Последни новини
Home / Законът / Прокурорите на Кьовеши предадоха на съд българин за измама по проект за 1,92 млн. евро в Африка

Прокурорите на Кьовеши предадоха на съд българин за измама по проект за 1,92 млн. евро в Африка

Defakto.bg

Европейската прокуратура (ЕППО) в България внесе обвинителен акт в Софийския градски съд срещу управител на българска компания, съобщи пресцентърът на ръководената от Лаура Кьовеши институция. Човекът е даден на съд по обвинение в опит за измама, включваща проект за развитие на стойност 1,92 милиона евро в Африка, съобщиха от институцията.

Проектът, по който е направен опитът за измама, е за подкрепа на предприемачи в Африка, финансиран от ЕС.

Управителят на фирмата е обвинен, че е предоставил невярна информация, за да получи средства за проект, финансиран от Европейския фонд за развитие, насочен към подпомагане на развиващите се страни в Африка, Карибите и Тихоокеанските страни.

Фактите по случая датират от 2021 година, когато Министерството на планирането, статистиката и регионалното интегриране на Република Конго обявява покана за участие в обществени поръчки за придобиване на оборудване, предназначено за подкрепа и обучение на предприемачи в секторите на царевицата, хранително-вкусовата промишленост, дървения материал и преработката, с финансовата подкрепа на Делегацията на Европейския съюз в страната, пише в съобщението.

Идеята била да се осигурят трактори, сеялки, устройства за поливане, системи за компостиране, инкубатори за яйца и т.н. Според изискванията на обществената поръчка оборудването трябва да произхожда от държава членка или територия, разрешена от програмата.

За да отговори на изискванията на проекта, обвиняемият подал оферта, в която декларирал, че по-голямата част от оборудването е с произход България. Според разследването обаче това не било вярно, се посочва в съобщението. Проверка показва, че някои от артикулите са с произход Китай, като в някои случаи производителите не съществуват. Офертата на българската компания е била отхвърлена след констатирани нередности.

Ако бъде признат за виновен, подсъдимият може да получи от една до шест години затвор и глоба между 2000 и 10 000 лв.

В заключение от ЕППО напомнят, че всички заподозрени се считат за невинни до доказване на противното пред компетентните български съдилища. Европейската прокуратура (EPPO) е независимата прокуратура на ЕС, която отговаря за разследването, наказателното преследване и осъждането на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.

 

 

About De Fakto

Проверете също

От седмицата: Калин Джорджеску: Върховенството на закона е в изкуствена кома, правосъдието – по заповед

„Корупционната система в Румъния сключи договор с дявола“, заяви той. Конституционният съд на Румъния безпрецедентно  …

СГП освободи от ареста Стефан Димитров от аферата в „Митниците“ заради изтекъл срок за задържането

Заради изтичането на максимално разрешения 8-месечен срок за задържане,  хасковският бизнесмен Стефан Димитров, който е …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.