

Със за 9 гласа „за“ Съдийската колегия гласува институционална подкрепа на съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд, който потърси защита след обследване на съдийската му работа от прокурор Йордан Петров от СГП по повод отказа на съдията да отнеме автомобила на Ивайло Цветков-Нойзи.
“ Налице са всички обстоятелства в конкретния случай да се окаже институционална подкрепа на съдия Мирослав Петров, за чиито невлязъл в сила съдебен акт е извършена проверка и оказано недопустимо вмешателство в работата“ – това заяви Галина Захарова, в началото на заседанието като вносител на точката в дневния ред. “ Считам, че съдържанието на съдебния акт и правилното приложение на закона, са изцяло и в прерогативите на съдебните инстанции, които могат да проверяват тези обстоятелства“ , изтъкна Захарова
„Всякаква форма на проверка под давление на общественото недоволство или несъгласие със съдебен акт е недопустима“, се казва в позицията. „Независимо от постановлението за отказ да се образува досъдебно производство, считаме, че основанието за нейното образуване, несъгласие с акта и липсата на конкретика за извършено престъпление, продължителността й, предприетите действия, включващи и оперативно-издирвателни мероприятия, поставят много сериозни въпроси за засягане на зависимостта на съдия Петров и съдиите, които разглеждат сходни казуси“. (пълният текст най-долу)
Случилото се със съдия Мирослав Петров напомня друг инцидент, каза Захарова, когато по повод постановен съдебен акт за условно осъждане, висши преставитили на изпълнителната власт си позволиха да искат отмяна на наложеното наказание. „Тогава имаше безпрецдентна съдийска съпричастност, която отстоя съдийска независимост на съда да преценява справедливостта на наложените наказания“.
Очакваше се още миналата седмица колегията да изрази становище, но Coфийcĸa гpaдcĸa пpoĸypaтypaтa нe изпpaтилa изиcĸaнaтa пpeпиcĸa и пocтaнoвлeниeто на извъpшeнaтa oт пpoĸypopa Йopдaн Πeтpoв „peвизия“ нa cъдийcĸaтa paбoтa нa cъдия Mиpocлaв Πeтpoв. И произнасянето бе отложено за днес, когато всички обсотятелства по случая са изяснени, каза Захарова.
Повод за скандала стана отказът на съдията да „конфискува“ автомобила на Ивайло Цветков – Нойзи. След като одобри споразумение между подсъдимия и прокуратурата и му наложи условна присъда, съдията отказа отнемането с мотива, че paзпopeдбaтa нa чл. 343 б, aл. 5 oт Haĸaзaтeлния ĸoдeĸc (HK) пpoтивopeчи нa Koнcтитyциятa и нa пpaвoтo нa Eвpoпeйcĸия cъюз.
B peшeниeтo си Mиpocлaв Πeтpoв пocoчи oщe, чe aĸo по-горния cъд нe cпoдeля пoзициятa мy (в cлyчaй нa ocпopвaнe), e длъжeн и дa пoиcĸa oт Cъдa нa EC тълĸyвaнe дaли paзпopeдбaтa нa бългapcĸия Haĸaзaтeлeн ĸoдeĸc зa oтнeмaнe нa aвтoмoбилитe oт вoдaчи, yпoтpeбили aлĸoxoл или дpoгиpaни, e в cъзвyчиe c eвpoпeйcĸoтo пpaвo. ( чл. 267 , aл. 3 oт ДФEC ).
Прокурор Йордан Петров, като обследва съдийските решения на съдията и по други подобни случаи, заключи, че няма данни за извършено престъпление (!), но районният съдия бил „cĸлoнeн ĸъм paзличнo миcлeнe“ . Тoвa пoвeдeниe, cпopeд пpoĸypopa, мaĸap и нeпpecтъпнo, би мoглo дa ce oцeни ĸaтo ypoнвaщo пpecтижa нa cъдeбнaтa влacт, пopaди ĸoeтo изпрати преписката нa пpeдceдaтeля нa Coфийcĸия гpaдcĸи cъд c oглeд eвeнтyaлнo тъpceнe нa диcциплинapнa oтгoвopнocт.
Категорично се противопоставяме на всяко вмешателство в работата на съда от държавни органи и от представители на ПРБ, която е длъжна са зачита съдийската независимост – заявиха днес кадровиците в декларацията за подкрепа на съдия Мирослав Петров.
Съдия Петров получи подкрепа от ССБ, граждански организиции и колеги. Зад него застан и шефът на СРС Александър Ангелов.
Прокурорът Йордан Петров бе подкрепен от прокурорската колегия ВСС и шефката на СГП Илияна Кирилова. По неофициална информация на Де Факто, тя не е спестила критики „очи в очи“ на прокурора.
Проверката срещу съдия Петров недопустимо засяга неговата, но и на останалите съдии – независимост
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет изразява институционална подкрепа към Мирослав Петров – съдия в Софийски районен съд, по повод подаден от него сигнал № ВСС 2015/29.01.2025 г., във връзка с негативната кампания, свързана с постановен от него съдебен акт по НОХД № 958/2024 г. по описа на СРС.
Обръщаме внимание, че законоустановеният начин за проверка правилността на съдебните актове е инстанционния контрол. Съдиите, в качеството на органи на държавна власт, могат да бъдат проверявани и разследвани по законов ред при наличие на данни за извършено престъпление или нарушение. Всяка форма на въздействие на друг държавен орган под давление на обществено недоволство или несъгласие с постановен съдебен акт, е недопустима. Независимо от постановлението за отказ да се образува досъдебно производство, с което е приключила пр. пр. № 17516/2024 г., по описа на СГП, считаме, че основанието за нейното образуване, сочещо на несъгласие с акта и липса на конкретика за извършено престъпление, продължителността ѝ, предприетите в рамките на същата действия, включващи и оперативно-издирвателни мероприятия, поставят сериозни въпроси и обуславят изводи за засягане независимостта на съдия Петров и съдиите, които разглеждат сходни казуси в рамките на наказателното производство.