В хотел „София Балкан Палас“, бивш ел „Шератон“, зала „Роял“ се провежда Общото събрание на адвокатите в България, в което участие вземат 343 делегати от цялата страна.

Събранието бе открито от председателя на Висшия адвокатски съвет д-р Ивайло Дерменджиев под звуците на българския и европейския химн.
Адвокатите почетоха с едноминутно мълчание починалите си колеги през годината.
На събитието присъства председателят на Народното събрание Наталия Киселова, председателят на на Съюза на юристите Владислав Славов, Ралица Негенцова и Даниела Доковска, бивши председатели на висшия адвокатски съвет, доц. Боряна Мусева, председател на Центъра за обучение на адвокати и други.
Форумът се проведе в отсъствието на председателите на ВКС и ВАС Галина Захарова и Георги Чолаков, които са изпратили поздравителни адреси. Отсъства и министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Поздравителен адрес изпрати президентът Румен Радев. Адвокатите бяха поздравени задочно и от представляващия ВСС Боян Магдалинчев.

Много адвокати са дали своя принос за развитието на страната ни като демократична и правова, сред тях има и много парламентаристи. Един от тях е Димитър Греков, заяви председателят на НС Киселова в началото на Общото събрание.
Убедена съм, че вашата дейност и занапред ще се основава на принципите на независимост, доверие, почтеност, поверителност, заяви също Киселова. Според нея спазването на етичния кодекс ще гарантира, че интересите на клиентите на адвокатите ще бъдат защитени по най-добрия начин. Пожелавам ви да повишавате престижа на адвокатската професия, каза Киселова.
Делегатите – участници в ОСАБ, са адвокати, избрани на проведените избори на 25 и 26 януари 2025 г. (балотаж на 02.02.2025г.)
Общият брой на адвокатите е 13 641, от които 306 младши адвокати. Към днешна дата в регистъра за чуждестранните адвокати, са вписани 95 адвоката от 13 държави – членки на Европейския съюз.
Действащите адвокатските колегии на територията на България са 27. В процес на учредяване е и Адвокатска колегия – София област.
Конфликтно мнозинството не допусна в зала адвокати – кандидати за управителните органи

От името на девет членове на САК, Иван Демерджиев, бивш председател на Пловдивската адвокатска колегия, поиска в залата да бъдат допуснати в качеството им кандидати за управителни органи в адвокатурата адвокатите Ина Лулчева, Мариела Стайкова, Валентина Бакалова, Михаил Бояджиев, Пламен Ангелов, Ирина Палева, Соня Димитрова , Мария Накова и Златина Георгиева. Преди това те не са били допуснати до общото събрание.
„Необходима е равнопоставеност между всички кандидати, а вие (делегатите) ще имате възможност да поставяте въпроси за мотивите на всеки кандидат за участие в органите на управление. Правилата на колегиалност и Етичният кодекс на адвоката повеляват, че адвокатът се отнася с уважение към другите адвокати в името на адвокатската професия„, призоваха в мотивите си деветимата.
„Всеки колега би могъл да присъства тук, а разбира се гласуват делегатите,“ уточни Демерджиев. „Ако не допуснете колегите , аз също ще изляза при тях и ще се връщам от време на време да напомням, че има адвокати и извън ВАдвС „, заяви Демерджиев.
Изглежда мнозинството от делегати нямаха под ръка етичен кодекс и със 124 „за“, „против“ 137 и 11 въздържали ce, отхвърлиха предложението. Досега подобно неколегиално отношение нито едно общо събрание не е демонстрирало и това ще се запомни.
Адвокат Емилия Недева от пловдивската адвокатска колегия посочи, че мнозинството е нарушило равнопоставеността и правото на кандидатите да изложат възгледите си за участие в управителните органи, отнело е и собствената си възможност попита защо са се кандидатирали.
Тя се противопостави и на предложението зам.председателя на ВАдВС Валя Гигова да председателства събранието „заради заинтересованост и конфликт на интереси“. Към мнението й се присъединиха делегати от варненската и пазарджишката адвокатски колегии. Изказани бяха мнения, че е право на делегатите да изберат кой ще ръководи събранието им, а не ВАдвС.
Предложението бе отхвърлено, а адвокат Недева попита дали делегатите не трябва също да напуснат залата, след като мнозинството на ВАдС предварително е определило кой да води събранието и кой да брои гласовете.
Предизвестеното мнозинството запази председателството на Гигова за част от събранието.
ВАдС стана заложник на желанието на зам.-председателя Гигова да налага вижданията си, създаде се обстановка на нетърпимост към всеки, който не споделя мнението на мнозинството в съвета“, заяви Милен Ралчев от Варненската адвокатска колегия. Той посочи освобождаването на Даниела Доковска като главен редактор на „Адвокатски преглед“ и критикува позицията на ВАдС по повод прокурорската проверка срещу съдия Мирослав Петров – обърна внимание, че в нея не е критикуван прокурорският произвол срещу съдията, а съветът на практика е допуснал съдиите да носят наказателна отговорност за правораздавателната си дейност, въпреки функционалния им имунитет.
„ВАдС не е партия, не развява лозунги. Затова помолих колегата Андрей Янкулов да изготви становище и то съответства на 70-80% на това на Съюза на съдиите“, отговори Гигова, която преди това по повод критики на Емилия Недева за несъразмерност на възнагражденията на наказателните и гражданските адвокати, заяви, че не е компетентна по въпросите на наказателното право, а още през 2022 г. е предложила минималните възнаграждения на наказателните адвокати са увеличени от 30 до 50 процента.
Преди това Недева предложи новият състав на ВАдС или да изработи нова наредба с балансирани възнаграждения на наказателните адвокати или направо да я отмени.
Искрено се надявам, че това ще е последното общо събрание, на което ще говорим за Закона за адвокатурата и на следващото ще имаме закон, който ни удовлетворява“, заяви адвокат Елена Радева от Смолян. Тя засегна противоречията във ВАдвС и завърши с думите: „Не е важно кой ще спечели войната, а кой ще наложи мира“.
На събранието доминиращи са делегатите на столичната адвокатска колегия, която ще влияе при избора на нови органи на адвокатурата – „победителите са винаги хора, които „управляват“ адвокатурата – членове на CAK ca и на Bиcшия aдвoĸaтcĸи cъвeт“, предупредиха още преди събранието адвокати.
Те подчертаха, че 151 от 152 – та дeлeгaти на САК, са избрани в конкуренция на списъци, а не на личности. Така aдвoĸaти с безусловен авторитет и компетентност са отхвърлени при пакетното гласуване – Инa Лyлчeвa, Aлeĸcaндъp Kaшъмoв, Πeтъp Cлaвoв, Baлeнтин Бeнaтoв, Бopиcлaв Hecтopoв и пp., cпиcъĸът e твърде дълъг, а пред тях се наредиха младши адвокати с по няколко месеца и години стаж.
Заедно със 191 делегата от страната столичните делегати ще изберат висшите органи на адвокатурата за следващите 4 години, а „за да бъде подчинена цялата адвокатура на софийската гилдия, са достатъчни 21 гласа от другите колегии“.
Предварително бе поставен въпроса за „твъpдo мнoзинcтвo“ oĸoлo зaмecтниĸ-пpeдceдaтeля Гигoвa във ВАдС, чийтo фактически съпруг Стефан Марчев, e ĸaндидaт зa пpeдceдaтeл нa cлeдвaщия BAдC.
Прочетени бяха отчети за дейността на Висшия адвокатски съвет през 2024 г. от Ивайло Дерменджиев, финансов отчет на ВАдвС за 2024 г., с докладчик главният секретар на ВАдвС Красимир Краев, доклад на Висшия контролен съвет от председателя Снежина Христова, както и отчет Висшия дисциплинарен съд от председателят на ВДС Илонка Иванчева – Райчинова.
След дискусиите, по-късно, общото събрание прие всички отчетни доклади.
Решения
ОСАС прие предложение на адвокат Петър Славов новият ВАдвС да изработи правила за позиция и издигане на номинации в процедурите за избор на членове на ВСС, регулатори, конституционен съдия, които се провеждат от Народното събрание.
Прието бе предложението на адв. Емилия Недева за промени в Наредба № 1, които да синхронизира и балансират справедливи възнаграждения на наказателните адвокати. Приета бе и препоръката на адв. Ели Христова, ВАдС да разработи програма за привличане на младите колеги в организационната дейност на адвокатурата.
Събранието одобри също предложението на адв. Елена Радева съветът да изпрати на колегиите шестте спорни въпроса в проекта за нов Закон за адвокатурата, гласувани още през 2023 г. за да бъде постигнат консенсус по тях.
Гласуването започна
От 17, 30 ч. до 19 ч. започна гласуването за висшите органи на адвокатурата – председател и членове на Висшия адвокатски съвет, председател и членове на Висшия дисциплинарен съд и членове на Висшия контролен съвет.
Това ще става в сградата на Адвокатското училище „Кръстьо Цончев в столицата в три отделни секции – една за столичните адвокати, втора за адвокатите от Северна България и трета – за Южна. Гласуването продължава и утре от 9 ч до 17 ч.
За членове на Висшия адвокатски съвет има 46 адвокати от цялата страна. Съветът се състои от 15 основни и 10 резервни членове.
Кандидати за петте места във Висшия контролен съвет са 13, а за Висшия дисциплинарен съд – 35. За председател на ВДС кандидатурите са две – – на досегашния му ръководител Илонка Райчинова и на Ина Лулчева, на която не бе позволено да защити концепцията си.
Кандидатите
за председател на ВАдвС са досегашния председател Ивайло Дерменджиев и Стефан Марчев, доскорошен председател САК.
В края на събранието Стефан Марчев изрази неудовлетвореност от „загубеното“ време да се гласува за влизане в залата на адвокати – кандидати за членове в управителните органи, а за двамата кандидати за председател на ВАдвС, не останало време да кажат каква е визията им адвокатурата. Заяви още, че няма да си позволи да говори пред полупразна зала, но не му се струвало редно, след като председателят на ВАдвС е отчел своята дейност ( в доклада си ), той да не може да каже как смята да промени адвокатурата – за да няма повече такива събрания, „от които в някои моменти ще ни е срам“. Марчев каза, че винаги е подхождал прозрачно и открито пред всички и благодари на колегите които са го подкрепили. На критиките за доминиращото представителство на делегати от САК, отговори, че той самият е от Габрово, родът му е от Пловдив, а работи в София.
Накратко Ивайло Дерменджиев подчерта постигнатото дълго отлаганото законодателно решение за нaмaлявaнe нa дaнъчнaтa тeжecт нa aдвoĸaтитe в резултата, на което нормативно пpизнaтитe paзxoди зa aдвoĸaтcĸaтa дeйнocт бяxa yвeличeни oт 25% нa 40%. Подчерта, че това е станало в резултат на неговата настойчивост и „обикаляне на парламентарните групи“, както и на колегите Илонка Райчинова и Петър Славов.
„Бeз дa влизaм в дeтaйли иcĸaм дa oтбeлeжa, чe тoзи ycпex бe въпpeĸи дeйcтвия нa няĸoи члeнoвe нa Cъвeтa, ĸoитo yбeждaвaxa пpeдcтaвитeли нa Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe, чe aдвoĸaтитe нямaли нyждa oт нaмaлявaнe нa дaнъцитe. Eдинcтвeнaтa цeл нa тaзи „aĸция“ бe дa бъдa злeпocтaвeн ĸaтo нeycпял дa peшa тoзи въпpoc“, напомни Дерменджиев.
Той заяви, че ВАдвС е подкрепил това решение, “ без един човек, който е излязъл“ и не е гласувал.
Известно е, е противник на данъчното облекчение бе зам. председателя на съвета Валя Гигова.
„Вие си имате право на своя избор. В мое лице трябва да знаете, че винаги ще разговаряте с човек, който знае какво чува и носи отговорност. Когато ме погледнете в огледалото, ще виждате мен, а не някой друг“, заключи той.
divider style=“solid“ top=“20″ bottom=“20″]
Декларация: Адвокатите са загрижени за способността на ВСС да организира честни конкурси за българските съдии
Общото събрание на адвокатите със 176 гласа „за“, 5 гласа „против“ и 9 „въздържал се“ прие декларация против решението на Съдийската колегия oт 11 фeвpyapи 2025 г., c ĸoетo бeшe пpeĸpaтeн ĸoнĸypcът зa пoвишaвaнe нa cъдии в Tъpгoвcĸитe oтдeлeния нa aпeлaтивнитe cъдилищa, oбявeн cъc cъoбщeниe в „Дъpжaвeн вecтниĸ“, бpoй № 61/02.08.2022 г. Адвокатите са недоволни и oт peшeниeтo, c ĸoeтo бeшe oтĸaзaнo нaзнaчaвaнeтo нa пpoф. Aнгeл Kaлaйджиeв, пpoф. Πoля Гoлeвa, дoц. Taня Бyзeвa и дoц. Mapия Kьoceвa в ĸoнĸypcнитe ĸoмиcии нa ĸoнĸypca зa пoвишaвaнe в oĸpъжнитe cъдилищa, oбявeн cъc cъoбщeниe в „Дъpжaвeн вecтниĸ“, бpoй № 2/07.01.2025 г.
Ние, българските адвокати, чрез Общото събрание на адвокатите от страната, изразяваме своята дълбока загриженост и възмущение от решенията на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) от 11 февруари 2025 г., които компрометират основаното на знания и умения повишаване на магистратите и поставят под съмнение способността на ВСС да организира честни и справедливи конкурси за кариерното развитие на българските съдии. Тези решения застрашават правото на българските граждани на достъп до независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона.Пълен текст
Особено тревожни са следните решения на Съдийската колегия на ВСС от 11 февруари 2025 г.:
– прекратяването на конкурса (конкурс, обявен в ДВ, бр. 61/02.08.2022 г.) след обявяване на резултатите от конкурса.
– отказът да бъдат включени изтъкнати представители на академичната общност в конкурсните комисии за повишаване на магистрати в окръжните съдилища (конкурс, обявен в ДВ, бр. 2/07.01.2025 г.), а именно: проф. д.ю.н. Ангел Калайджиев, проф. д-р Поля Голева, доц. д-р Таня Бузева, доц. д-р Венцислав Петров и доц. д-р Мария Кьосева.
Подобни решения са в пряко противоречие с принципите на правовата държава, академичната автономия и допълнително подкопават доверието във ВСС и в съдебната власт. Висшият съдебен съвет няма правомощия да поставя под съмнение професионалната квалификация на утвърдени учени или да подценява техните знания и умения в областта на гражданското и търговското право.
Решенията на Съдийската колегия на ВСС не само демонстрират флагрантно неуважение към академичната общност, но и пораждат сериозни съмнения за опит да се подмени независимата експертна оценка с конюнктурни съображения, които нямат отношение към професионалната подготовка на кандидатите. Такива действия накърняват доверието в съда като институция и внасят съмнения в законността и прозрачността на конкурсните процедури. Недоумение и тревога буди решението за прекратяване на конкурса за повишаване на съдии в апелативните съдилища след като конкурсната комисия е оповестила резултатите от този конкурс.
В този контекст ние, българските адвокати, представители на адвокатските колегии в Общото събрание на адвокатите от страната, настояваме:
- членовете на Съдийската колегия на ВСС да поднесат публично извинение на академичната общност.
- решението Съдийската колегия на ВСС за състава на конкурсните комисии в конкурса за повишаване на магистрати в окръжните съдилища да бъде преразгледано, като бъдат включени неоснователно изключените преподаватели по гражданско и търговско право.
Адвокатурата, като гарант за правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица, ще продължи да отстоява правото на всеки български гражданин на справедлив процес пред независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона. Вярваме, че участието на изтъкнати специалисти от академичните среди в конкурсните процедури за повишаване на магистрати е ключова гаранция за безпристрастността и обективността при оценката на кандидатите за повишение и решаваща предпоставка за гарантиране независимостта на съда.