Проблемът с българското правосъдие е много по-голям от една или друга личност, но тези личности са отражение на този проблем и от това не може да се бяга, както и от начина, по който беше избран и впоследствие освободен господин Гешев, от начина по който беше избран господин Сарафов за временно изпълняващ длъжността.
Всички тези обстоятелства показват състоянието на управлението на правосъдната система, което в никакъв случай не може да бъде определено като завидно. Това заяви в студиото на “Още от деня” Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд в коментар по повод прекратената от ВСС процедура за избор на главен прокурор. Така Борислав Сарафов вече не е кандидат за обвинител номер едно, а следващи процедури за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния Административен съд, ще могат да се открият от нов състав на Висшия съдебен съвет.
Според Янкулов налице са “основателни съмнения за не особено удачна политическа намеса, най-меко казано, в дейността на Висшия съдебен съвет”, но:
“Когато коментираме тези въпроси, трябва да даваме контекста, в който се случват събитията и защо това се налага, каза Янкулов.
„Не може да избягаме от контекста, в който се случват тези събития. Когато говорим за това е ли някоя личност проблем на правосъдието – не, не е проблемът на правосъдието. Но когато имаме по подобен начин номинирани и избирани конкретни личности за такива висши държавни длъжности, за които има основателни и многобройни съмнения дали те отговарят на конституционните и законови изисквания за заемане на съответната длъжност и на тези аргументи във Висшия съдебен съвет не се дава никакъв нормален отклик, тогава ние трябва да заключим, че средата и ситуацията, пред която сме изправени, в никакъв случай не е добра, коментира той.
„В тази недобра генерална ситуация на правосъдието в България подобни политически решения са проблематични от гледна точка постулатите на върховенството на правото. От гледна точка на същите постулати са проблематични и действията на Висшия съдебен съвет, който ако бъде оставен без всякакъв подобен контрол, колкото и контрол да може да бъде сложен в кавички тук обективно, виждаме какви действия произвеждат представителите на управляващия съдебната власт орган.”
Бившият прокурор обран внимение, че ограниченията за заварения ВСС с изтекъл мандат се отнасят само до процедурите, свързани с избор на главен прокурор и председателите на ВКС и ВАС. Всички останали са прамощия на съвета са запазени.
Янкулов даде пример с избора в сряда на Руси Алексиев за председател на СГС, който получи 9 гласа „за“, а двама гласуваха „против“.