Доклад на ООН: Най-опасното място за жената е у дома, като на всеки 10 минути една жена по света бива убита от свой близък
На 25 ноември – Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, съдиите и служителите в Окръжен съд – Варна отново сложиха оранжева лентичка на дрехите си в знак на съпричастност и подкрепа на каузата, съобщиха оттам.
На 17 декември 1999 г., 25 ноември е обявен за Международен ден за премахване на насилието срещу жените от Общото събрание на ООН. В продължение на 16 дни организацията апелира за насочване на общественото внимание към този глобален проблем, позовавайки се на данни от своя годишен доклад по темата – „ООН жени“. Според него най- опасното място за жената е у дома, като на всеки 10 минути една жена по света бива убита от свой близък. В доклада се посочва, че според новите глобални оценки на ООН за убийствата на жени, около 140 жени и момичета по света умират всеки ден от ръката на своя партньор или член на семейството си. Организацията е установила, че 85 000 жени и момичета са били убити умишлено от мъже през 2023 г. „Като 60% (51 100) от тези смъртни случаи са извършени от близък на жертвата човек“, алармира ООН. И призовава за включване в кампанията UNiTE (25 ноември – 10 декември) с различни инициативи. Оранжевият цвят символизира по-светло бъдеще без насилие.
Съпричастен към темата, Окръжен съд – Варна отново се включва в нея с цел да фокусира общественото внимание към тревожната ескалация на насилието над жени. Полезна информация ще бъде споделяна в профилите на съда в социалните мрежи, както и на място в съда чрез въздействащи послания.
Партньори на Окръжен съд – Варна в тази кампания са Български фонд за жените и Зонта клуб – Варна.
Отделно Окръжен съд – Варна подкрепя и инициативата, под надслов „Аз съм Рада” на Зонта клуб – Варна. Проектът е в защита на всички, претърпели насилие, нуждаещи от правна помощ, от съдействие и защита. Символът на кампанията – фигурата на Рада в оранжев цвят, може да бъде видяна в Окръжен съд – Варна. Тя е с поставен на нея QR код и надпис “#АзСъмРада”. При сканиране, кодът води към специално разработено приложение, където всяка застрашена жена има възможност да намери контакти на национални служби за подкрепа.
Фигурата, плакати и стикери „Рада“ са разположени в сградата на Съдебна палата – Варна.
Всички, които се чувстват съпричастни към благородната и много важна за обществото ни кауза, са поканени, ако срещнат Рада, да се снимат с нея и да споделят снимката в своя профил във Фейсбук и/или Инстаграм с хаштаг #АзСъмРада.
Целта е да се достигне до възможно най-много хора с конкретна и въздействаща информация, която да помага за превенция, ограничаване и прекратяване на насилието срещу жени и момичета, съобщават от съда.
Информационната кампания на Окръжен съд – Варна ще продължи до 10 декември – Международния ден за правата на човека.