По предварителна информация на балотажа от 2 март т.г. всички 18 кандидати за новия Висш адвокатски съвет са избраници само от екипа на новоизбрания председател Стефан Марчев.
На 22 и 23 февруари 2025 г. на Общо събрание на адвокатите от страната (ОСАС) бе проведен избор на председател на Висшия адвокатски съвет (ВАдвС), на членове на ВАдвС, на председател и членове на Висшия дисциплинарен съд (ВДС) и на членове на Висшия контролен съвет (ВКС) на адвокатурата.
Столичните aдвoĸaти ( със 152 делегати ) 26 от страната избраха Стeфaн Mapчeв зa пpeдceдaтeл нa Bиcшия aдвoĸaтcĸи cъвeт за следващите четири годни. Тогава пpиĸлючи избopът зa виcшия Диcциплинapeн cъд и шecтимa peдoвни члeнoвe нa cъвeтa. Cъмишлeници нa Mapчeв бяха избpaни зa члeнoвe нa дисциплинрания съд. Oт cъщия eĸип бяха избpaни пeтимaтa члeнoвe нa Bиcшия ĸoнтpoлeн cъвeт.
Бaлoтaж мeждy ocтaнaлитe 18 пpeтeндeнти ce пpoвeдe днес – 2 мapт, който затвори властта в управлението на адвокатурата в избраници на новия председател.
Жалбите
Четирима адвокати вече са оспорили като контролиран адвокатския избор – това са Стефан Левашки, Милен Ралчев, Ина Лулчева и Ивайло Дерменджиев. Те изтъкат, че с проведения вот са нарушени принципите, които гарантират честността на избора, свободното изразяване на волята, тайната на вота и мажоритарния характер на избора, а допуснатите нарушения опорочават изборния резултат в неговата цялост.
Очакват се още жалби.
ВКС не може да се произнесе по законността на проведения избор за висши органи на адвокатурата, без да се занимае с начина на провеждане на изборите за делегати в САК и с формирането чрез тези избори на над 40 % от общия брой избиратели – делегати на ОСАС (в този смисъл Решение № 234/24.07.2012 г. по гр. д. № 385/2012 г. на ВКС, ІІІ г. о.), пишат защитниците, потърпевши от проведения вот.
В подадените жалби е описана схемата на предизвестения избор – решението за избор на Избирателна комисия (ИК) САК е взето по предложение на Стефан Марчев, кандидат за председател на ВАдвС, като в гласуването участват членове на САС, КС и ДС – впоследствие кандидати за членове на висшите органи на адвокатурата. Очертано е пакетното разпределение на кандидатите за делегати, предложени от Стефан Марчев и Жана Кисьова – точно 152 -ма, колкото одобрява и ИК, които не са били подредени по азбучен ред, каквато е практиката дотогава.
„По този начин се създава необосновано предимство на кандидатите, предложени от кандидата за председател на ВАдвС Стефан Марчев и невстъпилата в длъжност председател на САС към този момент Жана Кисьова“, е посочено в една от жалбите. В агитационните материали адвокатите – членове на САК се приканват да гласуват за номерата от 2 до 153 на основния избор, респ. от 2 до 130 на допълнителния избор. При гласуването по този начин са избрани 151 от кандидатите, предложени от Стефан Марчев и Жана Кисьова. Отпаднала е последната от списъка от предложените 152-ма кандидати и на нейно място, с най-малко гласове от всички, е избрана адвокат Даниела Доковска, отбелязват адвокатите до ВКС.
Като продължение на схемата за управленския контрол на адвокатурата е посочен и фактът, че Методическите указания за провеждане на изборите не са били качени на страницата на Висшия адвокатски съвет и за делегатите на ОСАС те са останали неизвестни. Според въпросните указания:
„Отбелязването в бюлетината със знак: “+, –, /, \, I, Х, V, О или друг знак, от който може да се изведе еднозначно волята на гласувалия, представлява действителен глас.Действителен е и гласът, когато върху бюлетината има подчертаване или очертаване на името на кандидат, или квадратчето за гласуване е оградено“.
В обобщение четем – 10 от 15-те членове на ВАдвС са ангажирани с екипа „Адвокати за адвокатите“ (на Стефан Марчев и група), а 9 от членовете на действащия ВАдвС са и кандидати за членове на висши органи на адвокатурата – част от екипа на „Адвокати за адвокатите“, който следва да бъде подкрепен от избраните от САК делегати на принципа „от 2 до 153“ или от „2 до 130“.
Десетият подкрепящ „Адвокати за адвокатите“ – Валя Гигова, не е кандидат за член на орган на адвокатурата. „Кандидат за председател на ВАдвС е нейният съдружник и лице, с което съжителства на семейни начала – Стефан Марчев“, отбелязват жалбоподателите.
При явна заинтересованост ВАдвС вече е отхвърлил жалби на адвокатите Ана Велкова, Иван Демерджиев, Емилия Недева, Петър Славов и Александър Кашъмов срещу отделни етапи и нарушения на избора.
„Видно е, казват адвокатите, че по отношение на решаващото мнозинство от членовете на ВАдвС съществува заинтересованост и липса на безпристрастност при произнасянето по жалбата срещу избора на делегати от бюлетината „от 2 до 153“, което е довело до явна незаконосъобразност на решението (в този смисъл Решение № 7/09.01.2025 г. по гр. д. № 1720/2024 г. на ВКС, ІІІ г. о.).“
Адв. Ина Лулчева
Гафът с недопускането на адвокати до ОСАС
Атакувано е и недопускането до ОСАС на адвокат Ина Лулчева на 22 феврури, която беше кандидат за председател на Висшия Дисциплинарен съд, но по описаната схема не беше избрана за делегат на ОСАС. Девет адвокати поискаха да изложат идеите си, програмата си и да участват в обсъжданията преди избора. Мнозинството безпрецедентно гласува против влизането им в зала.
„Даже се предлага да се постави охрана на вратите, която да следи някой не делегат да не се промъкне в залата, където се провежда ОСАС“, не е спестен комичният факт в жалбата до върховните съдии.
Решението, освен противоречие с Конституцията , бележи и „липсата на пълноценно представяне и обсъждане на всички кандидати на ОСАС, представлява ограничаване на възможността на делегатите да вземат правилното решение в интерес на представляваните от тях, да изпълни добросъвестно своя мандат, както и да даде обоснован отчет на представляваните от него“.
Предвид изложеното считаме, че изборният процес е протекъл в нарушение на закона и на основополагащите демократични принципи, като нарушенията са в такава степен тежки, че опорочават изцяло изборния процес и общият резултат от изборите, поради което решението на ИК от 23.02.2025 г. за обявяване на избраните членове на висшите органи на адвокатурата следва да бъде отменено„, е записано в мотивите до ВКС .
Необходима е и намесата на Конституционния съд
В този контекст е атакувана разпоредбата на 116, ал. 1 от Закона за адвокатурата, която допуска единствено делегати да обжалват законността на избора, независимо, че е имало кандидати, които не са били делегати, но са кандидатствали за участие в органите на управление на адвокатурата и имат правен интерес да оспорват неправомерното им провеждане. Текстът е в противоречие с Конституцията и ЕКПЧ и не следва да бъде прилаган, сочат адвокатите.
Правното основание в случая e намерено в нормата на чл. 6 § 1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ). Напомнено е, че по делото Golder v. the United Kingdom от 21.02.1975 г. (№ 4451/70) за правото на справедлив по чл. 6, § 1 от Конвенцията , ЕСПЧ „не се ограничава да гарантира по същество правото на справедлив процес в производства, които са вече висящи, а гарантира още и право на достъп до съдилищата за всяко лице, което желае да предяви иск, за да получи произнасяне по спор относно своите граждански права и задължения“. В този смисъл „правото на достъп съставлява елемент, който е свойствен на правото, прогласено от чл. 6, § 1“, сочат жалбоподателите.
Те призовават Върховният касационен съд да сезира Конституционния съд с искане разпоредбата да бъде обявена за противоконституционна.
Докато тече оспорването на изборите в адвокатурата, новият председател на ВАдвС, членовете на Съвета, на Диcциплинapния съд и на Висшия контролен орган – не могат да встъпят в длъжност.
До приключване на съдебната процедура председател на ВАдС остава Ивайло Дерменджиев и старият състав на ВАдвС, в който зам. -председател е Валя Гигова, чиито съдружник и фактически съпруг, е новоизбраният шеф на ВАдвС Стефан Марчев.
Избopитe в aдвoĸaтypaтa тaзи гoдинa пpeминaxa при oстри ĸpитиĸи от адвокатската общност зa „пaĸeтни“ лиcти, нe пo aзбyчeн peд, ĸoитo пoзвoлиxa cъcтeзaниe мeждy cпиcъци, a нe мeждy личнocти, много фoĸycи и ceмeйни ĸлъcтepи. Още тук, тук и тук