Докато политиците в парламента чертаят червени линии и ограждат площи, съдебната власт методично си върши работата по избора на главен прокурор.
„Удивих се колко много работа съм свършил“, каза претендентът след доклад на атестационната комисия
Две комисии (Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и Комисия професионална етика (КПЕ) на ВСС , обсъдиха професионалните и нравствени качества на Борислав Сарафов. КАК и етичната комисии додоха положителна оценка на кандидатурата му за поста. И двата доклада бяха приети.
На 16 януари догодина кандидатът ще бъде изслушан от ВСС , а перспективата е с 13 гласа да бъде избран.
Над 50 минути Огнян Дамянов чете доклада на КАК за качествата на претендента. Кандидатът има личен професионален авторитет и изпълнява достойно задълженията си като и. ф. в условията на доверие от прокурорския състав, бе един от изводите в доклада. Има доказани ръководни умения и качества за работа в екип.
Борислав Сарафов е с 29 години професионален стаж, не са му налагани дисциплинарни наказания, няма данни за неприключени наказателни производства срещу него, многократно е награждаван от наши и чужди служби, докладва Огнян Дамянов от Прокурорската колегия, председател на КАК.
От образуваните седем преписки срещу него пред специалния прокурор, шест са приключени поради липса на данни за извършени престъпления, а една е изпратена изпратена на главния прокурор – до самия него, съобщи Дамянов.
В комисията са получени три положителни становища в подкрепа на кандидатурата му, отчете КАК.
След изчерпателната справка за предимствата на Борислав Боби Сарафов, заключението на КАК е – отговаря на изискванията за високи професионални и нравствени качества за длъжността на главен прокурор.
Той спазва етичните стандарти на кодекса на магистрати, отчете и етичната комисия, която се присъедини към оценката на колегите си, че пред процедурата на Сарафов няма професионални и етични пречки.
При представянето на доклада на Етичната комисия стана ясно, че в рамките на механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници срещу Сарафов са били подадени 16 сигнала. По два от тях е имало образувани досъдебни производства, а по останалите само проверки. По нито един от случаите не са били установени данни за извършено престъпление, бе посочено в доклад.
Сарафов изказа благодарност за високата оценка на работата му. Той бе поканен да присъства на заседанието на комисиите.„Докато четохте доклада, аз самия се удивих колко много работа съм свършил„, каза Сарафов пред кадровиците.
“ Да бъда и.ф. главен прокурор в мътно политическо време не е лека задача. Няма да пощадя усилия и себе си, за да изпълня мисията и отговорността да ръководя прокуратурата така, че тя да е в полза на обществото, добави той.
Докладите на КАК и КПЕ ще бъдат публикувани на интернет сайта на ВСС в рубрика „Процедура за избор на главен прокурор“ и внесени в заседанието на Прокурорската колегия на ВСС на 27 ноември 2024 г.
На 10 октомври трима членове на Прокурорската колегия – Стефан Петров, Светлана Бошнакова и Пламен Найденов внесоха предложението Борислав Сарафов да застане начело на прокуратурата за следващите седем години.
Срещу избора на Сарафов има редовни протести пред Съдебната палата. Инициаторите от „Правосъдие за всеки“ настояват за прекратяване на процедурата с аргумента, че кандидатът е само един и ще бъде избиран от ВСС с изтекъл мандат. Част от парламентарно представените политически формации в 51-ото Народно събрание също изразяват несъгласие с избора на главен прокурор от съдебен съвет с изтекъл мандат.
Колкото повече се отлага избора на председател на НС, толкова е по – сигурно че намеренията със закон да бъдат блокирани процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС от стария ВСС, ще си останат несбъднати политически мечти.
Професионална стълбица
Борислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София. Завършил е „Право“ във Висшия институт на МВР в София.
От 1994-1996 г. е инспектор по режимно-административната дейност в Главно управление на местата за лишаване от свобода, след което започва работа в съдебната система.
Най-напред е следовател в Софийската окръжно-следствена служба, после за кратко става зам.-шеф на районната прокуратура в Сливница.
От януари 2001 г. до ноември 2006 г. е редови прокурор в Софийската окръжна прокуратура, впоследствие е повишен във Върховната административна прокуратура, където работи в отдел „Съдебен“.
От март 2007 г. е обвинител във ВКП в отдела за борба с организираната престъпност.
През 2011 г. беше избран за шеф на новооткритата Апелативна специализирана прокуратура.
Година по-късно Сарафов беше един от тримата кандидати за главен прокурор заедно с тогавашния зам.-главен прокурор Галина Тонева и съдията от Окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров. Тогава Цацаров бе предпочетен от ВСС.
През 2017 г. Сарафов стана директор на Националната следствена служба, а пет години по-късно беше преизбран за втори мандат начело на НСлС.
След освобождаването на 15 юни 2023 г. Иван Гешев като главен прокурор, на 16 юни м.г. Борислав Сарафов беше определен за и.ф. номер 1 в прокуратурата, какъвто се очертава да остане през следващите 7 години.