Народните представители ще са длъжни да направят медицинско кръвно изследване за употреба на алкохол и наркотични вещества в началото на всяка парламентарна сесия, прие Временната комисия за изработване на проект на правилник на Народното събрание, предаде БТА.
Освен това, такова кръвно изследване ще се прави по разпореждане на председателя на Народното събрание или по инициатива на една трета от народните представители, когато от поведението на депутата може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. Предложението ще се приема с мнозинство от повече от половината от присъстващите народни представители.
Тези текстове в проекта на правилник на 51-вото Народно събрание бяха предложени от Павела Митова и Александър Рашев от „Има такъв народ“ и приети от временната комисия с 10 гласа „за“, 0 „против“ и 3 „въздържал се“.
Предвижда се медицинското изследване да се извършва в специализирана лаборатория по преценка на председателя на Народното събрание. Резултатите ще се представят по служебен път на председателя на парламента, който ще ги съобщава на последващото заседание на народните представители.
Предвижда се, ако народен представител откаже да даде проба, председателят на Народното събрание да го отстранява от едно заседание. Ако пробата е положителна, народният представител ще бъде отстраняван от три пленарни заседания, обясни Павела Митова.
При вандалски прояви в пленарната зала, наказанието също ще е изгонване за до три заседания, прие още временната комисия.
От „Възраждане“ предлагат в правилника да се запише, че ръководствата на парламентарните комисии „се разпределят пропорционално измежду всички парламентарно представени партии“. По време на обсъждането обаче депутатите оттеглят предложението си – така „Ново начало“ остава без представители в комисиите, след като Пеевски бе отказал участие в ръководни позиции.
Прието е постоянните парламентарни комисии да останат 25, както в предишния 50-и парламент.
Редовните пленарни заседания на парламента остават в сряда, четвъртък и петък от 9:00 до 14:00 ч., бяха отхвърлени идеите те да са същите дни, но 13:00 до 18:00ч. или от 10:00 до 15:00ч.
Предстои текстовете да бъдат приети и в пленарната зала, когато могат да настъпят промени.