
След като мнозинството в парламента заклейми Възраждане, като опасна за демокрацията партия, и. ф. главен прокурор Сарафов внесе искания за сваляне на имунитета на четирима народни представители от 51-вото НС и на един кандидат за кмет на район в Столична община.
Софийската градска прокуратура е предложила на главния прокурор Борислав Сарафов да поиска имунитетите на Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров и Славчо Крумов от „Възраждане“. Предлага се още Сарафов да поиска от Централната избирателна комисия искане за снемане на имунитета на Петър Ананиев, който е кандидат за кмет на столичния район „Оборище“.
Прокурата предлага Чорбов и Крумов да бъдат задържани, а за останалите да бъде наложена парична гаранция- в размер на 10 хил. лева.
По-рано лидерът на партията Костадин Костадинов обяви, че депутатите ще се откажат от имунитети си.
Причината за исканията е протеста на Възраждане срещу въвеждане на еврото от миналата седмица, при който се стигна до сблъсъци с полицията, обстрел с червена боя и опит за палеж на сградата на представителството на Европейската комисия в София.
Още от съобщение на прокуратурата:
В предложенията се посочва, че събраните доказателства са достатъчни за привличане в качеството на обвиняем на 4-ма народни представители и на кандидата за кмет за хулиганство по чл.325, ал.2, вр. ал.1 от НК – извършване на непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – хулиганство, което се отличава с изключителна дързост, а за И. Чорбов и с изключителен цинизъм.
Действията на Димитров, Чорбов и Тодоров са съпроводени и със съпротива срещу служители на МВР, а за Тодоров хулиганството е продължавано престъпление, съставено от две отделни деяния (чл. 26, ал. 1 НК).
За Чорбов е поискано снемане на имунитета и за противозаконно унищожаване на полицейски униформи (престъпление по чл. 274а, ал. 3 от НК), както и за палеж на имущество със значителна стойност (сградата на Представителството на Европейската комисия в България), като пожарът е представлявал опасност за живота на намиращите се в близост хора и е имало опасност пожарът да се разпростре върху други недвижими имоти, инвентар и стоки (престъпление по чл. 330, ал. 2, т. 1 и т. 2, вр. ал. 1 от НК).
В искането за снемане на имунитета на Крумо за палеж, се посочва, че са събрани достатъчно доказателства за хвърляне на запалени от него пиротехнически изделия и бутилки със запалителна течност по сградата на представителството на Европейската комисия в България.
По-късно СГП съобщи, че е привлякла като обвиняем и 56 – годишен мъж за престъпление против републиката. Обвиняемият е присъствал на протестите срещу еврото на 22 февруари пред сградата на БНБ.
Около 13.30 ч. опетнил знамето на Европейския съюз, като го запалил и същото било унищожено, се казва в съобщение на СГП.
На мъжа е определена мярка за неотклонение „подписка“. Действията по разследването се извършват от следовател при отдел Следствен на СГП.
А защо не е поискан имунитета на Костадин Костадинов, който е главният организатор и ПОДБУДИТЕЛ на този “ протест“? Това е въпросът? / Не по Шекспир, а по Наказателния кодекс /.