По предварителна информация гласовете на Столичната адвокатска са определили Стефан Марчев за председател на Висшия адвокатски съвет. Той е получил 219 гласа срещу 114 за досегашния председател Ивайло Дерменджиев.
Без седем гласа от 152 -тата столични делегати и 26 от страната Софийската адвокатска колегия избраха ръководител на гилдията за следващите четири години.
Приключил е и изборът за висшия Дисциплинарен съд, в който Илонка Райчинова с 211 гласа запазва позицията си на председател пред Ина Лулчева – 115.
На Лулчева „демократично “ не бе позволено да защити концепцията си на общото събрание в събота.
Избрани са и шестима редовни членове на съвета – Цлатимир Жечев, Ценимир Братоев, Асен Георгиев , Таня Градинарова, Йордан Йорданов и Галин Попов. Всички от екипа на Марчев.
Съмишленици на Марчев са избрани за членове на съда – Димчо Тодоров , Милка Кърпачева , Стефка Въжарова , Валентин Иванов , Рена Стефанова, Георги Добрев , Марияна Попова, Димитър Добрев, Анна Попова, Жерко Жерков, Пламен Вълканов, Емилия Лесова-Тодорова, Милена Калчева и Даниела Никифорова.
От същия екип са избрани петимата членове на Висшия контролен съвет – Даниела Минева , Мария Ганева, Марина Едрева (193), Красимир Краев и Александър Машев.
Балотаж между останалите 18 претенденти ще се проведе на 2 март. Решението на ИК може да бъде обжалвано пред ВКС.
Изборите в адвокатурата тази година преминаха под обстрела на много критики за „пакетни“ листи, не по азбучен ред, които позволиха състезание между списъци, а не между личности, разнообразни фокуси и семейни клъстери.
Ивайло Дерменджиев: Обмислям да искам отмяна на избора
Пред Де Факто досегашният председател на коментира: Най – етстествено би било да кажа: Vox populil vox Dei!( Глас народен, глас божи).
За добро или лошо, този път не е така – тези избори бяха програмирани още от първата им фаза с избора на делегати в София, които са около 42% от всички членове на ОСАС и бяха избрани с гласовете на 500 човека, повечето от които са гласува и с пълномощно и така на практика са гласували два пъти.
Отделно, Избирателната комисия за избор на висши органи допусна волята на гласуващия да бъде отбелязвана с 8 изрични знаци, както и всеки друг знак, включително очертаване и подчертаване.
Това всъщност е механизъм, с който да се проконтролират гласуващите дали са спазили даденото обещание.
От София, където се очакваше да имам подкрепа само от адв. Доковска, получих и други 6 гласа и за което сърдечно благодаря.
В бюрата където са гласували колегите от страната – имам повече гласове от кандидата Марчев. За София не може да се каже, че това е волята на адвокатската общност.
И понеже вярвам, че процесът, в който адвокатите действително ще се възползват от конституционното им право на самоуправление е вече необратим, допускам да се търси отмяна на избора от ВКС, за да не бъде задушен събудения порив за общностен живот още в своя зародиш.