Критичността в концепцията поражда доверие в желанието за освобождаване на прокуратурата от политическо влияние, казва ректорът на Великотърновския университет
Трето положително становище в подкрепа на номинацията на изпълняващия функциите обвинител №1 Борислав Сарафов за главен прокурор бе публикувано на сайта на Висшия съдебен съвет в петък. То е от ректора на Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“ проф. Димитър Димитров.
„След обсъждане на концепцията за главен прокурор на г-н Борислав Сарафов с колеги от Юридическия факултет, бих искал да подчертая високата оценка, която даваме на редица принципни положения в тази концепция. Според мен и колегите ми, тя отразява основните предизвикателства пред прокурорската институция и изпълнението й би довело до повишаване ефективността на прокуратурата и общественото доверие в нея“, пише в становището си ректорът на висшето учебно заведение.
В становището си проф. Димитров заявява, че обявените от Сарафов намерения за реформа на прокуратурата „са правилни и необходими“. Според ректора обективността и критичният на моменти тон в концепцията на претендента пораждат доверие в желанието за Сарафов да освободи държавното обвинение от политическо влияние. „Досегашната работа на г-н Сарафов като временен ръководител на прокуратурата и спокойствието, което той внесе в работата, й засилват увереността ни, че тази концепция ще бъде изпълнена и трябва да бъде подкрепена“, се казва още в становището на ректора на Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“.
Сарафов получи подкрепа и от организации на евреите в България, които изразяват благодарност за усилията му в противодействието на антисемитизма. В подкрепа на номинацията за главен прокурор се обявиха и от сдружение „Ангели на пътя“, което обединява родители и близки на млади хора, загинали в катастрофи, причинени от шофьори, употребили алкохол или наркотични вещества.
На 16 януари 2025 г. ВСС ще изслуша Сарафов и ще гласува за избора като главен прокурор в следващите седем години.
За да бъде избран, са необходими гласовете на 13 от членовете на ВСС, който в момента е в намален състав от 22 членове. Като и.ф. Сарафов не участва във ВСС, а от петък заради изтеклия му мандат и Георги Чолаков няма да участва в заседанията, но ще продължава да ръководи съда като и.ф. до избора на титуляр.
През 2019 г. шестима академици и двама член-кореспонденти от БАН излязоха с отворено писмо в подкрепа на единствения номиниран тогава за главен прокурор Иван Гешев.Те заявиха, че изборът на прокурор Гешев е нежелан само от онези, които се страхуват от него и от закона, а именно соросоидите и няколко олигарси.
„През последните дни в публичното пространство се надигна неудържим поплак от малки но шумни, групи граждани, които протестират срещу номинацията на г-н Иван Гешев за главен прокурор на Република България. Свикнахме вече в любезното отечество да се протестира за щяло и не щяло, с повод и без повод, смислено и безсмислено, интелигентно и плебейски настървено и пр., и пр.“, бе казано още в позицията.
На 15 юни 2023 година президентът издаде указ за предсрочно освобождаване на Гешев от поста главен прокурор по предложение на ВСС, който с 16:4 гласа го освободи за уронване на престижа на съдебната власт.