Нелепо и срамно
Думите на и.ф. Сарафов, че когато иска имунитети главният прокурор е „пощенска кутия „и ако не поиска искан имунитет, изпада в положение на лично укривателство, продължават да са обект на обсъждане.
„Нелепо и срамно звучат думите на Сарафов по повод исканите имунитети на депутати. Като главен прокурор има право да осъществява надзор върху актовете на всички прокурори. Той може да прецени дали искането е основателно. В изказването си Сарафов не разгледа хипотезата, че то може да не е основателно”, каза адвокат Емил Георгиев по-рано пред Нова тв.
„Ако не може да предприеме нищо срещу едно предложение, значи ли, че ще допуска всякакви искания от всякакви прокурори, независимо дали те са основателни, или не”, попита адвокатът.
Георгиев коментира, че разследванията за исканите сваляния на депутатски имунитети са водени неритмично и са отправени към политически представители, които искат по законодателен път да възпрепятстват избора на Сарафов за главен прокурор.
„Ръководителят на Софийската районна прокуратура е обяснил, че техническата експертиза по случая с Лена Бориславова е отнела много време. Това е деяние от 2021 г. Сигналът е от 2022-ра”, каза Георгиев. Той каза, че процедурата по проверка на искането за имунитета на Лена Бориславова е предвидена в Правилника за организация и действие на Народното събрание. Много голяма част от прокурорските актове не са обществено достъпни, но с излагане на факти и обосноваване на мотиви главният прокурор може да каже защо иска имунитета на Бориславова, заяви адвокатът.
„Не мога да се съглася с коментара за пощенската кутия.Не може главният прокурор автоматично да транслира заключения на прокурори”, каза и доц. Христо Орманджиев.
Думите за пощенската кутия и личното укривателство неочаквано се стовариха върху прешественика на и.ф. главен прокурор Сарафов Иван Гешев.
Казаното от Борислава Сарафов е обвинение към предшественика му Иван Гешев в „лично укривателство“, отбелязва изданието #BirdBG .
Проучване на журналистите се натъква на т.нар. дело #Хемусгейт, по което през 2022 г. наблюдаващият прокурор прави предложение до главния прокурор Гешев да внесе в НС искане за сваляне имунитета на депутата от ГЕРБ и бивш регионален министър Николай Нанков Нанков.
Гешев отказва без мотиви.
Преди около година „неудобният“ наблюдаващ прокурор е отстранен от делото. Апелативният прокурор на София Емилия Русинова го отвежда с аргумента за „предубедено и тенденциозно отношение спрямо г-н Бойко Борисов“. Независимо, че Борисов няма никакво процесуално качество по това дело, сочи Bird.
Изводът на журналистите е, че прокурори, които не харесват ГЕРБ и БойкоБорисов, „нямат право да работят по корупционни дела, в които има замесени гербери“.
В заключение изданието обобщава, че според изявлението на и.ф. Сарафов, Иван Гешев „изпада в положението на лично укривателство“ и в хипотезата на престъпление срещу правосъдието – опъвайки чадър над Николай Нанков.
П.П.
По „Хемусгейт“ МВР разкри, че близо 60 млн. лв., получени за Лот 5 на АМ „Хемус“, са изтеглени само за ден от банка без предварителна заявка, в сакове и чували.
В края на август прокуратурата съобщи, че разследването по делото, по което има 9 обвиняеми, вече е приключило.
Започнало е предявяването на материалите обвиняемите и на защитниците им, гласеше лаконичното съобщение, в което не се споменаваха нито имена, нито суми.