Последни новини
Home / Законът / Съдия Владислава Цариградска бе удостоена с приза „Човек на годината“ за 2024 година (пълен списък на отличените)

Съдия Владислава Цариградска бе удостоена с приза „Човек на годината“ за 2024 година (пълен списък на отличените)

Defakto.bg

Съдия Владислава Цариградска е „Човек на годината“ за 2024 г. Голямата наградата ѝ беше връчена от Българския хелзински комитет, който всяка година отличава българите, допринесли за защитата на правата на гражданите.

Приемам тази награда с благодарност от името на всички мои колеги, които не са позволили гръбнакът на българското правосъдие да бъде прекършен. Една от малкото, но за мен най-съществена промяна на конституцията, беше това, че се призна, че основен носител на съдебната власт е българският съд“, каза в първите в думи съдията.

Наградата й беше връчена от съпредседателя на БХК адвокат Адела Качаунова  която представи Цариградска с думите: „Нейната личност е от изключителна важност, за да можем всички ние все още да имаме надеждата, че правовата държава все още има място тук“.

Цариградска беше номинирана за активната си дейност „за изобличаване на нерегламентираните взаимоотношения и зависимости в съдебната власт и за работата си в подкрепа на правата на човека и върховенството на правото в България“.

Освен за разобличаването на зависимостите в правосъдието, съдийката получава наградата и заради активната си позиция в защита на малцинства и граждани в неравностойно положение, сред които и хората с психични проблеми.

Тя е един от съдиите, които активно работят за подобряване на психиатричната помощ в страната. В последните месеци тя работи много, за да може институциите да се задействат и да работят по разкриване на мрежата за влияние в съдебната власт, свързана с Мартин Божанов-Нотариуса. Заради публичните си позиции, тази получи сериозни заплахи за своя живот и живота на близките си.

Тя живя под охрана докато не се намери един скитник с психично разстройство, който да поеме формално вината за отправените спрямо нея заплахи. Скоро след това и охраната й беше свалена – без оценка на риска, без разговор и без предупреждение.

Най-напред МВР й  свали полицейската охрана на дома, а след това  министърът на правосъдието оттегли и съдебната охраната на Главна дирекция охрана  “ (ГДО),  която й осигуряваше защита през работно време, когато  Цариградска и  семейството ѝ станаха  обект на грозни заплахи.

Може и да дойде  време, когато разпоредителите на сигурност ще обясняват поведението си.

Съдия Цариградска, с изобличителната си роля за нерегламентирани зависимости в съдебната власт, надхвърля тези принципи и демонстрира непоколебимост, способност за устояване на натиск, проактивност за установяване на върховенство на правото и независимост на съда, непримиримост към корупционни явления в съдебната власт.  Въпреки заплахи за живота и здравето на нея и семейството й и ширеща се очерняща кампания срещу нея и нейното семейство, тя продължи да информира обществото за нередностите, зависимостите и нерегламентирания натиск в съдебната власт и да предприема действия за предизвикване на институционална реакция след убийството на Мартин Божанов – Нотариуса”, каза  политилогът Теодор Славев.

“2024 година започна с надеждата, че България най-сетне пое по пътя на утвърждаване на върховенството на правото и че ще съумее да проведе толкова нужната и отлагана съдебна реформа. Надеждата на всички ни беше, че мрежите за влияние в съдебната власт ще се разплетат, прокуратурата ще стане независима, а съдът ще получи своята роля на носител на съдебната власт и по този начин – на справедливост.  Тези надежди останаха напразни“. 

В края на тази година хората, които се вълнуват от състоянието на демокрацията и правовата държава в България, остават безмълвни от арогантната наглост, която идва от върховете на съдебната власт, коментира адв. Адела Качаунова.

Тази година журито отличи единадесет личности и организации с осем специални приза, две равностойни подгласни награди и голямата награда „Човек на годината“, съобщи БХК.
Пълен   списък на отличените:

 Голямата награда „Човек на годината“ – Съдия Владислава Цариградска – номинирана и наградена за активната си дейност за изобличаване на нерегламентираните взаимоотношения и зависимости в съдебната власт и за устойчивата си работа в подкрепа на правата на човека и върховенството на правото в България.

Подгласна награда – Преподавателите и учените, които се подписаха срещу промените в Закона за предучилищното и училищното образование – отличени за активната си позиция срещу промените, стигматизиращи ЛГБТИ хората, и в защита правото на свобода на изразяване и недискриминация в рамките на образователния процес.

Подгласна награда – Диана Димова и фондация „Мисия Криле“ – отличени за разследванията им на случаи на насилствено отблъскване на търсещи закрила и множество случаи на загинали мигранти, чиито тела са изоставени в горите на Странджа, както и за устойчивата им хуманитарна дейност в подкрепа на хората от уязвими групи в Стара загора и региона.

Специален приз „Рицар на истината“ – Антикорупционен фонд – отличени за изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни практики и застъпничество за върховенството на правото.

Специален приз „Застъпник на годината“ – Тома Белев – отличен за разследването си за управлението на водните ресурси, в което за първи път бяха събрани и обобщени данни за мащаба на нарушения достъп до питейна вода в България.

Специален приз „Активист на годината“ – Мая Донева – отличена за кампанията ѝ „Be disappointing” (Бъди разочароваща), с която осветлява практиките за различно заплащане на мъжете и жените за една и съща работа, и мотивира жените да защитават правото си на равностойно заплащане.

Специален приз „Журналист на годината“ – Венелина Попова
 – отличена за разобличаването на изборните злоупотреби от страна на кмета на община Гълъбово и за систематичната си журналистическа работа в отстояването на правата на човека и върховенството на правото.

Специален приз „И сам воинът е воин“ – Димитър Площаков
 – отличен за методичното събиране на информация, с която доказва, че официалните данни за чистотата на въздуха умишлено не отразяват обективното му състояние, което е причина за над 10 хиляди смъртни случая годишно.

Специален приз „Постоянство и храброст“ – адв. Калин Ангелов – отличен за неотстъпчивата си битка за правото на българските пациенти на достъп до канабис за медицински нужди, както и за усилената доброволна работа за защита правата на неправомерно преследваните за употреба на марихуана.

Специален приз „Дигитален будител“ – Мими Шишкова – отличена за активната си дейност за популяризиране на демократичните ценности и характеристиките на правовата държава.

Специален приз „Вдъхновение“ – Димитринка Георгиева – отличена за усилията си за десегрегиране на училищата в община Варна и устойчивата си дейност за достъп до качествено образование на децата от ромската махала във варненския квартал кв. Аспарухово.

В рамките на кампанията „Човек на годината“ 2024 са постъпили над 120 предложения за хора и организации.

About De Fakto

Проверете също

Защо ВКС възобнови делото срещу прокурор Константин Сулев, разследвал Петьо Петров – Еврото

  Въпреки предоставената му възможност заради професионлната етика, прокурор Сулев  отказа да коментира собственото му …

Съдебният закон приет: „Освободиха“ Сарафов като и.ф., а ВСС с изтекъл мандат не може да избира гл. прокурор (обновена)

Чолаков още няколко месеца ще е начело на ВАС Парламентът започна и прие на  второ …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.