Последни новини
Home / Законът / Атанас Атанасов, председател на ССБ: Има сериозни проблеми с легитимността на ВСС за избора на ръководители на ПРБ и ВАС

Атанас Атанасов, председател на ССБ: Има сериозни проблеми с легитимността на ВСС за избора на ръководители на ПРБ и ВАС

Defakto.bg
председателят на Съюза на съдиите в България Атанас Атанасов.

Има проблеми с легитимността на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС) да проведе двете процедури – за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС) в няколко насоки. Това каза в интервю за БТА председателят на Съюза на съдиите в България (ССБ) Атанас Атанасов.

Когато говорим за легитимност, първият въпрос, който възниква, е свързан с изтеклия преди повече от две години мандат на този орган. След като продължителността на този мандат е установена в конституцията, заедно с изрична забрана за преизбиране веднага след изтичане на срока на мандата, възниква проблем със законността на актовете на ВСС извън неговия мандат, каза председателят на Съюза.

Според него този проблем е още по-съществен, когато става въпрос за упражняване на обособените от останалите правомощия на ВСС да осъществява избор на председатели на върховните съдилища и главен прокурор, чиито мандати са установени така, че принципно да не може един и същ ВСС последователно да избира председател на Върховния касационен съд (ВКС) или ВАС, или главен прокурор.

Не по-малко важен е и аспектът за легитимността в широкия смисъл на това понятие на сегашния състав на ВСС да проведе този избор. Този състав избра за главен прокурор Иван Гешев, въпреки множеството съмнения за съответствието на кандидатурата му с високите изисквания за заемане на тази длъжност. Същият състав на ВСС и освободи господин Гешев предсрочно, без обаче съответното мнозинство от членове на съвета да демонстрира критичност към участието си в избора му, нито да прояви активност за установяване на последствията от неговото управление на прокуратурата, каза Атанасов.

По думите му са налице необорени съмнения в способността на същото мнозинство да проведе прозрачна, убедителна и неподвластна на външно влияние процедура за избор на следващи председател на ВАС и главен прокурор.

Упражняването на определени властови правомощия може и следва да бъде самоограничавано именно когато съществува съмнение в легитимността на органа, който ги упражнява или на решенията, които предстои да взема. Затова и беше не само възможно, но и необходимо въздържането от страна на сегашния състав на съвета да предприема избори на председател на ВАС и главен прокурор, които принципно следва да бъдат избрани от следващия състав на ВСС, посочи председателят на ССБ.

Според Атанас Атанасов тезата, че ВСС е длъжен непременно да избере нов председател на ВАС и главен прокурор, с оглед възложената му компетентност в таза насока, се опровергава най-вече от дейността на този състав на съвета, в рамките на която не се избират, понякога и в няколко поредни случаи, административни ръководители на съдилища и прокуратури или се бездейства за своевременното кадрово обезпечаване на органите съдебната власт, чрез провеждане и своевременно приключване на конкурси за назначаване и повишаване.

Сегашната процедура за избор на главен прокурор, прилича много на приключилата с избора на Иван Гешев, когато също имаше един кандидат. В значителна степен липсата на алтернативна кандидатура предпоставя и изхода от процедурата. След като не са предложили друг кандидат и не са се аргументирали защо не се възползват от това свое правомощия, останалите членове на Прокурорската колегия на ВСС демонстрират мълчаливо съгласие с предложението на своите трима колеги, издигнали кандидатурата на Борислав Сарафов, каза председателят на ССБ.

По думите на Атанасов дейността на този състав на ВСС сочи, че обикновено гласуващите единодушно членове на Прокурорската колегия могат да разчитат на по-голямата част от състава на Съдийската колегия за формиране на необходимото мнозинство. Затова и не представлява изненада участието на само един предложен кандидат в сегашната процедура.

Избирането на нов състав на ВСС, след като е изтекъл мандатът на сегашния, следва да е въпрос от изключително значение, както за професионалната общност от съдии, прокурори и следователи, така и за Народното събрание. Това е въпрос не само на формално спазване на установената в конституцията продължителност на мандата на членовете на ВСС, но и на обезпечаване на тяхната независимост, необходима за осъществяване на възложените им функции. Едва ли може да се говори за независимост на членове на ВСС, работещи при условията на изтекъл мандат, чието фактическо продължение зависи от политическото мнозинство, посочи още Атанас Атанасов.

Той е на мнение, че в своята досегашна работа настоящият състав на ВСС даде и множество основания за поставяне под съмнение на способността му да осигури законосъобразно и добро администриране на дейността на съдебната власт. Достатъчно е да си спомним случаите, станали повод няколко пъти Съюзът на съдиите в България да иска оставката на този съвет.

Отлагането на избора на нов Висш съдебен съвет води до все по-нарастващи съмнения за легитимността на взиманите решения от сегашния състав. Според скорошно заключение на Генералния адвокат на Съда на Европейския съюз по висящо дело пред същия съд по повод изтеклия мандат на членовете на Инспектората към ВСС, могат да се окажат нищожни всички действия на този орган по отношение на проверки, предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу магистрати и за налагане на дисциплинарни наказания.

Отлагането на избора на нов състав води и до нарастващи случаи на взимане на непрозрачни и будещи съмнения за действителните им мотиви решения на мнозинството от членовете на сегашния съвет, като такива за избор или неуспешен такъв на председатели на съдилища и ръководители на прокуратура, за бездействия по отношение на конкурси за повишаване и много други, каза още Атанас Атанасов.

БТА

About De Fakto

Проверете също

Президентът започва консултации с политическите сили във вторник, 10 декември

Още във вторник ще започна консултациите с политическите сили – това заяви а президентът Румен …

БИПИ: Правният хаос с назначенията на органи от парламента застрашава цели обществени сектори

Със започване работата на 51-вото Народно събрание пред Вас, като народни представители, отново се поставя …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.