Последни новини
Home / Законът / Ден на отворените врати във Върховния касационен съд под надслов „Открито за съдебната власт“

Ден на отворените врати във Върховния касационен съд под надслов „Открито за съдебната власт“

Defakto.bg

 

    На 21.11.2024 г. във Върховния касационен съд (ВКС) бе проведен Ден на отворените врати под надслов „Открито за съдебната власт“ в рамките на инициативата за ежегодно организиране на такова събитие в звената на съдебната система.

Гости на съда бяха единадесетокласници от столичното 125 СУ „Боян Пенев“. В Конферентната зала на Съдебната палата те разговаряха със съдия Мими Фурнаджиева – заместник на председателя на ВКС и ръководител на Гражданската колегия, и съдия Виолета Магдалинчева от Наказателната колегия.

Върховните съдии представиха структурата на съда и видовете дела, които се разглеждат в трите колегии на Върховния касационен съд – Гражданска, Наказателна и Търговска.  Пояснени бяха етапите при съдебните производства – от разпределението на делото на докладчик чрез Системата за случайно разпределение до постановяване на окончателното решение от съдебния състав. С учениците бе обсъдена натовареността на съдиите, като бяха представени и другите фактори, които оказват влияние върху сроковете за приключване на делата.

Въпросите, които интересуваха единадесетокласниците, бяха свързани с разликите между наказателните и гражданските дела, кой и как прави преценката за моралните и етичните качества на съдиите, защо някои дела продължават с години, носи ли отговорност човек, обвинил неоснователно друг в престъпление и други. Домакините отговориха изчерпателно, като посочиха и конкретни примери от своята практика като съдии. Представени бяха функциите на етичните комисии към съдилищата, а също така и ролята на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет при дисциплинарните производства, водени срещу съдии.

В рамките на дискусията бе засегнат въпросът за изкуствения интелект и евентуалната му роля при решаването на съдебни дела, като всички участници бяха категорични, че системите за изкуствен интелект не могат да заместят съдията, защото нямат капацитет да преценяват въпроси относно морала или относно претърпените от пострадало лице емоционални болки и страдания. Друга важна тема, на която бе отделено време при разговора с учениците, бе тази за делата „Шамари“ (SLAPP), представляващи форма на тормоз и сплашване, използвана срещу журналисти, граждани и организации, работещи в защитата на обществения интерес.

Преди срещата със съдиите възпитаниците на 125 СУ „Боян Пенев“ се запознаха с историята на Съдебната палата в София, която е паметник на културата, научиха подробности за строителството, архитектурата и произведенията на изкуството в храма на Темида. Бяха впечатлени от зала № 15 „Тържествена“, в която е емблематичната мозайка „Темида“ – дело на художника Иван Пенков.

 

About De Fakto

Проверете също

Президентът започва консултации с политическите сили във вторник, 10 декември

Още във вторник ще започна консултациите с политическите сили – това заяви а президентът Румен …

БИПИ: Правният хаос с назначенията на органи от парламента застрашава цели обществени сектори

Със започване работата на 51-вото Народно събрание пред Вас, като народни представители, отново се поставя …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.