Председателят на ВАдС Ивайло Дерменджиев е изпратил писма до министъра на вътрешните работи и до окръжните прокурори на Добрич и Шумен за скандалните случаи на злоупотреба с правата на адвокати. „За съжаление сме свидетели на поредното феодално отношение към адвокати и погазване на техните права“, заявява Дерменджиев.
През седмицата в Добрич бе разбита кантора и опожарен офис на наши колеги от Добрич, сочи Дерменджиев. В него е имало архив и документи, представляващи адвокатски досиета, кореспонденция и други важни документи. В писмото си до окръжния прокурор адв. д-р Дерменджиев настоява да бъдат е положени максимални усилия за навременно разкриване на тежкото престъпление.
До министъра на вътрешните работи и административния ръководител на окръжна прокуратура Шумен председателят на ВАдС сигнализира за неправомерното задържане от полицейските органи на адвокат Грациела Георгиева при изпълнение на служебните й задължения. Дерменджиев напомня, че полицията трябва да преустанови практиката си да иска адвокатите да се легитимират с лични, вместо с адвокатските си карти, с които безпрепятствено влизат във всички институции, включително и в съда, и прокуратурата.
Миналата седмица стана известен скандалния случай на задържане в Шумен на адвокат Грациела Георгиева, докато оказвала адвокатска защита на частен съдебен изпълнител (ЧСИ), който я повикал, след като в кантората му започнал обиск и претърсване.
Тя пристига веднага, представила адвокатската си карта и на място подписала договор за правна помощ с ЧСИ и пълномощно, което било дадено на наблюдаващия прокурор, а той го представил на разследващия полицай.
Пред Нова тв Георгиева обясни, че по никакъв начин не е пречила на действията на разследващите, като единствено съветвала клиента си.
При един от тези съвети наблюдаващият прокурор се обърнал към нея и й казал веднага да напусне помещението. Когато излязла била последвана от полицай, който ѝ поискал личната карта, на което Георгиева отговорила, че току що е подписала договор и представила пълномощно на прокурора и на разследващия полицай. След това й съобщили, че е задържана, отвели я в районното управление, където й бил направен и обиск. Георгиева поискала да се свърже с адвокат, но ѝ отговорили, че ще ѝ назначат служебен.
„Вкараха ме в арестантската стая и ме държаха там час и половина“, разказа и Георгиева.
Срещу ареста на Георгиева реагираха всички 27 адвокатски колегии в страната и настояха пред министрите на вътрешните работи и на правосъдието Атанас Илков и Мария Павлова, както и пред и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов за пълна проверка на случая и търсене на отговорност от замесените длъжностни лица.
В декларация, подписана от председателите на колегиите в Благоевград, Търговище, Силистра, София и Смолян, но подкрепена и съгласувана с всички останали, се казва, че арестът на колегата им е „недопустимо посегателство върху правовия ред в страната, което поставя под опасност върховенството на закона и нарушава основни принципи, върху които е изграден българският правов ред“
„Недопустимо е отстраняването на адвокат от извършвани спрямо негов клиент процесуално-следствени действия. Недопустимо е задържането на адвокат под каквато и да е форма, свързан с изпълнение на професионалната му дейност по защита правата и интересите на гражданите.
Адвокатите осъществяват конституционно гарантирано право на защита и не защитават свои, а чужди права. Всеки един процес или процесуално-следствено действие няма как да е гарантирано справедлив без участието на адвокати, като защитници на обвинените от прокуратурата лица, защото само професионално подготвени и независими хора, каквито са адвокатите, могат да изградят и противопоставят защитна теза, съответстваща на фактите и правото“, заявиха адвокатите.
Висшият адвокатски съвет призовава всеки адвокат да го информира своевременно за драстични случаи на погазване на адвокатските му права.