Де Факто препубликува анализа на в. Сега за скандалната идея на правителство да зачертае швейцарското правило за осъвременяване на пенсиите
Кабинетът смята да спести 427,4 млн. лв. от осъвременяването на пенсиите от 1 юли тази година. Това се вижда от публикуваните среднощ проекти на бюджет 2025 и актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г. От прогнозата се подразбира и вече съобщеното, че швейцарското правило ще се суспендира тази година. Освен това се планира сериозно увеличение на осигуровките с 3 процентни пункта на два етапа от 2027 г.
Документите за бюджет 2025 са публикувани в 22:46 ч. снощи при настъпили вълнения около осъвременяването на пенсиите, което се очертава като най-болезнената точка в намеренията на правителството. Малко по-рано стана известно, че тази година швейцарското правило няма да бъде прилагано в автентичния си вид, предвиден в чл. 100 на Кодекса за социално осигуряване – с процент, определен като сбора от 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. Вместо това ще се ползва формула, в която тежестта на инфлацията е 80%, а на осигурителния доход – 20%. Целта е да се понижи процентът от около 8,5% на 5% и осъвременяването да бъде със значително по-нисък процент.
Как точно ще се осъвременят пенсиите, все още не е официално известно. В опит да се оправдае, Бойко Борисов внесе допълнително объркване в темата. „Има две предложения – едното е за близо милион пенсионери с малките пенсии да се увеличат с швейцарското правило, а на другите с ръст на пенсиите по-голям от инфлацията“, каза той в парламента. „В момента пенсионният модел е счупен – от осигуровките, от това, което се събира, от пенсионните фондове не можете да получите и 20 лева пенсия. Всичко е от данъците, над 20 милиарда. И въпреки това, ние сме включили отново ръст на пенсиите“, коментира още Борисов.
Какво се случва с пенсиите
В бюджетните документи липсва точен процент на осъвременяване, а проектът на бюджет на държавното обществено осигуряване все още не е публикуван официално. Косвено обаче в средносрочната прогноза се потвърждава вече изнесеното. В нея пише, че за осъвременяване на пенсиите от 1 юли 2025 година са предвидени допълнителни средства в размер на 617,6 млн. лв. При „нормално“ швейцарско правило предвидената допълнителна сума беше 1,045 млрд. лв. (публикувана е в доклада на оттегления проект на бюджет на ДОО за 2025 г., където предвиждането беше за осъвременяване с 8-9 процента).
При пълно прилагане на швейцарското правило предвидените разходи за пенсии бяха 24,11 млрд. лв. за тази година, с 2,51 млрд. лв. повече спрямо закона за бюджета на ДОО за 2024 г. Сега в средносрочната прогноза пише, че разходите за пенсии нарастват с 2,084 млрд. лв. спрямо закона за 2024 г. С други думи, тук отново се потвърждава, че пенсионерите ще бъдат големите губещи от бюджет 2025. Възможно е Борисов отново да прибегне до любимия си похват – диференцирано увеличение, ако правилно се разчитат днешните му думи в парламента. Това обаче означава връщане към разрушаването на справедливостта в системата, която правителствата на ГЕРБ последователно съсипваха с изпреварващ ръст на минималната пенсия.
От МФ са спестили в средносрочната прогноза процента на осъвременяване на тази година и по какъв начин ще бъде извършено то. Пише обаче, че член 100 на КСО ще се прилага в периода 2026-2028, т.е. може да се заключи, че за тази година няма да има швейцарско правило. Това потвърждава и че правителството смята да сложи край на големите осъвременявания от последните години предсрочно – те бяха такива заради високата инфлация и тази година бе последната, в която се очакваше по-висок процент. От следващата година, както сме писали многократно, швейцарското правило дава под 5% увеличение. С други думи – добрите години за пенсиите са вече зад гърба ни. Припомняме допусканията по актюерския доклад на НОИ от 2024 г. за ръста на пенсиите:
С колко се увеличават осигуровките
Новият кабинет не се е отказал да вдига осигуровки. Ударът върху работодатели и осигурени е планиран за 2027 г., когато вноската за фонд „Пенсии“ се вдига с 1 процентен пункт – от 14,8% за родените след 1959 г. на 15,8%. От 2028 г. следва ново увеличение с 2 процентни пункта – от 15,8% на 17,8%. За родените преди 1 януари 1960 г. осигурителната тежест се променя съответно от 19,8 на 20,8 на 22,8%. Увеличение на осигуровките за сектор „Сигурност“ обаче не е предвидено, става ясно от прогнозата. Така или иначе, тези осигуровки се плащат от данъкоплатците, а не от работещите в МВР, МО и пр.
В следващата таблица виждате разпределението на вноските между работодател и осигурен за следващите години:
Осигуровката за здраве на този етап е планирана да остане 8% за целия период до 2028 г. Няма да се пипа и вноската, която се отделя за втория стълб за родените след 1959 г.
Максималният осигурителен доход също тръгва стремително нагоре. От 1 април се повишава от 3750 на 4130 лв. Догодина става 4430 лв., през 2027 г. – 4730 лв., а от 2028 г. – 5030 лв. Таванът на пенсиите обаче се замразява на 3400 лв. за целия период до 2028 г.
Обезщетенията – във фризера
Всички обезщетения и помощи по линия на държавното обществено осигуряване влизат във фризера до 2028 г. – няма да се увеличават нито парите за безработица, нито втората година на майчинството. Същото е положението и със семейните помощи за деца и за деца с увреждания. Така за пореден път в бюджетната политика настъпва пълна бъркотия – социалните помощи и помощите за пълнолетни хора с увреждания ще продължат да растат, защото са обвързани с линията на бедност, а тези за най-уязвимите – деца със 100% увреждания, остават замразени.
Ще се откажем от промяна в швейцарското правило, то остава 50 на 50 от ръста на осигурителния доход и инфлацията. Това съобщи пред „Сега“ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след надигналото се възмущение от всички страни за намеренията на кабинета. „Винаги съм искал да плащам пенсии, но през дълг. Сега ще се наложи да взимаме дългове“, добавя той.
Протест срещу предложения проектобюджет, в който се планира увеличение на пенсиите само с 5 % изразиха от Обединените пенсионерски съюзи.
В декларация, разпространена до медиите, се казва, че вместо с очакваните 8-9%, кабинетът „Желязков“ планира пенсиите през 2025 г. да се вдигнат само с 5%, с което се погазва приетото със закон „Швейцарско правило“ и се посяга на и без това ниския жизнен стандарт на 2 милиона българи.
По новата формула, според пенсионерските съюзи, увеличението на пенсиите се свива наполовина.
Последно засега