Експерти ще броят повторно гласовете в 2 200 изборни секции
Конституционният съд показа завидна организация и експедитивност по отправените пет искания пред него срещу изборни нарушения на вота за 51- то Народно събрание. Единодушно съдът допусна за разглеждане по същество пет дела – к.д. №33/2024 г., к.д. №34/2024 г., к.д. №35/2024 г., к.д. №36/2024 г. и к.д. №37/2024 г.
И петте са обединени за общо разглеждане в едно дело под номер на к.д. №33/2024 г.
Във всяко едно от тях се оспорва законността на произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители в 51-ото Народно събрание.
Предстои да бъдат повторно преброени гласовете в над 2 200 изборни секции, или 17 % от резултатите в изборите.
Съдии докладчици по делото са проф. Янаки Стоилов и съдия Соня Янкулова, при които постъпиха първите дела за изборни манипулации.
Съдът допусна експертиза и в определение по к.д. №33/2024 г. посочи задачите на експертите, които ще преброяват гласовете, подадени с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване в 1 777 избирателни секции, и ще установят:
1) броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства ли на вписания в протокола на съответната секционна избирателна комисия;
2) броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства ли на информацията от паметта на специализираното устройство за гласуване;
3) протоколите на секционните избирателни комисии по чл. 273 от Изборния кодекс съставени ли са в съответствие с изискванията на чл. 274, ал. 3 от Изборния кодекс.
Експертизата трябва да установи в 442 избирателни секции броят на вписаните в протокола по чл. 273 от Изборния кодекс като недействителни бюлетини съответства ли на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от секционните избирателни комисии.
Съдът назначи експерти и им определи срок за изпълнение на задачата 10.01.2025 г.
Съдът задължи Централната избирателна комисия:
– да осигури на експертизата изборните книжа на посочените секции;
– в двуседмичен срок да представи информация за причините, поради които избирателните секции, за които не е налице изключението по чл. 57, ал. 1, т. 34 от Изборния кодекс, не са осъществили видеонаблюдение в реално време и видео заснемане след обявяване на края на изборния ден при преброяването на гласовете и съставянето на протокола, както и списък на избирателните секции, по отношение на които е приложимо изключението на чл. 57, ал. 1, т. 34 от Изборния кодекс;
– в триседмичен срок да представи информация за извършените след срока по чл. 89, ал. 1 и 2 от Изборния кодекс промени в съставите на секционните избирателни комисии – общ брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени (на члена на комисията, на политическа партия или коалиция, на друг субект), запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в секционната избирателна комисия по чл. 92, ал. 6 от Изборния кодекс, на какво фактическо/правно основание е направена промяната.
Определенията са приети единодушно с единадесет гласа. Съдът ще публикува протоколите по всяко от петте дела.