Последни новини
Home / Законът / На първо четене са приети и трите законопроекта по ЗСВ, които могат да спрат избора на главен прокурор

На първо четене са приети и трите законопроекта по ЗСВ, които могат да спрат избора на главен прокурор

Defakto.bg

Правната комисия прие на първо „етене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, коиото могат да спрат процедура за избор на нов главен прокурор.

В законопроекта на „Възраждане“ е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Проектът на „Продължаваме промяната-Демократична България“ предвижда главен прокурор да бъде предлаган от всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия.  Ако  президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота.

Третият одобрен проект е на партия „Има такъв народ“, който ограничава правомощията на главния прокурор и разширяване на праявомощията на директора на Националнот следствие, командироването да бъде ограничено по време и длъжност на прокурор и съдия. Главнитя прокурор да н еможе да комондирова, освен във ВКП.

Цвета Рангелова от „Възраждане“ заяви, че техният проект дава разрешение на проблеми, касаещи възможността на страни по висящи производства да могат да сезират инспектората за действия и бездействия на органи на съдебната власт.

Съдебната система е силно политизирана и това се вижда особено ярко в последните месеци и не без участието на определени съдебни органи, посочи тя.

В изказването си Атанас Славов от ПП-ДБ акцентира върху практиката от последните години ключови органи да работят с изтекли мандати или да се ръководят от временно изпълняващи функциите:

„Вече година и половина изпълняващият функциите изпълнява тези функции. Ако бъде избран за 7-годишен мандат, ние ще имаме най-дългия мандат в нашата правна история“.

Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората все още няма кандидати. За първата кандидат е Борислав Сарафов, чиито избор   според графика на ВСС трябва да  се извърши на 16 януари.

Служебният правосъден министър Мария Павлова призова депутатите от  правна комисия да не бързат с приемането на промените в Закона за съдебната власт, внесени поотделно от ПП-ДБ и партия „Възраждане“ и засягащи избора на главен прокурор и неговите правомощия.

Павлова взе думата, след като представителите на всички парламентарни групи без „ДПС-Ново начало“ декларираха, че ще подкрепят въпросните промени на първо четене.

Министърът заяви, че  съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша от следващата, защото се прави на парче и набързо.  Разбирам, че трябва да се вземе политическо решение, защото трябва да се отговори на някои обществени очаквания, но не може с начини, които противоречат на законите, посочи тя.

Не е това начинът набързо и на парче да се правят нещата. Процедурата за главния прокурор не приключва на 16 януари, не бързайте толкова много, нищо няма да се разреши с това бързане. Премислете хубаво нещата, заяви още министърът. Павлова отбеляза, че в края на декември 2024 г. Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в съдебния закон, добави Павлова.

При самото гласуване обаче промените бяха подкрепени и от депутатите около Делян Пеевски.

Рая Назарян от ГЕРБ декларира подкрепата на партията на първо четене и на трите законопроекта, които предвиждат стопиране на процедурата за избор на нов главен прокурор – избор с един кандидат – Борислав Сарафов, насрочен за 16 януари. Тя обаче  настоя за достатъчно време между първо и второ четене, за да бъдат презицизирани текствоте и да се чуят мненията на юристите и професионалните организации.

Назарян отбеляза,   че предлаганите промени са по-скоро политически, отколкото юридически отговор на парламентарното забавяне с две години да бъде избран нов състав на ВСС.

Не е изключено още в рамките на тази седмица всички общо 111 законопроекти, обсъдени днес от правната комисия – за Изборния кодекс, за вероизповеданията и за закона за съдебната власт, да са част и от дневния ред на депутатите.

Промени в Изборния Кодекс 

Преди да се захванат със съдебните промени, депутатите от правната комисия обсъдиха пет законопроекта за промяна в ИК. Това стана по искане на едни от вносителите – ИТН.

Предложенията са разнообразни – от премахването на т. нар. мъртви души от избирателните списъци през отпадане на настоящите машини и замяната им със сканиращи, отпадане на хартиената бюлетина, връщане на ограничението от до 20 секции в държави извън ЕС, създаване на регионални преброителни центрове, актуализиране на състава на ЦИК според резултатите от изборите.

Почти единодушно подкрепа получиха и предложенията за промени в Закона за вероизповеданията, които от ГЕРБ, БСП и „Възраждане“ внесоха след регистрацията на Българска православна старостилна църква. С тях се предлагат в закона да се запише, че единствен изразител и представител на източното православие е Българската православна църква.

Бюджет

На първо четене  комисията по бюджет и финанси на Народното събрание прие единодушно на първо четене Законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г.до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година, съобщи БТА.

Депутатите са  отхвърлили  проекти за удължаване действието на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното и за намалена ставка върху лекарствата, плащани от здравната каса.

About De Fakto

Проверете също

Ново начало и в Софийския градски съд. Конкурсът за председател на съда изглежда предрешен*

Галина Гергинова, *Съдебни репортажи Напрежението около избора на главен прокурор и политическите опити за ограничаване …

Ивайло Иванов напусна кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов

Ивайло Иванов вече не е началник на кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, след …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.