Актовете на Конституционния съд трябва да се изпълняват, а не да се тълкуват. ЦИК следва да спази указанията на съда“, заяви правосъдният министър Георги Георгиев преди заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет по повод определението на КС, с което възложи на ЦИК да извърши преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври избори за народни представители.
Определението на Конституционния съд, с което възложи на Централната избирателна комисия да преизчисли наново изборния резултат, ще бъде пратено на държавното дружество „Информационно обслужване“, което по закон са занимава с обработката на данните от изборите, реши междувременно ЦИК.
Определението на КС не възлага на ЦИК повторно преброяване на бюлетини. ЦИК ще изпълни възложеното от КС, а именно на база на изпратените протоколи отразяващи резултатите от извършената проверка от съда ще извършим това, което е възложено съобразно разпоредбите в Изборния кодекс„, каза говорителят на ЦИК Росица Матева.
„ЦИК няма да извършва повторно проверяване на бюлетини, няма да извършва проверка на изборни книжа и материали. Централната избирателна комисия ще изпълни това, което е възложено от Конституционния съд. А именно, на база на изпратените от КС протоколи, отразяващи резултатите от извършената проверка на изборни книжа и материали от него, приобщени по делото, ще извършим това, което е възложено, съобразно разпоредбите на Изборния кодекс„, обясни Матева.
Проектобюджетите на Министерството на правосъдието и на съдебната власт бяха приети от комисията по конституционни и правни въпроси на Народното събрание.
Предложението на Министерски съвет за бюджета на съдебната власт за 2025 г. включва общи разходи в размер на 1 384 млн. лв. и приходи от 152 млн. лв. Министър Георгиев обясни, че в предложения от МС бюджет за съдебната власт има предвидени над 140 млн. лева допълнително за персонал. „Наред с това прави бюджет на възможното, а не на желаното. Голяма част от исканията на съдебната власт са удовлетворени. Нито една от важните функции на съдебната власт няма да бъде засегната. Въпрос на парламентарна процедура е дали ще има прекрояване между двете четения“, допълни Георгиев.
Той посочи, че заедно с ВСС, финансовото министерство и НАП ще бъде организирана среща за повишаване на събираемостта на вземанията на съдебната власт.
„Част от лицата обаче или изтърпяват наказание лишаване от свобода, или са с множество запори и е трудно събиране на вземането. Необходими са по-активни мерки, потърсили сме съдействието на НАП и МФ, за да се направи план как да се преодолеят тези трудности“, каза още Георгиев.