Последни новини
Home / Актуално / Наталия Киселова: Неприемливо е в нов ВСС да бъдат „възкресявани“ старите избрани членове от съдебната квота

Наталия Киселова: Неприемливо е в нов ВСС да бъдат „възкресявани“ старите избрани членове от съдебната квота

Defakto.bg

 

Доц. Наталия Киселова

Борисов отстъпи от заявената подкрепа за г-жа Назарян

Запазването на безалтернативен г-н Главчев като служебен премиер, е немислимо

 Пленарната зала и студентската аудитория са несравними – в едната има смях, в другата борба за надмощие.

Не съм разочарована – изборът на председател е по силата на политическа подкрепа.

Акцентите са от интервю на Де Факто с доц. Наталия Киселова, която се присъедини към гражданската квота на БСП – Обединена левица (БСП – ОЛ) и  бе номинирана за председател на 51-ото НС.

 Защо, г-жо Киселова,  вместо да финализира избора за временен председател на НС, в петък  левицата не подкрепи  за пети път  предложението на ИТН  за г-н Силви Кирилов?   

– Изборът на председател на Народното събрание е част от учредителното заседание, описано в Конституцията. От април 2021 г. насам е част от усещането за криза, защото има затруднения за намиране на мнозинство. През избора на председател могат да се видят възгледите за възможните посоки на парламента. Дали отиваме на избори или ще има усилие за някаква парламентарна дейност. Предложението за „временен“ председател до формирането на мнозинство означава, че или се дава време на първата / втората формация да търсят мнозинство, или че отиваме на поредни осми избори.

Временното председателство е или време за друг, или допълване на списъка с потенциални кандидати за служебен министър-председател.  Колегите от ИТН не изключват възможността доц. Кирилов да бъде и част от потенциалните кандидати за служебен министър-председател, ако бъде избран от президента на републиката.

  Ако  Кирилов беше избран, Борисов нямаше да има възможност да предлага Атанас Атанасов за председател на НС срещу това той да стане премиер.  

– Предложение за нови кандидати при нов избор е допустимо. Направена по този начин офертата – едновременно за председател на Народното събрание и за министър-председател показва посока в дясно, според мен.

Има един дребен детайл – вътрешното напрежение в ПП-ДБ не е наша работа, а че е необходимо мнозинство за избора.  Двете формации нямат достатъчно гласове самостоятелно да изберат без подкрепа от трета формация. От друга страна е отстъпка от ГЕРБ от заявената подкрепа за г-жа Назарян.

           Има ли нещо, което БСП-ОЛ знае, но не обявява в публичното  пространство? Спекулира се, че изборът за председател е само прикритие за подготвяно ново служебно правителство, което Кирилов да оглави. 

– Срещите, в които са участвали представители на коалицията бяха оповестени или имаше излъчване. Отиването на поредни избори не е желана от нашата коалиция посока в съдбата на Народното събрание без променени правила и условия.

Запазването на безалтернативен г-н Главчев като служебен премиер, мълчанието относно съществуването на незаконни и престъпни практики в изборния процес, са неприемливи.

Но пък свеждането на избора на президента до председателя на Народното събрание и на Сметната палата също е неприемливо.

Очакваме да има политическа воля и държавническо мислене сред народните представители и да бъдат открити процедури за национален омбудсман и негов заместник, за членове на Сметната палата, вкл. заместник-председатели. За да има алтернатива пред президента.

Сезирахме и Конституционния съд (к. д. 38 / 2024 г.) с искане да обяви за противоконституционен списъка от длъжности, измежду които трябва да избере президента служебен министър-председател. Включването на длъжностите минира възможността за обновяване на органите, в които има потенциални служебни премиери.

   За избора на главен прокурор

Не може напълно да се изключи връзката между бавенето на избора на председател на НС и предстоящия вот  на нов главен прокурор – по този въпрос се обсъжда  прекратяване на обявената  процедура за избор с преходна разпоредба на закона.  Записването на подобна разпоредба като норма на закона,  означава , че тя ще действа само занапред и не би повлияла  на процедурата, казва мнозинството от юристите.

    Ако сегашната ситуация се запази,  как ще се позиционира БСП – ОЛ при шестия опит за избор на първия между равни?

– Ще има заседание на парламентарната група преди възобновяване на пленарното заседание и ще има решение – дали ще имаме номинация, дали ще подкрепим друг кандидат или ще се въздържим. Решението ни зависи от посоката, която дава съответния кандидат,  гаранции срещу временни мнозинства няма.

 Има ли идея да бъдат „върнати“ избраните членове от съдебната квота, чиито избор прекратен със закон, обратно в играта за нов ВСС?  Чували ли сте за подобни намерения?

– С Преходни и Заключителни разпоредби към ЗСВ (Обн., ДВ, бр. 69 от 2023 г.) бяха прекратени процедурите по встъпване на избраните от съдиите, прокурорите и следователите във ВСС. Коректната редакция на § 2, ал. 1 е: „Всички висящи и неприключили с акт за встъпване процедури по избор на членове на Висшия съдебен съвет се прекратяват.“.

Има и втора алинея, която предвиди в срок от 6 месеца от влизането в сила на този изменителен закон Народното събрание и органите на съдебната власт да започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет. В тези 6 месеца започнаха конституционни промени и в последствие имаше произнасяне на конституционната юрисдикция.

Да се поддържа, че е възможно „възкресяване“ според мен е опасно при данните за проблеми при избора на съдиите.  Ако се повдига такъв въпрос личното ми мнение е, че това трябва да е нов избор – с нови кандидати, и за магистратите, и от Народното събрание.

 Различна ли е парламентарната зала в сравнение  със студентската аудитория? 

Студентите създават друг тип шум – на смях или разкази за отминали преживявания  на младостта. Шумът в пленарната зала е част от усилията за надмощие. Несравними са.

  Имате ли свобода на мнение и позиция сред депутатите от БСП – ОЛ?

Свобода на мнение има не само в групата, но и в срещите със симпатизанти. По-скоро хората очакват ясна позиция представена в медиите. Да не доминира само едно мнение, а да се чуват различни позиции. Разбира се,  когато се вземе решение дали от групата, или от орган на БСП или на коалицията е редно решението да се спазва.

  Разочарована ли сте, че безусловната ви университетска кандидатура, не може да се пребори с политическия избор за този пост?

– Не, няма място за разочарование. Защото изборът на председател е по силата на политическа подкрепа. Позициите ми като гражданин в обществото са ясни и няма промяна в тях. Моите усилия са насочени към нормално функциониране на Народното събрание.

Академичната длъжност даже задължава повече, да се придържам към коректен език и принципни позиции.

Борбата ще е за конкретни каузи, а не за длъжност.

About Лилия Христовска

Проверете също

Президентът започва консултации с политическите сили във вторник, 10 декември

Още във вторник ще започна консултациите с политическите сили – това заяви а президентът Румен …

БИПИ: Правният хаос с назначенията на органи от парламента застрашава цели обществени сектори

Със започване работата на 51-вото Народно събрание пред Вас, като народни представители, отново се поставя …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.