Европейската комисия оповести предварителната си оценка по второто искане за плащане на България по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост, съобщава Брюксел. Комисията посочва, че редица ключови етапи и цели не се считат за задоволително изпълнени На България се дава половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост, се казва в съобщението.
Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел.
Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания за борбата с корупцията и антикорупционната комисия, която трябва да е политически независима.
Същото важи и за подобряване на ролята на Инспектората към Висшия съдебен съвет в предотвратяването и борбата с корупцията в съдебната власт, влизането в сила на правна рамка за задължителна съдебна медиация и на закона за личния фалит. Не е влязла в сила и изменената правна рамка за защитените свидетели, според директивата на ЕС.
Отбелязани са забележки и във връзка с либерализацията на енергийния пазар, законодателната рамка за насърчаване на електропроизводство от възобновяеми енергийни източници, пътна картата към климатична неутралност.
Неизпълнената подцел засяга процента на случаите, когато кандидатът за възлагане на обществени поръчки е само един.
В срок от един от един месец България трябва да представи съображенията си. Ако след това Комисията потвърди оценката, че е налице неизпълнение на условията не са изпълнени, тя ще спре съответната част от плащането.
Размерът на спряното плащане ще бъде определен чрез прилагане на методиката на Комисията, която се прилага за всички държави членки.
От този момент България ще разполага със срок от шест месеца, за да предприеме действия и да изпълни оставащите поети ангажименти. В края на този период Комисията ще оцени дали тези ключови етапи и цел са изпълнени задоволително. Ако това е така, тя ще отмени спирането и ще пристъпи към плащане на съответната сума.
Пълният текст на съобщението тук