При посещението си в Ресиловския манастир „Покров Богородичен“ българският патриарх посочи пред журналисти, че според правилата на Църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви.
По думите на патриарх Даниил в Закона за вероизповеданията ясно е записано, че в България традиционното вероизповедание е източно православие и изразител на това вероизповедание е Българската православна църква – Българската патриаршия.
Патриархът отбеляза, че е учуден от решението на съда, и припомни, че още през 2012 г. при опит за регистрация тогава съдът се е обърнал към Дирекцията по вероизповеданията, която е поискала експертно становище от Светия синод.
„Съдът е имал възможност да се запознае с това становище, в което се казва, че не може да се подходи в този случай, както с търговските дружества, защото с малка разлика в наименованието на дружеството да се регистрира ново такова дружество. В случая се получава смесване на юридически лица“, коментира патриарх Даниил и допълни, че Българската православна църква по закон е неразривно свързана с Едната свята съборна Апостолска църква, тоест тя е в общение с останалите поместни православни църкви, което е условие една църква да бъде православна.
„С това решение сякаш се връщаме години назад, защото, когато се създаде разколът, Българската православна църква изстрада това да обясни пред държавата, че православна църква може да бъде тази, която е в общение с останалите православни църкви. За това беше свикан Всеправославният събор през 1998 година„, допълни българският патриарх и посочи, че е в недоумение защо, как и откъде накъде е взето това решение, съобщи БНР.
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15 г., но намеренията за всяване на разделение сред православната българска общност бяха предтовратени с две съдебни решения от 2011 г. и 2012 г. на СГС и САС.
Няколко години по-късно Европейският съд по правата на човека обаче, в отговор на жалба, се произнасе в полза на регистрацията на старостилната църква.
Така се стига до сегашното решение на ВКС – за първи път в страната ни да бъде регистрирана втора православна Църква.
ВКС уточнява, че „няма обстоятелства, въз основа на които да се приеме, че с регистрацията на старостилната Църква биха се засегнали права на „Българска православна църква – Българска патриаршия“ и нейните членове“, но в същото време с този си акт отваря врата за регистрацията и на други православни църковни общности.
В решението си съдът посочва, че БПЦ – БП съществува от векове и е участвала в укрепването на българския национален дух и държавност, обединява православни християни и се ползва с изключителното уважение в обществото. С мотива, че исканата регистрация е за малка религиозна общност, която съществува от 30 години и няма претенции към вътрешната организация и имуществото на Българската патриаршия, магистратите заключават, че няма пречки за регистрацията на старостилците. Проблемът обаче е в сходните наименования, което според Ловчанския митрополит Гавриил ще подведе паравославни християни, привърженици на стария стил.
Решението на ВКС предзвика отзвук и сред политиците.
От „Възраждане“ обявиха, че ще внесат промени в Закона за вероизповеданията. В съобщение на пресцентъра на формацията се посочва, че промените ще защитават Българската Православна Църква като единствена на територията на страната ни. „Навръх Рождество Христово Върховният касационен съд (ВКС) реши да ни „зарадва“ с регистрацията на втора православна църква„, написа във Фейсбук председателят на партията Костадин Костадинов.
Той изтъкна, че партията веднага започва работа по поправката, с която единствено и само Българската патриаршия ще има правото да използва словосъчетанието „Българска православна църква“.
В поправката изрично ще бъде уточнено, че наименованието „БПЦ“ няма да може да се използва от други религиозни организации – независимо от това дали има, или няма други добавени думи и словосъчетания към него. Законопроектът ще бъде внесен в първия възможен работен ден – 30 декември.
„Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол“ , обявиха в позиция социалистите. От „БСП-Обединена левица“ посочиха, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното християнство в България.
„БСП-Обединена левица“ призовава българското общество да застане зад Българския патриарх Даниил в подкрепа на Светата българска православна църква.
Православната църква е една! Традиционното вероизповедание в България е източното православие и негов единствен изразител и представител е Българската православна църква, която е член на Едната, Свята, Съборна и Апостолска църква. Това е заявил лидерът на ГЕРБ на среща с негово Светейшество българския патриарх Даниил, съобщи самият той. Допълва, че това е записано в чл. 10 от Закона за вероизповеданията.