
Народното събрание отхвърли създаването на временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно системните случаи на саботаж, забавяне и противодействие от страна на български институции срещу разследвания, водени от Европейската прокуратура, представлявана от европейския прокурор Теодора Георгиева.
„За“ създаване на комисията гласуваха 98 гласа „за“, 92 -„против“, 40 – „въздържал се“. Проектът за временната комисия беше внесен от ПГ на „Морал, единство, чест“ и беше подкрепен от 36 депутати от „ПП- ДБ“, 34 от „Възраждане“, 18 от „Демокрация права и свободи“-ДПС и 10 от МЕЧ.
„Против“ бяха 61 от депутатите на ГЕРБ-СДС, 30 от „ДПС-Ново начало“, един от „БСП-Обединена левица“.
С „въздържал се“ гласуваха депутатите на ИТН, петима от ГЕРБ-СДС и 18 от „БСП-Обединена левица“. Временната комисия трябваше да установи всички факти и обстоятелства за периода от 1 юни 2021 г. до момента, свързани с дейността на институциите на територията на България по отношение на случаите, изнесени от европейския прокурор Теодора Георгиева, включително за:
действия и бездействия на МВР по конкретни разследвания на Европейската прокуратура, случаи на забавяне на процесуално-следствени действия, причини за отказ или забавяне в предоставянето на информация от държавни органи и финансови институции; случаи на разследвания, касаещи обществени поръчки, финансирани с европейски средства, за доставка на електрически автобуси и тролейбуси в градовете Враца, Варна, Бургас, Стара Загора и София; разследването на случая с газовото хранилище в Чирен и съмненията за договори на стойност 600 млн. лева, както и установяване дали има връзка между съпротивата от страна на МВР за проверка на определени фирми и наличието на договори между същите фирми и МВР на стойност над 10 милиона лева.
Проектът на решение предвиждаше временната комисия да работи в срок от два месеца. Управляващите дълго саботираха гласуването с искане за почивки и губене на време и все пак накрая показаха, че не желаят да се разровят в корупционните практики. Това ще се разчуе – все пак иде реч за Европейската прокуратура, която за да стигне до подобно огласяване, очевидно е наясно с фактите.
След гласуването Кирил Веселински от МЕЧ зави, че днес е срамен, тъжен и позорен ден за българското Народно събрание. Една временна комисия всъщност свали много маски, каза той. „Паднаха маските на тази срамна коалиционна сглобка – хората, които вчера си гласуваха бюджета на първо четене с подкрепата на „ДПС-Ново начало“, благодарение на тях днес няма да се създаде комисия временна за изследване на факти и обстоятелства за обосновано предположение за организирана престъпна група в Министерство на вътрешните работи, нещо, което твърди европрокурор Теодора Георгиева в нейно интервю, скандално интервю за източване на над 1, 130 млрд. евро капитал„, каза Веселински. Тук говорим за източване на средства, за схема с обществени поръчки, отработена схема, говорим за раздаване на европейски средства и източване на европейските фондове от кметовете на ГЕРБ в Стара Загора, Бургас, Враца, отличниците на Бойко Борисов, депутатчето Бойко Борисов, който днес отсъства, добави Кирил Веселински.
Народното събрание не е разследващ орган, каза председателят на парламента Наталия Киселова.
Кой да разследва като става в дума за обосновано предположение за организирана престъпна група по високите етажи в МВР, отвърна Веселински.
Божидар Божанов от „ПП-ДБ, каза, че е гласувал в подкрепа на създаването на тази комисия, за да се установи защо Европейската прокуратура е саботирана да разследва корупционни престъпления.
„Това, което видяхме, е, че „ДПС-Ново начало“ замени Демокрация, права и свободи в управляващата коалиция. Колеги от ГЕРБ, препоръчвам преди да изберете Новото начало в регулаторите, официално да ги включите в коалицията, за да не си играем на брифинги през ден“, каза Божанов.
Йордан Тодоров от „Възраждане“ посочи, че е подкрепил създаването на тази комисия, защото са добре запознатr с дейността по проекта за разширение на газохранилището в Чирен. Само преди няколко месеца получихме отговор от ДАНС по повод на наш сигнал за корупционни схеми в особено големи размери в подземното газово хранилище. ДАНС ни отговарят, че този сигнал се изпраща по компетентност към Европейската прокуратура. Бях неприятно изненадан от това, че коалиционното мнозинство реабилитира Владимир Малинов като шеф на „Булгартрансгаз“. Този човек е виновен за това, което се случва в Чирен, добави депутатът.
Ясно е като бял ден, бандитите се пазят един друг!
Проклети да са!