ДПС „Доган“ спечели спор с ЦИК пред ВАС за незаконосъобразен отказ по промени в състава избирателни секции
Делото е образувано пред ВАС по жалба на ПП „Движение за права и свободи“ с председател Джевдет Чакъров, срещу решение на Централната избирателна комисия, с което е отхвърлено искане за промяна на съставите на няколко избирателни секции на територията на община Годеч от квотата на ПП „ДПС“. Това е станало без мотиви и в противоречие със закона, твърдят жалбоподателите.
Най – напред РИК 26 – София област с 6: 5 отхвърля искането на ДПС. За това решение самата ЦИК посочва, че е незаконосъобразно, защото в него не се съдържат становища и мотиви, които обективират всяко от застъпените в гласуването на РИК позиции за или против.
Когато обаче именно ЦИК трябва да реши спора, се стига до подобен резултат. По изготвения проект за отхвърляне на решението на РИК 26 – София област, ЦИК не постига необходимото мнозинство от две трети от присъстващите членове – от 14 членове на комисията в зала „за“ предложението гласуват 9 от членовете и „против“ 5 – ма, а решението не е придружено от правна обосновка.
В решението си ВАС посочва почти същото, което ЦИК преди това е написала до РИК: „..Нито от протокола на ЦИК, нито от други документи, подготвящи и съпътстващи издаването на обжалваното решение, са изложени мотиви за отхвърляне жалбата на ПП „ДПС“.
За порочната практика решенията да са мотивирани с политическо гласуване
Съдът казва и още нещо: Във връзка с установената порочна практика на Централната избирателна комисия да постановява решения в контролно производство в хипотезата на чл.53, ал.4, изр. второ от ИК, „следва да се отбележи, че въпреки политическия квотен принцип на формиране на колективния орган, след неговото конституиране дейността му следва да е съобразена с основните принципи, на които се подчинява дейността на администрацията“.
Като следва принципа за законност при вземане на решение, колективния административен орган трябва да изложи правни и фактически съображения, мотивиращи две обсъждани различни становища. В приложения протокол от проведеното заседание на ЦИК липсват данни за обсъждане на становище за отхвърляне на жалбата, поради което и получения резултат „за отхвърляне“ на предложения проект за решение, е лишен от фактически и правни основания и с това грубо се нарушава принципа за законност при упражняване на възложената административна дейност.
Липсата на мотиви към обжалваното решение, с което се отхвърля предложения проект за решение, не дава възможност на съда да извърши контрол за законосъобразност върху решението на ЦИК, посочват от ВАС. „ Съдът не може да изложи мотиви вместо органа, защото правомощието му е да упражни контрол за законосъобразност върху същото решение, а мотивите са част от него“.
Това налага отмяна на решението на ЦИК и връщането му за ново произнасяне. Липсата на фактически и правни основания за отхвърляне на жалбата на ПП „ДПС“ е основание за отмяна на решението по чл. 46, т.3 от АПК, категоричен е съдът, който като отменя решението на ЦИК, й връща за произнасяне по жалбата на ПП „Движение за права и свободи“ срещу решението на РИК 26 – София област.
ЦИК трябва да спази указанията по тълкуването и прилагането на закона, дадени в мотивите на настоящото решение, е изтъкнато в решението на съда.
Решението е окончателно