Последни новини
Home / Законът / Позиция: Мнозинството на Съдийската колегия не е изразявало съмнения в качествата на хабилитирани преподаватели

Позиция: Мнозинството на Съдийската колегия не е изразявало съмнения в качествата на хабилитирани преподаватели

Defakto.bg

Съдийската колегия (СК) на ВСС изрази позиция  по повод медийни публикации за изключването на хабилитирани преподаватели по правни науки от списъка на участниците в комисии  за обявения конкурс за преместване в длъжност „съдия“ в окръжните съдилища – гражданско отделение“.    Нито един от авторите на настоящата позиция не е изразявал мнение, още повече съмнение, за професионалните качества на визираните хабилитирани преподаватели, казват членове на СК.

Повод е  публикувеното недоволство на УС на  ССБ от  прекратения конкурс зa  пoвишaвaнe нa cъдии в Tъpгoвcĸитe oтдeлeния нa aпeлaтивнитe  cъдилищa и  възмyщение  oт peшeниeтo,  с което е отказано участие в конкурсните комисии за  пoвишaвaнe в oĸpъжнитe cъдилищa,нa пpoф. Aнгeл Kaлaйджиeв, пpoф. Πoля Гoлeвa, дoц. Taня Бyзeвa и дoц. Mapия Kьoceвa.

Позиция срещу решението на Съдийската колеги изрази е Деканът на ЮФ на Пловдивския университет доц. д-р Даниела Дончева.

ССБ призова  мнозинството от Cъдийcĸaтa ĸoлeгия нa BСС да се извини нa членовете от aĸaдeмичнaтa oбщнocт, чиятo ĸвaлифиĸaция е била  пocтaвeнa пyбличнo пoд cъмнeниe и честно си каже  дейcтвитeлнитe мoтиви зa пpeĸpaтявaнe нa ĸoнĸypca зa пoвишaвaнe нa cъдии в тъpгoвcĸитe oтдeлeния нa aпeлaтивнитe cъдилищa.

Позицията е от името членове на Съдийската колегия, без конкретни имена. Срещу прекратяването на конкурса за апелативните съдилища и оценката на профила за участие в конкурсните комисии имаха председателят на ВКС Галина Захарова, Атанаска Дишева и Цветинка  Пашкунова.

Публикуваме пълният текст на членове на Съдийската колегия, така както направихме и при отпечатване на становището на УС на ССБ.

 

П О З И Ц И Я

на членове на СЪДИЙСКАТА КОЛЕГИЯ на ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ по повод медийни публикации във връзка с изключването на преподаватели от списъка на хабилитирани учени по правни науки по обявения конкурс за преместване в длъжност „съдия“ в окръжните съдилища – гражданско отделение (обн. ДВ, бр. 96/12.11.2024 г.)

По повод разпространените в електронни медии и социалните мрежи тенденциозни и неверни интерпретации на заявени в заседанието на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС) на 11 февруари 2025г. становища на членове на колегията по повод изпълнение на задълженията на СК по смисъла на чл. 30, ал. 5, т. 9 от Закона за съдебната власт, бихме искали да заявим следното:

Съгласно чл. 183, ал. 1 и ал. 2 от ЗСВ, СК на ВСС определя петчленни комисии за провеждане на конкурси за обявените длъжности в съдилищата, в състава на които се включват един хабилитиран учен по правни науки по съответната материя, както и четирима членове – съдии, предложени по конкурсна материя от общите събрания на съдилищата от съответните нива. Конкурси се обявяват за гражданските, търговските и наказателните отделения на съдилищата, което предопределя и критериите за сформиране на състава на конкурсните комисии. Съобразно чл. 13, ал. 4 от Наредба № 1 от 9 февруари 2017 гза конкурсите за магистрати и за избор на административни ръководители в органите на съдебната власт, хабилитираният учен по правни науки по съответната материя се избира чрез публично изтеглен жребий от списък на преподавателите, предоставен от юридическите факултети на висшите учебни заведения. В конкретния случай, касаещ определянето на състава на конкурсната комисия по обявения конкурс за преместване на длъжност „съдия“ в окръжните съдилища – гражданско отделение, съдийската колегия следва да избере хабилитиран учен по съответната материя – „гражданско право“. Целта на закона е ясна и тя е обусловена от необходимостта за гаранции за тясна специализация в съответната материя на членовете на конкурсните комисии при осъществяване на кадровите правомощия на съвета. Следва да се изтъкне един пренебрегван винаги факт, че правната уредба след 2016 г. на практика предоставя изцяло на конкурсните комисии кадровия подбор на магистрати.

Членовете на съдийската колегия не участват в конкурсните комисии и класирането на кандидатите не може да бъде променяно от колегията, включително не може да бъде атакувано пред съда.

Решенията на колегията за назначаването на съдии след проведен конкурс е изцяло обусловено от оценките и класирането, осъществено от конкурсните комисии. Това обстоятелство  изисква в състава им да бъдат включени членове, които в най-висока степен могат да оценят обективно и задълбочено професионалните качества на съдиите. По повод на визирания конкурс са представени поименни списъци на хабилитираните учени по правни науки по съответната материя от СУ „Св. Климент Охридски“, ПУ „Паисий Хилендарски“, УНСС, НБУ, РУ „Ангел Кънчев“, Бургаски свободен университет, Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, ЮЗУ „Неофит Рилски“ и Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.

Напълно необяснима и невярна е разпространената информация за проведен дебат в заседанието на СК на 11 февруари т. г., в който била оспорена „компетентността“ на изключително уважаваните в цялото общество проф. д.ю.н.Ангел Калайджиев, проф. д-р Поля Голева, доц. д-р Таня Бузева и доц. д-р Мария Кьосева. В списъците, изпратени от декана на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и декана на ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски“, е посочено, че те са хабилитирани преподаватели по „търговско право“, за разлика от други техни колеги, за които е отбелязано  например „гражданско и търговско правo“.

Преценката за включването в списъка за конкретния конкурс само на преподаватели по гражданско право е  извършена от  мнозинството от членовете на колегията само и единствено въз основа информацията в списъците на университетите за правната материя, по която преподава всеки хабилитиран преподавател. Всички изразени становища от членовете на СК, които могат да се прочетат в публикувания на сайта на ВСС пълен стенографски протокол от заседанието, са съсредоточени върху темата за тълкуването и приложението на закона, който изисква съответна специализация в областта, в която правораздават съдиите – кандидати в конкурса за преместване в окръжните съдилища – гражданско отделение. Нито един от авторите на настоящата позиция не е изразявал мнение, още повече съмнение, за професионалните качества на визираните хабилитирани преподаватели. Напротив, в работата си като съдии сме се обръщали към трудовете на многоуважаваните учени по редица сложни казуси и използваме повода, за да изразим най-дълбоко възхищение от техните достижения, както и благодарност към тях.

В заключение, бихме искали да изразим и дълбоко разочарование и съжаление от създадения напълно изкуствено чрез електронни медии и мнения в социалните мрежи конфликт между СК на ВСС и научната общност. Изцяло споделяме виждането, че предвидимото и основано на ясни правила, и най-вече при наличие на законови гаранции за обективност и професионализъм при оценяването, кариерно израстване на съдиите е основата на истинското правосъдие. Затова и поддържаме становището си, че в своите решения СК на ВСС следва да спазва стриктно закона и приетите от нея подзаконови нормативни актове, както сме процедирали в случая.

 

 

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.