
Днешното заседание в НС произведе бурни разправии, но не заради протеста срещу скъпите храни на гражданите, за не сбъдналите се комисии Анти Прокопиев и Анти – Пеевски.
По този повод избухна разправия между Кирил Петков и Делян Пеевски, която завърши със закана от Пеевски, че Петков ще се озове в прокуратурата, а Кирил Петков го праща в съда.
Петков нарече Пеевски „Джаба„, а той отвърна: „Много е зле момчето, той е дрогиран просто“ и обеща, че „по късно“ ще се оплаче в прокуратурата.
По-рано пленарно заседание започна със скандал поради отхвърленото предложението на ИТН да бъде създадена Временна комисия за дейността на дружествата на Иво Прокопиев и влиянието му в медии, бизнес структури, сред магистрати и политически партии.
Тошко Йорданов от парламентарната трибуна заяви, че „влиянието на медиите на Прокопиев в процеса по избор на регулатори е видим“. Той предупреди, че ако ПП-ДБ не подкрепят комисията, то те няма да гласуват за подобни комисии, предложени от втората политическа сила.
При първото гласуване 92-ма депутати бяха „за“ предложението на ИТН – „Възраждане, ДПС-НН, ИТН и МЕЧ, 86 бяха „против“ – 48 от ГЕРБ-СДС, 6 от ПП-ДБ, БСП-ОЛ и ДПС-ДПС), а 50 се въздържаха – 19 от ГЕРБ – СДС и 31 от ПП-ДБ).
При второто гласуване предложението на ИТН отново не бе разпознато – . 93 бяха „за“, 90 бяха „против“, а 45 се въздържаха.
Така се стигна до следващото предложение, направено от ПП-ДБ, които поискаха да се създаде временна комисия, която да разследва нерегламентирано влияние на Делян Пеевски и свързани с него лица върху политически партии, магистрати, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. Вчера авторите на предложението от ПП-ДБ саботираха собственото си предложение като десет от коалицията не го подкрепиха в зала.
При първото гласуване предложението на ПП-ДБ не получи подкрепа – 96 бяха „за“ от ПП-ДБ, „Възраждане“, ДПС-ДПС и МЕЧ, 109 бяха „против“ – ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, БСП-ОЛ) и 23 се въздържаха – от ГЕРБ-СДС и ИТН..
Лена Бориславова каза, че името на Делян Пеевски излиза във временните комисии за Пепи Еврото, които бяха създавани в предишните две издания на парламента. „Ако искате да покажете, че не вие страх, колеги от ГЕРБ, спрете да пазите гърба на Делян Пеевски. Колеги от ИТН, спрете да пазите Делян Пеевски„, заяви тя и поиска прегласуване. „Стига сте се правили на дръж ми шапката, на шоумените мястото не им е в Народно събрание“, обърна се тя към депутатите от ИТН.
По този повод Тошко Йорданов попита ПП-ДБ : „Кой управлява с Делян Пеевски? Кой беше девет месеца с нега? Кой прави Конституция с него? Кой го върна? Вие“.
Станислав Балабанов поиска процедура, за да заяви, че виновни за напрежението в пленарната зала са „Демократична България“: „Предупредихме „Демократична България“ да се въздържат от провокации, свързани с предлагането отново на една временна комисия, която за тях няма никакво значение и смисъл, тъй като една година управляваха с господин Пеевски“.
Скандалът
Междувременно на трибуната се излезе Кирил Петков и заяви, че случващото се в Народното събрание е „пълен срам“.
„Едни слуги на Пеевски – този с червената вратовръзка, който гледа като Джаба, гласуват за него, защото нямат избор. Тошко Африкански говореше такива обиди, че е абсолютно непоносимо и това не трябва да се случва в Народното събрание“, каза съпредседателят на ПП-ДБ.
Последва остър спор помежду им, а в залата се стигна до сблъсък между Байрам Байрам от „ДПС – Ново начало“ и Кирил Петков, за което Петков получи наказание „забележка“ от председателя на НС Наталия Киселова.
„Всякакви заплахи имаше за физическо насилие. Ще подадем по-късно сигнал в прокуратурата. Кирил Петков е дрогиран в момента, в нетрезво и дрогирано състояние. Много е зле момчето. Трябва да го дадат на лечение, защото според мен, може да има много лош край. Той прекалява с наркотиците. Това го чувам от много хора и е хубаво да го заведат и да го пратят в комуна и да го излекуват, защото наистина е много зле. Говореха нормални неща, но той полудя. Може да му видите погледа. Той е дрогиран просто. Много е зле човека„, оплака се лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.
Кирил Петков коментира: „Тези хора са абсолютно безобразни. Говорят простотии и глупости от мястото си, обиждат. Даже това, което се изказа току-що Пеевски е страхотно, защото ще го вкарам към делото, което вече съм му завел за това, че говори клевети по мой адрес, които абсолютно са неверни, така, че това с наркотиците съм много доволен, че го каза. Директно ще го съдя.
И още: Байрям въобще не ме интересува. Той е един простак, но това, което казах на господин Пеевски е, че е Джаба. Това е метафора. Ако си спомняте, Джаба е шефа на мафията в „Междузвездни войни“ и някой трябва да му ко каже в лицето, и някой трябва да го поставя на място често, защото този човек всъщност си прави каквото си иска.
От БСП заявиха, че няма да подкрепят нито една подобна комисия, защото образуването им, не са работа на парламента.
За бойкота на хранителните вериги
От „Възраждане“ пък поискаха оставката на Киселова, защото не им дала думата да направят декларация за бойкота на хранителните вериги.
Преди това в декларация от парламентната трибуна от БСП-ОЛ заявиха, че подкрепят бойкота срещу безпрецедентното поскъпване на основни хранителни продукти. Депутатът Нина Димитрова даде примери с по-високи цени у нас в една и съща търговска верига с тези в Германия.„Днес не купуваме. Това не е просто акт на протест, а мощно послание към всички, които злоупотребяват с доверието на българските граждани и ги експлоатират с непосилни цени и неоправдани надценки. Вярваме, че днес българският народ ще покаже, че няма да търпи повече наглата ценова политика на големите търговски вериги, които продават яйцата, млякото, маслото и сиренето на непосилни цени, докато обикновеният човек брои стотинки за насъщния“, коментира тя.
Димитрова защити законопроекта, внесен от левицата, за контрол над надценките: „Това не е закон срещу бизнеса и свободния пазар, а мярка срещу необоснованото повишение в защита на потребителите и родните производители„.
Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало“ напомни, че те също имат внесен законопроект.
„Никакви пазарни дитирамби не могат да ни спрат ние да се опитаме да спрем този брутален скок на цените, защото не е нормално в Германия, която има три до пет пъти по-висок стандарт на живот, основни хранителни продукти да бъдат по-ниски, отколкото в България. За какво е Комисията за защита на потребителите? За какво е КЗК? Да, нашият законопроект това прави. Те веднага да започнат да правят мониторинг, да си влязат в ролята“, посочи той.
По същество
Депутатите удължиха работното си време и включиха в програмата си за работа за днес първите три точки от програмата за утре, свързани с приемане на процедурни правила за попълване състава на Комисията за защита от дискриминация, избор на омбудсман и двама заместник-председатели на Сметната палата.
Парламентът даде 7 дни за номиниране на нови членове на Комисията за защита на конкуренцията, след като бяха бяха приети правилата, по които те ще бъдат избрани. В подкрепа на правилата се обявиха 111 депутати от управляващото мнозинство, 76 бяха „против“, а 20 се въздържаха.