Последни новини
Home / Законът / Лаура Кьовеши: Без подкрепа Европейската прокуратура не може да се справи сама с ДСС – измамите

Лаура Кьовеши: Без подкрепа Европейската прокуратура не може да се справи сама с ДСС – измамите

Defakto.bg

Европейската прокуратура  (EPPO) не може да се справи сама с ДДС – измамите,  има нужда данъчните власти от националните държави да работят по-тясно с прокурорите.   Измамите с ДДС в ЕС са свързани с тежката организирана престъпност и не получават достатъчно противодействие – това  е заявила в четвъртък в Брюксел Лаура Кьовеши  на изслушване пред подкомисията на Европейския парламент по данъчните въпроси, съобщи БТА.

Опитвам се да говоря дипломатично в последните три години, но оставам с чувството, че не ме чуват. От години измамите с ДДС остават почти без последици. Престъпниците постигат големи печалби. Опасно е, защото така тази дейност привлича най-големите престъпници, казва Кьовеши.

По нейните думи организирани престъпни групи, свързани с търговията с наркотици, са замесени и в множество измами с плащането на ДДС. Кьовеши описва тези групи като много мощни и богати.  Без подкрепа от националните държави,  Европейската прокуратура  (EPPO) не може да се справи сама, има нужда данъчните власти да работят по-тясно с прокурорите, посочва  тя.

Борбата с измамите с ДДС трябва да бъде основна задача на Европейската комисия, засега това не е така, обобщава Кьовеши.

Тя е изразила очакване  новият състав на ЕК да подобри взаимодействието с Прокуратурата на ЕС. По нейните думи са необходими промени в европейското и националното законодателство на страните в ЕС, за да се изясни допълнително обхватът на дейност на ръководената от нея служба.   В някои държави от ЕС имаме проблеми, каза Кьовеши.

Уточнява, че  по 95 на сто от случаите с повдигнати обвинения от Прокуратурата на ЕС се издават осъдителни присъди.  През 2023 г. са издадени  заповеди за запор на имущество за 1,5 милиарда евро  (20 пъти годишния бюджет на прокуратурата на ЕС), тази година сумата ще се увеличи, посочва Кьовеши.

Европейската прокуратура има правомощия да разследва и да предявява обвинения на заподозрени в престъпления против бюджета на ЕС, свързани с измами, корупция, пране на пари и измами с ДДС. Службата започна работа на 1 юни 2021 г. и в нейната дейност участват 22 държави от ЕС.

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.