Депутатите отхвърлиха проекторешение, с което правителството да бъде задължено да предоговори действащите концесионни договори за добив на злато, ценни и редки метали. „За“ гласуваха 44 депутати от МЕЧ, „Възраждане“ и един от ПП-ДБ, 52-ма бяха „против“, а 84-ма от ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП- ОЛ, ИТН и двете ДПС-та се въздържаха.
Същото мноизинство гласува „против“ предложението за гласуването да бъдат включени телевизионните камери.
Красимир Манов от МЕЧ призова предложението да гласувано в контекста на случващото се в света.
„Виждате истинският спор в Украйна за какво става въпрос. Всичко е за ценните метали, за богатствата. В България ние сме разграден двор. Съжалявам, партньори са ни, но дайте да си гледаме първо българския интерес„, коментира той.
„Темата е изключително актуална, защото не знам колко от вас осъзнават, че всички концесии всъщност са рентиерски бизнес. Разпродали сме и сме раздали богатствата на България и затова сме бедни „, заяви Виктор Папазов от Възраждане.
Предложението коментира Йордан Цонев от ДПС-НН, който заяви, че при правителството на тройната коалиция ( 2005-2009 г. – бел.р.) са водени преговори с концесионера „Дънди Прешъс“, който добива злато у нас. В резултат на това е било договорено увеличение на таксата от 0.5 до 1.5 процента.
Водачът на МЕЧ Радостин Василев, като един от вносителите на проекторешението, му отвърна, че това е нищо, и заяви, че концесионерите „гърмят шампанско от по 1000 долара“, а Папазов заяви, че един „почетен председател разрешаваше лично концесиите“ и че много от седящите в тази сила имат лични интереси от концесията на канадците“.
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС заяви, че в бюджета е заложено следващата година приходите от събираните концесионни такси да бъдат увеличени над два пъти и от очаквани над 216 млн. лв. за тази година, догодина приходите да са 550 млн. лв. „Всяко предоговаряне трябва да бъде в условията на двустранен диалог, защото знаете, че ако бъде нарушено в диалог, по-скоро може да има арбитражни санкции към България. Надявам се да не се стига до такива„, каза Иванов.
Радостин Василев изрази скептицизъм към Теменужка Петкова, защото като министър на ГЕРБ е предоговаряла условията за добив на злато и в резултат България няма никакъв контрол върху реалните печалби на концесионерите и декларираните доходи.
Тошко Йорданов – ИТН предложи редакционна поправка: „В така направеното предложение има някои неща, които бихме подкрепили, а други, които – не. Според наши данни, ако се отиде на разваляне на договора, те ще спечелят повече, а държавата ще загуби много повече, т.е. развалянето на договорите за нас не е практично решение в момента, така че това е нашето предложение редакционно„.
Радостин Василев възрази: „Настояваме за предоговаряне на всички действащи концесии за добив на злато, ценни и редки метали, с цел увеличаване на концесионните плащания и повишаване на контрола. При несъгласие за преразглеждане и предоговаряне на плащанията и във връзка с явно неизгодните условия за България тези договори трябва да бъдат прекратени“.
Тъй като днес е първо заседание от месеца, според правилника за организацията за дейността на парламента, опозиционните партии имат право да предлагат свои точки в дневния ред. Така се стигна до предложението на МЕЧ да иска Министерския съвет да преразгледа концесиите за злато, сребро и платина в България.
По тази причина бе допуснат и закона за частния фалит на “ Възраждане“, който също бе отхвърлен.