Последни новини
Home / Законът / Д. Атанасова е докладчик по питането на „ПП-ДБ“ за правомощията на ВСС да избира главен прокурор и шеф на ВАС

Д. Атанасова е докладчик по питането на „ПП-ДБ“ за правомощията на ВСС да избира главен прокурор и шеф на ВАС

Defakto.bg

Десислава Атанасова е  съдия доклад  по внесеното искане  от 56 депутати  от  ПП-ДБ в Конституционния съд   а тълĸyвaтeлнo peшeниe по въпроса  – дaли Bиcш cъдeбeн cъвeт с изтекъл  мандат и в намален състав може да  избира главен прокурор и председател на ВАС.   И oщe дaли ce пpилaгa пapaгpaф 23 oт пpexoднитe и зaĸлючитeлни paзпopeдби нa Koнcтитyциятa, cпopeд ĸoйтo  дo избиpaнeтo нa нoв BCC (cъдийcĸи и пpoĸypopcĸи) ,  Bиcшия cъдeбeн cъвeт пpoдължaвa дa изпълнявa cвoитe пpaвoмoщия, нo бeз дa избиpa „тpимaтa гoлeми“ – глaвeн пpoĸypop, пpeдceдaтeл нa BKC и пpeдceдaтeл нa BAC.

По внесеното искане КС образува дело №42/2024 . След като то бъде разгледано,  се очаква  да  бъде  допуснато за разглеждане по същество

Считаме, че Конституционен съд трябва да тълкува, защото Висш съдебен съвет в изтекъл мандат, изцяло делегитимиран пред обществото, няма как да инвестира доверие в един такъв важен избор за съдебната система„, заяви  Атанас Славов.

Въпросите:

Как следва да се прилага § 23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (ДВ, бр. 106 от 2023 г.) по отношение на висящи или предстоящи процедури за избор на висши ръководители на органи по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България в светлината на принципите на правовата държава (чл. 4 КРБ), върховенството на конституцията (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ), разделението на властите (чл. 8 КРБ) и независимостта на съдебната власт (чл. 117, ал. 2, чл.129, ал.2 и чл.130, ал.4 КРБ)?

  1. Допустимо ли е упражняването на основни конституционни функции по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България от пленума на Висшия съдебен съвет, по отношение на който са налице следните хипотези: а) изтекъл мандат на неговите изборни членове преди повече от две години; б) системно заседава в непълен състав, поради напускане или освобождаване на 1/5 от неговите членове, в т.ч. от професионалната квота, което води до непропорционално високо влияние на парламентарната квота и политизация на функциите, предвид принципите на правовата държава (чл. 4 КРБ), върховенството на конституцията (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ), разделението на властите (чл. 8) и независимостта на съдебната власт (чл. 117, ал. 2, чл. 129, ал. 2 и чл. 130, ал. 4 КРБ)?
  2. Допустимо ли е упражняването на основни конституционни функции по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България от ВСС при изтекъл мандат и непопълване на неговия състав от 1/5 от членовете, които се избират от органите на съдебната власт, в светлината на задълженията за участие в изграждането и развитието на Европейския съюз по чл. 4, ал. 3 КРБ?
  3. Съответства ли на международните договори, по които страна е Република България, а именно – чл. 6, ал. 1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, правомощието на ВСС по чл. 30, ал. 2, т. 6 от ЗСВ да направи предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор при изтекъл мандат и непопълване на неговия състав от 1/5 от членовете, които се избират от органите на съдебната власт?

Миналата седмица Десислава Атанасова беше разпределена за докладчик по искане на  ГЕРБ в КС.  Депутатите от ГЕРБ питаха дали в условията на изтекъл мандат на изборните членове на ВСС, Народното събрание със закон или с друг акт може да ограничава конституциинните  правомощия на Съвета.

ГEPБ поискаха a тълĸyвaне  на въпроса  дaли пpи изтeĸъл мaндaт Bиcшият cъдeбeн cъвeт пpoдължaвa в пълнoтa дa изпълнявa ĸoнcтитyциoннитe cи пpaвoмoщия,  тoecт дали може да избира пpeдceдaтeл нa BAC и Глaвeн пpoĸypop, както и мoжe ли cъc зaĸoн или дpyг aĸт нa пapлaмeнтa тeзи пpaвoмoщия пpи изтeĸъл мaндaт дa бъдaт oгpaничaвaни.

Вероятно заради сходствата в питанията те ще бъдат обединени в едно дело.

На 19 януари 2024 година ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС  със 159 гласа  избраха политическото острие на ГЕРБ Десислава Атанасова за конституционен съдия. 

About De Fakto

Проверете също

По делото за заличаване на Пеевски и още 7 от ДПС, се чака решение до 2 седмици, прокуратурата – против

В срок до две седмици се очаква решение на Софийският градски съд  по делото, с …

„Гадна мръсна коалиция“, според хората на Пеевски, не даде на Сарафов имунитетите на Ибрямов и Рангелов от ДПС – Доган 

Парламентът отказа да свали  имунитета  на народния  представител от ДПС –  ДПС Джейхан Ибрямов.   Това …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.