От 1 януари 2025 г. 20 процента ставка за хляба, брашното и за ресторантьорите
Пенсиите, социалните помощи и заплатите в публичния сектор ще бъдат гарантирани, въпреки че няма приет бюджет за следващата година. До одобряването на план-сметката за 2025 г. правителството предлага законопроект, с който се регламентира събирането на приходите и приоритетите на бюджетните разходи, съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
При липсата на приет до началото на бюджетната година държавен бюджет нормата на чл. 87 от Закона за публичните финанси урежда основните въпроси, свързани със събирането на приходите, извършването на разходите, предоставянето на трансфери и поемането на държавен дълг, отчитайки влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели, обясняват от Министерството на финансите.
Всички социални плащания като пенсии и помощи запазват размера си към 31 декември 2024 г., докато не бъдат уредени с Бюджет 2025 година. До приемането му приходите в хазната ще се събират по действащите закони, пише БНР.
По отношение на разходите, „приоритетни са плащанията за пенсии, социални помощи и заплати, а всъщност другите разходи са съразмерни на остатъка, който остава от приходите“, обясни Людмила Петкова.
Бизнесът ще е длъжен да увеличи минималната работна заплата до 1077 лева, каквото е нивото ѝ от догодина, определено с постановление на Министерския съвет.
За държавните служители на минимална заплата, „понеже е определена в Закона за държавния бюджет за 2024 г. на 933 лева, тя продължава да действа. Всички разлики, които се получават, ще бъдат изравнени съответно с бюджета за 2025 г.“, който ще влезе в сила от 1 януари догодина, независимо кога бъде приет от Народното събрание, обясни Петкова.
Данъчните облекчения остават непроменени за доходите на родителите и догодина: за едно дете – 600 лева, 1 200 лв. за две деца и 1 800 лв. – за три.
Със законопроекта се урежда въпросът с ваучерите за храна и намаления акциз за газьола за земеделските стопани.
Промени в закона за ДДС обаче не се правят, а нулевата ставка за хляба и брашното и 9-процентият налог за ресторантьорите изтичат в края на настоящата година, „което означава, че на 1 януари 2025 г. се прилага стандартната ставка от 20 процента“.