Последни новини
Home / Законът / ССБ иска мнозинството на Съдийската колегия да се извини за публичното унижение на членове от академичната общност

ССБ иска мнозинството на Съдийската колегия да се извини за публичното унижение на членове от академичната общност

Defakto.bg

   От Съюза настояват това мнозинство да си каже истинските причини за  прекратяване на конкурса за повишаване на съдии в търговските отделения на апелативните съдилища         

 

 Управителният съвет на Съюза на съдиите изразява дълбоко разочарование от решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет от 11 февруари 2025 г., с коeто беше прекратен конкурсът за   повишаване на съдии в Търговските отделения на апелативните   съдилища,  обявен със съобщение в „Държавен вестник“, брой № 61/02.08.2022 г. Съдиите са възмутени и от решението,  взетото на същото заседание решение, с което беше отказано назначаването на проф. Ангел Калайджиев, проф. Поля Голева, доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева в конкурсните комисии на конкурса за повишаване в окръжните съдилища, обявен със съобщение  в  „Държавен  вестник“, брой № 2/07.01.2025 г. 

Това се казва в становище на  УС на Съюза на съдиите, в което се настоява  мнозинството от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да поднесе извинение на членовете на академичната общност, чиято квалификация бе поставена публично под съмнение. Освен това честно и публично да си кажат действителните мотиви за прекратяване на конкурса за повишаване на съдии в търговските отделения на апелативните съдилища.

Позицията на ССБ е отправена до  Висшия съдебен съвет,  Министъра на правосъдието и Представителство на ЕК в България.

 

Пълният текст на позицията на ССБ:

В своето становище от 28.09.2024 г.[1], Съюзът на съдиите отбеляза редицата тенденциозни и безпрецедентни решения по първия прекратен конкурс, по който след обявяване на резултатите от страна на конкурсната комисия се появиха възражения от мнозинството от членовете на Съдийската колегия и бившия вече председател на Върховния административен съд – съдия Георги Чолаков, срещу състава на тази комисия. Основният довод беше, че участващият в комисията доц. д-р Венцислав Петров нямал компетентност в областта на търговското право, тъй като не преподавал търговско право. С този довод мнозинството от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отказваха да упражнят своите правомощия в период, продължил повече от 10 месеца, след обявяването на класирането на участниците в конкурса на 3.04.2024 г.   По този начин, решението за прекратяване на конкурса се яви последица от нежеланието на мнозинството от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да огласят истинските си мотиви – несъгласие с избраните кандидати. Професионалната смелост и доблест изискваха те да гласуват по същество, за да не поставят под съмнение възможността на кандидатите да оспорят отказа за повишаването си.

Припомняме, че след решение на Върховния административен съд бяха отменени решенията за назначаване на кандидати по предходния проведен през 2018 г. конкурс за повишаване на съдии в апелативните съдилища, като в момента огромна част от правораздаващите там съдии са командировани, което ги оставя в несигурното положение да разчитат на решенията на председателите дали могат да останат да заемат сегашната си работа. Вече десет години от приключване на последния успешен конкурс през 2015 г. съставът на търговските отделения в тези съдилища не се попълва, като работата им по разглеждане на търговски дела застрашава сериозно сигурността на съществуването на хиляди търговски дружества в България, както и решенията по всички обезпечителни мерки (запори на сметки, акции и дружествени дялове) по дела със страни търговци.

Безпрецедентно и директно възмутително е и последващото решение да не бъдат включени като възможен избор за членове от академичната квота в конкурсните комисии за повишаване в гражданските отделения на съдилищата проф. Ангел Калайджиев, проф. Поля Голева, доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева. Те преподават търговско право, което е клон на частното право и по силата на чл. 288 от Търговския закон към уредбата на търговските сделки се прилага общото гражданско законодателство. По същата причина и в шифрите на академичните направления и специалности за придобиване на степен „доктор“ не съществува отделна категория „търговско право“. Специалистите в областта на търговското право по необходимост познават много добре и гражданското право, а двата отрасла се подчиняват на едни и същи процесуални правила – тези на Гражданския процесуален кодекс. Дори в повечето висши училища конспектите за изпитите за придобиване на степента „доктор“ включват в областта на гражданското право материята на търговското.

По тази причина изключването на формално основание на редица изтъкнати български специалисти в областта на частноправните науки (които включват гражданското и търговското право) от жребия за участие в конкурсните комисии за повишаване на съдиите, включително и на автори на учебници в областта на гражданското право, които масово се цитират от страните по съдебни дела и служат като авторитети в науката, е обидно за българската академична общност. Академичните степени и длъжности не се дават от съдебната власт и същата не следва да унижава представителите на висшето образование и правната наука, като оспорва квалификациите им и начина на определяне на предмета на обучение и преподаване – щом в нормативната уредба не съществува деление на тези два отрасъла по отношение на придобиване на академични степени, не може управляващите органи на съдебната власт да дописват законите и да измислят други правила.

Поради това призоваваме:

  1. Членовете на мнозинството в Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ясно, честно и публично да заявят действителните мотиви за прекратяване на конкурса за повишаване на съдии в търговските отделения на апелативните съдилища;
  2. Да бъдат преразгледани решенията за това сред кои лица следва да бъдат определяни конкурсните комисии за повишаване на съдии в гражданските отделения на окръжните съдилища;
  3. Да се поднесе от страна на мнозинството от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет извинение на членовете на академичната общност, чиято квалификация бе поставена публично под съмнение.

Обръщаме се към представителството на Европейската комисия в България с призив да изрази публична позиция дали действията на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет по прекратяване на конкурси са съвместими с изискванията на чл. 19 от Договора за Европейския съюз за гарантиране на независимо правосъдие за ефективно прилагане на правото на Съюза.

Очакваме от академичната общност, както и от министъра на правосъдието – д-р Георги Георгиев, защитил през 2019 г. докторска степен в областта на гражданското право по търговско правната тема „Залогът на търговско предприятие“, да вземат становище срещу атаката над професионалното достойнство на колегите си – преподаватели по търговско право.

 

София,                                             Управителен съвет на

13.02.2025 г.                                 Съюза на съдиите в България

[1] https://judgesbg.org/wp-content/uploads/2024/09/Pozicia_OS_SSB-1.pdf

About De Fakto

Проверете също

Правосъдният министър : „Окоп по окоп“ ще водим битка с проявите на жестокост към животни

Започваме работа за подготовка на политическите дебати, идеите на народните представители са добре дошли, каза …

ВАС потвърди предварителния „отстрел“ на Ясен Русев от поста кмет на cтoличния paйoн „Иcĸъp“

Задава се битка на два различи правни свята по тълкуването на понятието „търговска дейност“ в …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.