
„ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да прави каквото и да е за откриване на процедура за избор от парламентарната квота. От друга страна е притеснително, че се правят опити за пресиране на сроковете. Което на пръв прочит означава, че или има готови кандидати, или се прави опит за формално провеждане на тази процедура.“
Това заяви пред БНР Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия на Висшият съдебен съвет.
Изборите за професионалните квоти винаги са се провеждали преди тези за парламентарната, напомни тя.
„Законът като че ли дава възможност за малко по-кратки срокове за избор на парламентарната квота, отколкото на професионалната. Винаги съм се чудила защо не се провеждат едновременно.“
В предаването „Преди всички“ Дишева изказа опасения за непрозрачност в електронната система за гласуване.
„Имаше сериозни съмнения с опитите за подаване на гласове повече от 200 пъти (или 200 души) в сградата на ВАС. (…) Съдът реши, че няма достатъчно данни за отмяна на избора„.
Вариантът за гласуване с хартиена бюлетина винаги стои, подчерта тя.
„Основният текст в ЗСВ е за гласуване с хартиена бюлетина!“
Има текст, който посочва, че може да има електронно гласуване. Въпросът е каква преценка ще направи ВСС за сега съществуващата система или за друга, отбеляза Атанаска Дишева.
Не било твърде трудоемко и времеемко изработването на нова система, смята тя.
2500 души е избирателното тяло на съдиите, гласуват 2200-2300 прокурори. Това не би трябвало да бъде процедура, която да се провежда месеци наред. Такова обсъждане ще се направи във ВСС, прогнозира Дишева.
Макар да изрази надежда изборът на нови членове на ВСС от съдийската квота да не е предизвестен, тя все пак посочи:
„Съдиите не че се умориха, а се обезвериха. Това е много по-страшно от умората“.
Очаква се в дневния ред на парламента тази седмица да залегне откриването на процедури за номинации на регулаторите, заяви председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова. Тя напомни, че има органи с изтекъл мандат още през 2017 година.
„Миналата седмица част от комисиите приеха правила за откриване на процедури за номинации. Сроковете са различни, като е предвиден минимален седемдневен срок за всяка една от процедурите. Тази седмица, ако са готови комисиите с докладите, ще бъдат включени в дневния ред, и едва след това вече можем да отворим дума за срокове. Има органи, които са изтекъл мандат от 2017 г.“, заяви Киселова и посочи като пример Комисията за досиетата.
„2020 година е изтекъл мандатът на инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Миналата година изтече мандата на членовете на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства“, посочи още председателят на НС.
На 3 октомври 2023 г. изтече мандата и на членовете на ВСС.
За национален омбудсман срокът ще бъде 28 дни, тъй като органът е конституционен и това е сериозна гаранция за защита правата на гражданите, добави Киселова.