„Надявам се да се прояви морал и да не бъде избиран главен прокурор. Това би било изключителна девалвация на правото – това каза пред БНР адвокат Ина Лулчева по повод номинацията на и.ф. гл. прокурор Борислав Сарафов.
„Правото е нищо без етиката, а тя изисква никой да не подава кандидатурата си пред орган, който е нелегитимен и действа извън мандата си, няма доверие в решенията му, няма да има доверие и при избора на най-висшите нива – председател на Върховен съд и главен прокурор“, отбеляза адвокатът.
За година и половина Борислав Сарафов показа, че няма желание да се справи с основните проблеми в прокуратурата, а това се се дължи на зависимости, кръгове, образуването или прекратяването на дела без основания.
Лулчева определи концепцията, представена от него пред ВСС като кандидат за поста „главен прокурор“, като „изключително разочароваща“.
Изведнъж се оказва, че проблемите са в срочността на разследването. Предлага се да се премахнат всякакви процесуали срокове, което да доведе до вечните обвиняеми и делата на трупчета.
Казва се, че трябва да се премахне възможността обвиняем, но и пострадал, когато приключи досъдебното производство, да се запознае с материалите по делото.
Поставя се проблемът с вещите лица и се казва, че той ще се реши като се създаде център към министерството на правосъдието, в който те щели да се обучават. Проблемът е, че вещи лица няма, защото не се обучават инженери, не се подготвят лекари – патоанатоми, няма достатъчно счетоводители. Този проблем няма да се реши със създаването на център.
В концепцията не става ясно защо се предлагат някакви мерки и какъв реално е проблемът в борбата с престъпността. Вътре няма нито дума за корупционните престъпления.
В концепцията има и хубави неща – идеята, че трябва да се въведат електронни дела в досъдебното производство, да се направи криминализация на новите форми на престъпност.
Това е правилно, но не решава нито един от проблемите на прокуратурата. Няма връзка между данните, които се излагат и предложенията, които се правят. Тази концепция и сравнението й с тази на Иван Гешев показва, че концепциите нямат никакво значение“.
Сарафов доказа, че не желае да се занимава с порочните явления в прокуратурата, като не се зае със „Осемте джуджета“,напомни още адвокат Лулчева в предаването „Неделя 150“.
„Той предлага прокуратурата да не мотивира отказите си. Това е абсолютно нетърпимо. Може да се получи форма на произвол“, предупреди адвокатът.
Моето дълбоко убеждение е, че и към момента политическото влияние в прокуратурата е видимо, подчерта адвокат Лулчева.
„За политическо влияние призна и Иван Гешев, когато го махаха, и Борислав Сарафов, когато встъпваше в длъжност. То най-ярко пролича при задържането на депутата Джейхан Ибрямов – без да е дадено разрешение от НС. Не може да се задържи депутат, за който НС не е дало разрешение. И съдът услужи на политиката в случая“, отбеляза Лулчева.