Върховният административен съд остави без уважение искането на Сдружение „Асоциация на индустриалния капитал в България“ за спиране по реда на чл.190 от Административнопроцесуалния кодекс на действието на Постановление № 359 от 23.10.2024г. на Министерския съвет за определяне размера на минималната работна заплата за страната, обн., ДВ, бр. 90 от 25.10.2024 г.
С чл.1, ал.1 от оспореното постановление се определя от 1 януари 2025 г. размер на минималната работна заплащата за страната от 1 077 лв. и на минималната часова работна заплата от 6,49 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
От АИКБ призоваха за незабавна отмяна на Постановлението и на чл. 244 от Кодекса на труда и за връщане към адекватен социален диалог, за да се намери балансиран подход за определяне на минималната заплата, който да бъде икономически устойчив, стимулиращ качествената заетост и в съответствие с международните стандарти.
Според браншовата асоциация увеличението на минималната заплата ще доведе до свиване на работните места и ще ограничи новите инвестиции, което ще засегне най-вече малкия и среден бизнес в страната. Необоснованото повишаване на доходите на най-нискоквалифицираните работещи ще е за сметка на тези със средна квалификация, което ще демотивира и едните, и другите да повишават квалификацията си и трудовия принос, заявиха от АИКБ.
Върховните магистрати обаче приемат, че вредите, които ще настъпят за членовете на асоциацията от прилагането на подзаконовия нормативен акт, не могат да бъдат противопоставени на значимия обществен интерес от неговото действие. В този смисъл направеното искане от страна на Сдружение „Асоциация на индустриалния капитал в България“ за спиране на действието на постановлението се явява неоснователно и след да бъде оставено без уважение.
Определението по административно дело № 10697 от 2024 г. може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.