Сарафов не изпълни заявките си да „изчисти прокуратурата“ от „лошите практики“ от времето на Гешев
Съюзът на съдиите в България изразява категорично становище, че настоящият състав на Висшия съдебен състав не следва да избира следващите председател на Върховния административен съд и главен прокурор. До избора на нов ВСС настоящият може да продължи функции по текущо администриране на дейността на съдебната власт и конкурсите.
Това се казва в становище на Съюза на съдиите в България по повод процедурите за избор на нов главен прокурор и председател на ВАС.
Изтеклият мандат на членовете на ВСС изисква те да се въздържат от взимане на решения, които конституционно са обвързани с установените мандати на съответните органи, е посочено в становище на ССБ.
Смисълът на различната продължителност на мандатите на ВСС и на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор, установена в Конституцията обуславя и недопустимост на ситуации, при които един и същ състав на ВСС избира повече от един път последователно председатели на ВАС и следващ главен прокурор, отбелязват съдиите.
Борислав Сарафов не изпълни заявките си да „изчисти прокуратурата“ от „лошите практики“ от управлението ѝ по времето на Иван Гешев, се казва още в становището. Не беше осъществено ефективно и срочно наказателно преследване за отправените заплахи по отношение на съдии в разгара на скандала след убийството на Мартин Божанов, посочват още от ССБ.
Пълен текст:
По повод на внесената от членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет кандидатура на Борислав Сарафов за главен прокурор и насроченото обсъждане от Пленума на Висшия съдебен съвет на откриването на процедура за избор на председател на Върховния административен съд, Управителният съвет на ССБ счита, че изтеклият мандат на настоящия ВСС изисква членовете му да се въздържат от взимане на решения, които конституционно са обвързани с установените мандати на съответните органи. Смисълът на различната продължителност на мандатите на ВСС и на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор, установена в Конституцията обуславя и недопустимост на ситуации, при които един и същ състав на ВСС избира повече от един път последователно председатели на ВАС и следващ главен прокурор. В разпоредбите на чл. 130а от Конституцията ясно са разграничени правомощията на Пленума на ВСС да прави предложения до президента на републиката за назначаване и освобождаване на председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор от останалите правомощия на съвета и неговите колегии за осигуряване на текущата дейност на органите на съдебната власт. Това произтича и от самостоятелните функции, които също на конституционно ниво са възложени на председателите на двете върховни съдилища и на главния прокурор, като последният за срока от своя седемгодишен мандат има решаваща роля за определяне на насоките на дейността на прокуратурата и правомощието да упражнява надзор за законност и методическо ръководство за дейността на всички прокурори. Намираме за неоснователно позоваването на решението на Конституционния съд за изтеклия мандат на Инспектората към Висшия съдебен съвет, доколкото същото няма пряко и непосредствено действие по отношение на ВСС, като различен от ИВСС по функции колективен орган и особено относно негови правомощия, които според конкретни конституционни разпоредби не следва да се упражняват при изтекъл мандат. В противоречие със самата практика на ВСС е позоваването и на установените в ЗСВ срокове за откриване на съответните процедури. В ЗСВ са установени и срокове за ритмично и срочно провеждане на конкурси за назначаване и повишаване на съдии, прокурори и следователи, които системно не са спазвани от този състав на ВСС.
Считаме, че настоящият състав на Висшия съдебен съвет не следва да избира следващи председател на ВАС и главен прокурор и поради доказаната практика на мнозинството от членовете на настоящия съдебен за несъобразяване с възложената им функция за проверка дали съответните кандидати отговорят на изискванията за заемане на най-висшите професионални длъжности в съдебната власт. Това мнозинство пренебрегна предупрежденията на представители на различни правни съсловия, включително и на Съюза на съдиите в България, за непригодност на Иван Гешев да бъде назначен като главен прокурор.[1] Същото мнозинство не реагира и на продължилите над две години нееднократни случаи на засягане на правовия ред и уронването на престижа на съдебната власт от страна на така избрания тогава главен прокурор, за което нашата организация също няколко пъти алармира[2]. Това бездействие на мнозинството от състава на Висшия съдебен съвет да упражнява едни от най-важните възложени му функции, както по отношение на натрупаните скандали по време на управлението на прокуратурата от Иван Гешев, така и по отношение на неговите и на Борислав Сарафов и Ясен Тодоров действия, съпътстващи предсрочното освобождаване на Гешев от длъжността главен прокурор, беше причина и Съюзът на съдиите в България до призове за оставката на членовете на ВСС.[3] Непоемането на отговорност от същото мнозинство от членове на Висшия съдебен съвет за техните действия и бездействия в миналото поставя под въпрос способността им да осигурят прозрачността и законността на процедурите за избор на следващи председател на ВАС и главен прокурор.
Припомняйки нашата позиция за действията и изявленията на Борислав Сарафов, предхождащи предсрочното освобождаване на Иван Гешев от длъжността главен прокурор, считаме за неподходяща кандидатурата на господин Сарафов за заемане на същата длъжност. Както по време на тогавашния скандал, така и след това, вече назначен за изпълняващ длъжността главен прокурор, Борислав Сарафов не даде убедително обяснение как като заместник на Иван Гешев, не е реагирал публично на неговите действия по засягане на законността и увреждащи авторитета на съдебната власт.[4] Изпълнявайки функциите на главен прокурор вече над една година и три месеца, Борислав Сарафов не изпълни заявките си да „изчисти прокуратурата“ от „лошите практики“ от управлението ѝ по времето на Иван Гешев. По време на този период станаха публично достояние и действията на групите за упражняване на нелегитимно влияние върху магистрати, като към настоящия момент няма повдигнати обвинения пред съда срещу членове на тези групи, въпреки публично поетите ангажименти и в тази насока от изпълняващия длъжността главен прокурор, а понастоящем и единствен кандидат за титуляр. От страна на прокуратурата, оглавявана през посочения период от изпълняващия длъжността главен прокурор, не беше осъществено ефективно и срочно наказателно преследване за отправените заплахи по отношение на съдии в разгара на скандала след убийството на Мартин Божанов.
С оглед на всичко изложено, Управителният съвет на Съюза на съдиите в България призовава членовете на Висшия съдебен съвет до избора на нов състав на този колективен орган:
Да не откриват процедура за избор на председател на Върховния административен съд;
Да не избират за главен прокурор предложения от трима членове на Прокурорската колегия на ВСС кандидат Борислав Сарафов;
Да продължат изпълнението на своите функции по текущо администриране на дейността на съдебната власт, включително и чрез ритмично и срочно приключване на предвидените в Закона за съдебната власт конкурси за назначаване и повишаване.
София, Управителен съвет на ССБ
16.10.2024 г
.[1] https://judgesbg.org/wp-content/uploads/2019/11/Stanovishte_Glaven_prokuror.pdf
[2] https://judgesbg.org/wp-content/uploads/2020/02/do_-plenuma_3Feb.pdf; https://judgesbg.org/wp-content/uploads/2020/09/Declaracia_VSS_ostavka.pdf
[3] https://judgesbg.org/wp-content/uploads/2023/05/%D0%94%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%93%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%B2.pdf
[4] https://judgesbg.org/wp-content/uploads/2023/06/VSS_B_Sarafov.pdf