ВСС, но в крайна сметка народните представители в много голям период от време не благоволиха да излъчат нови членове и нов ВСС„, коментира бившият градски прокурор на София Николай Кокинов„

Според него Борислав Сарафов би могъл да обясни всички любопитни въпроси лично.  „Има затишие и мълчание. Или няма желаещи или няма желаещи да номинират друг кандидат“,  обясни той  причината  за единствената кандидатура  на Сярафов  за главен прокурор.

С един-два акта се доказа и стана единствен кандидат„, обобщи  Величков, като посочи случаят с Джейхан Ибрямов и поискания от Сарафов   имунитет на депутата.