Последни новини
Home / Законът / Юристи, университетски преподаватели и граждани предлагат бившия съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев за член на КС

Юристи, университетски преподаватели и граждани предлагат бившия съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев за член на КС

Defakto.bg
Бившият съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев

Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд.

Грозев е юрист с дългогодишен опит в защитата на основните права, като от 2015 до 2024 г. беше съдия в Европейския съд по правата на човека.

Трудно е да се посочи по-подходящ кандидат от Йонко Грозев„, пише в писмото до народните представители,  което  припомня, че той притежава експертност в областта на правата на човека, конституционното право и международното право, преподава в Софийския университет, Нов български университет, както и в обучения за вече практикуващи юристи; опитът му в съдебната практика включва участие в ключови дела за защита на правата на гражданите в България.
  „.. 32-годишният професионален път на Йонко Грозев е посветен изцяло на правата на гражданите като основополагащи ценности на демократичното общество, защитени от Конституцията на Република България, Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, Хартата на основните права в ЕС и редица конвенции на ООН, по които България е страна.
 Именно тези ценности са били неотстъпно и принципно защитавани от Йонко Грозев и народните представители от всяка парламентарна група биха намерили сред избирателите си граждани, чиито права са били успешно отстоявани от него.
Квалификацията на Йонко Грозев като юрист, придобита в СУ „Климент Охридски“ и Harvard Law School, познанията му относно стандартите за защита на основните права, както и практическият му опит като съдия в Европейския съд по правата на човека (2015-2024) безспорно биха допринесли за капацитета на Конституционния съд, призван да установява „съответствието на законите с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна“ (Чл.149, ал. 4 от Конституцията) и с правото на Европейския съюз, за който „основните права, както са гарантирани от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и както произтичат от общите конституционни традиции на държавите-членки, са част от правото на Съюза в качеството им на общи принципи“ (Чл.6.3. ДФЕС).

Сред организациите, подкрепящи кандидатурата, са Българският хелзинкски комитет, Институт за пазарна икономика, Програма „Достъп до
информация“, Антикорупционният фонд, Националната мрежа за децата,  Български адвокати за правата на човека и други.

Сред подписалите представители на академичната и професионалната общност са имената на доц. д-р Деяна Марчева, проф. Ангел Калайджиев, Нели Куцкова, доц. д-р Христо Христев, проф. Нели Огнянова, Здравка Калайджиева и др.

Според правилата за избор номинации за позицията могат да правят единствено депутати. Тепърва ще стане ясно дали някой ще припознае Грозев като свой кандидат, но е факт, че кандидатурата на Грозев би избегнала политически спорове и разпри между депутатите.

Пълния текст на писмото и списък на подкрепящите инициативата можете да намерите ТУК.

 

About De Fakto

Проверете също

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Завръщането на кариерните бонуси за ВСС – добра възможност за послушните да уредят битови въпроси с нашите пари

  Екип на ИПИ През идните 20 дни съдиите, прокурорите и следователите следва да изразят …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.