Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно
Какво толкова е станало, пита Борисов
„Явно моментът е подбран, за да има някакъв ефект.Прави се опит да се повлияе от една страна на процеса на съставяне на правителство, а другото е – евентуално на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор вече за пълен пост от 7 години“ – това каза политологът Даниел Смилов пред БНР .
Според него това е послание в две посоки. От една страна то е към Кирил Петков, ПП и ДБ – да понамалят ентусиазма си за приемане на промени в Закона за съдебната власт, евентуално да поставят искания в съставянето на ново правителство, но това е и припомняне на самия скандал за Бойко Борисов, уточни политологът. И припомни по какъв повод дойдоха арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова.
„Това е припомняне на този скандал, който уж беше приключен от страна на прокуратурата, но той е приключен в такова състояние, че той е едно от делата на трупчета, защото прокуратурата успя да докаже, че Божков е ходил с крупни суми пари редовно при Владислав Горанов, но оттам нататък следите на парите изчезват и не е ясно дали те са били давани на Горанов или Божков си ги е отнасял в неизвестна посока“.
![](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2022/03/Бойко-Борисов-арест-300x169.jpg)
По думите му скандалът има своите измерения и сам по себе си представлява един от инструментите да се държат в подчинение или под някакво влияние ключови политици в страната.
Посланието от поискания имунитет обаче е двупосочно – към двете основни партии, които би трябвало да разсъждават по съставяне на правителство, изказа мнението си Смилов в интервю за предаването „Преди всички“. Според него посланието е „да внимават, да не правят правителство, което да се опитва да спира избора на Сарафов или пък да прави някакви санитарни кордони“.
1Политологът смята, че и самите партии осъзнават, че отиването на 8-и поредни избори е много високо рисково начинание и много трудно може да се предвиди крайният резултат от него. Този път и за страната цената би била много висока, добави той.
Според Божидар Божанов от ДБ онова, в което се обвинява прокуратурата Кирил Петков се е случило през март 2022 г., което е повече от две години и половина.
„Не е чак такава фактическата и правната сложност на това дело, че толкова много време да се чака. Това са от тези дела, наречени „на трупчета“. Действията на прокуратурата под политическото ръководство на Пеевски са поредица и това не е първото“, заяви Божидар Божанов пред БНТ .
„Нека обаче прокуратурата да не си преценява времето, в което да повдига обвиненията с политически събития. Когато става дума за съдебната власт и особено за прокуратурата, все повече изскача Делян Пеевски.
Целта на всички мерки в съдебната система и съдебната реформа са да бъдат ограничени, премахнати тези влияния не само на Пеевски. Бухалките, които има Пеевски, не трябва да ги има никой друг.“
Андрей Янкулов: Точно както самият арест на Борисов беше зле изпълнена политическа акция, така и искането на имунитета на Кирил Петков е абсолютно същото.
Почти три години по-късно се установило, че Петков наредил на висши служители на МВР да нарушат служебните си задължения и да наредят на други да задържат Борисов, и те го сторили, но пък тях никой не ги търси да ги обвинява.
Поредната политическа атака, лошо маскирана като наказателно производство.
Иначе Сарафов щеше да вади прокуратурата от калния терен на политиката, в който я вкарал Гешев.
Явно без Сарафов да знае, докато му беше заместник.
Пред поискания имунитет: Сарафов мълчи за разкритията на „Боец“
Вече една седмица от разкритията на „Боец“ за сериозни суми месечно, получавани от близки на главния прокурор Сарафов от голяма транспортна фирма. Междувременно информацията се увеличава с данни за крупни необезпечени кредити за същите хора.
Коментар от Сарафов няма.
В подобни случаи липсата на отговор продължително време е най-красноречивият отговор.
Когато такъв все пак се появи, той ще препраща към „компетентните институции“, които „трябва да проверят“ и „ако има нещо…“.
Само че проблемът с „компетентните институции“ е, че не функционират съобразно задачите си по закон. Защото ако функционираха, тази и подобните й схеми нямаше да се разкриват основно от разследващи журналисти и/или граждански организации, а от самите тях – разполагащи с целия необходим ресурс за това. Така последващите проверки всъщност служат за неутрализиране на разкритата информация, а не за нейното допълване и докарване до някакъв резултат на институционално ниво.
На излизане от консултациите при президента Румен Радев лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи следния коментар:
Защо точно сега?
Какво е станало толкова вчера? Поискали имуинитет. Обвинение не е повдигнато. Беше ли нощеска в клетката, пика ли като нас в кофите, дадоха ли му повръщаното одеало да се завие, извлякоха ли го пред децата му? Викаше по телефона – „Белезиници, белезници му сложи!“. На тези ли хора искате да съчувствам“.
Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира поискания имунитет на Кирил Петков заради неговия арест преди близо три години.
Той бе категоричен, че няма нищо общо с поискания имунитет:
„Един въпрос имам само – защо точно сега. По думите му действието на Сарафов е закъсняло правосъдие.
„Истински съм ядосан, защото това трябваше да стане. Това е закъсняло правосъдие, преди 5, 6, 7, 8, 10 години време. Но това, според мен, не бива да повлияе на съставянето на правителство..З нам само, че българкският съд и департаментът на САЩ определиха като незаконни тези действия. Щом нещо е незаконно, то изисква подобно разследване. В личен план преглътнах заради държавата да я има „сглобката“, каза още Борисов.