От „ПП“ искат оставките на Лорер и на Божанков
Могат да ги линчуват, но не могат да ги изключат, заяви проф. Пламен Киров
Нито Рая Назарян (ГЕРБ-СДС), нито Силви Кирилов („Има такъв народ“) събраха необходимия брой гласове на балотаж, за да има избран за председател на 51-то НС.
На втория тур Силви Кирилов получи 118 депутати, 103 бяха „против“ и 17 се въздържаха. При поисканото от ИТН прегласуване , той получи 117 гласа в подкрепа, 104 депутати бяха „против“, а 17 се въздържаха. Назарян събра традиционните 69 гласа само от ГЕРБ, 159 против и 10 въздържали се.
Преди балотажа Божидар Божанов от Демократична България обяви, че заради напредналата процедура за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, групата се е решила да подкрепи кандидатурата на Силви Кирилов.
Веднага след това веднага ще внесе промени в Закона а съдебната власт за спиране на процедурата за избора на главен прокурор и председател на ВАС, каза той.
След първо гласуване на балотажа Тошко Йорданов заяви, че според приетите процедурни правила 118 гласа са повече от половината на регистриралите се за гласуването 234 народни представители. Според правилата обаче, за да бъде избран първия сред равни, той трябва да е получил 50 плюс един от присъстващите в зала.
След справка Силви Кирилов обяви, че председател не е избран.
Преди прегласуването Станислав Балабанов се обърна към Даниел Лорер и Явор Божанков ( ПП), с думите: „Гледам, че си говорите, цяла България ви чака, вас двамата в тази ситуация„
Двамата обаче не се заинтересуваха от призива и след прегласуването, общо общо три гласа не стигнаха за избора, тези на Лорер, Божанков и на Надежда Йорданова (ДБ). Тя обаче е изпратила уведомление до председателстващия заседанието, че пултът ѝ не е сработил и вотът ѝ не е отчетен правилно.
Малко след гласуването се разбра, че Божанков и Лорер са изключени от групата на „ПП“, заради отказа да подкрепят Силви Кирилов въпреки решението й. От ПП са поискали Божанков да напусне парламента, тъй като не е член на ПП, но е от нейната квота. От ДБ се противопоставят на изключването групат на „ПП-ДБ“.
Кирил Петков написа във фейсбук: След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме промяната“ поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков. С решение на Изпълнителния съвет на ПП „Продължаваме промяната“ Даниел Лорер се изключва от партията и всички нейни органи“.
Междувременно Делян Пеевски от ДПС- НН се обяви направо за нови избори. „Тези хора (политиците в зала) не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат и да се разберат кога са изборите. Това е приключило“, заяви той пред журналисти.
След часове на безсмислени изказвания, взаимни обиди и тежки нападки в стил „кой по по – зле“ , парламентарните партии повториха номинациите си:
ГЕРБ-СДС издигна Рая Назарян, „Възраждане“ – Петър Петров, „БСП – Обединена левица“ – Наталия Киселова, ИТН – Силви Кирилов.
След неуспешния първи тур Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и Силви Кирилов („Има такъв народ“) отидоха на балотаж.
На първия тур за кандидата на ГЕРБ-СДС гласуваха 69 народни представители, 161 бяха „против“ и осем се въздържаха. Номинацията на „Има такъв народ“ подкрепиха 66 депутати, 114 бяха „против“ и 58 се въздържаха.
Наталия Киселова получи 50 гласа „за“, 113 „против“ и 74 „въздържал се“. Петър Петров подкрепиха 46 депутати, 130 бяха „против“ и 62 се въздържаха.
По едно време възникна въпрос не им ли омръзна на партийните кандидати да чуват имената си само в отрицателен контекст след поредната отчаяна процедура, отговорът си остава загадка за здравия разум.
Неразбираема остана позицията на „БСП – Обединена левица“, независимо от обтекаемите обяснения на временния й лидер Атанас Зафиров.
Утре петък изтезанията продължават.
Проф. Пламен Киров: Мога да ги линчуват, но не могат да ги изключат, защото нямат група
„Продължаваме промяната“ не могат да изключат двамата депутати Явор Божанков и Даниел Лорер, защото още няма сформирана парламентарна група. Могат да вземат тояги, бичове и да ги линчуват, но не могат да ги изключат. Не може да изключите някого от нещо, което не съществува. Те обаче могат да я създадат без тях двамата и те остават независими депутати.
Това практически е равносилно на изключване, коментира бившият конституционен съдия Пламен Киров пред Dir.bg.
Ако хипотетично групите на ПП-ДБ и „Възраждане“ се изравнят по брой депутати – по 35, президентът е този, който ще избере на коя от двете политически сили да връчи втория мандат, обясни още юристът.