Defakto.bg

Парламентът изслуша представители на службите и вътрешното министерство за предприетите действия по издирване на Петьо Петров, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения.
Пред депутатите говориха председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Пламен Тончев, зам.-директорът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) към МВР старши комисар Боян Раев, директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) към МВР Мирослав Рашков, заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов.
От изявленията им се разбра, че МВР не са разглеждани документите от личния архив на бившия следовател Петьо Петров-Еврото, не разполага с тях и
не знае къде е той в момента.
Изслушването беше поискано от депутати от „Продължаваме промяната-Демократична България“, а още в началото Хамид Хамид („ДПС-Ново начало“) поиска да се направи опит министърът на вътрешните работи да бъде извикан незабавно, защото изслушването е важно.
„Вярвам на министъра, че е в чужбина и няма нужда да го издирвам“, обясни председателстващия заседанието Атанас Атанасов.
По време на изслушването говориха зам.-вътрешният министър Любомир Йосифов и шефът на ДАНС Пламен Тончев.
Заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов посочи, че от датата на обявяване на лицето за издирване, са извършени множество оперативно-издирвателни мероприятия.
Проверени са адреси, за които е имало данни, че Пепи Европо ползва за местоживеене, както служебни адреси на негови фирми в София и Враца:
„Гражданинът Петьо Петров е снет от издирване по линия на „Интерпол“ с така наречената „червена бюлетина“ и е оттеглена европейската заповед за арест.
По искане на Софийската градска прокуратура до Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ в Министерството на вътрешните работи лицето Петров е въведен като сигнал в Шенгенската информационна система като лице, издирвано за участие в наказателно производство, с мярка „установяване на адрес“.
Божидар Божанов от ПП-ДБ попита: „С какви мотиви е снет от издирване и дали пък случайно в МВР е нямало опити за предаване на информация към Петьо Еврото, която да е осуетила оперативно-издирвателната дейност“.
А зам.-министърът отвърна: „В момента не разполагам с абсолютно точна информация. Затова не искам да давам данни за конкретика„.
Лена Бориславова от ПП-ДБ попита дали МВР е установило връзка със сдружение БОЕЦ, разполагащо с данни за Пепи Еврото: „Тези обстоятелства са известни от миналата седмица“.
Отговорът бе: „Това, което Вие изнесохте по отношение на някакви данни, които БОЕЦ предоставят, аз нямам такава информация. Не мога да дам отговор на този въпрос“.
Така стана ясно също, че МВР и ДАНС не са се интересували от архива, който БОЕЦ направи достояние на медии, депутати и НПО, независимо че в него има данни и документи, които са изтекли от същите тези ведомства. От ПП-ДБ обявиха готовност да дадат достъп на вътрешното министерство до архива, включително, ако е необходимо да им принтира хилядите документи в него.
Христо Терзийски (ГЕРБ) заяви, че изслушването е загуба на време. Петър Петров („Възраждане“) също обяви изслушването за безсмислено.
Калин Стоянов (ДПС – Ново начало) коментира, че в „Продължаваме промяната – Демократична България“ има специалисти по всичко и също обяви изслушването за „абсолютно безсмислено“. Но допълни, че това е „мощна атака“ към МВР, ДАНС и правоохранителните органи. Целта била те да се овладеят и да се продължи с „безсмислената реформа“.