Последни новини
Home / Законът / СЕС глоби с милиони 5 държави за неизпълнено задължение да транспонират Директивата за лицата, които подават сигнали

СЕС глоби с милиони 5 държави за неизпълнено задължение да транспонират Директивата за лицата, които подават сигнали

Defakto.bg

Пет държави членки са осъдени да заплатят финансови санкции за неизпълнение на задължението за транспониране на Директивата за лицата, които подават сигнали за нарушения.
Наказаните  трябва да заплатят еднократно платима сума на Комисията, а Естония, в случай че все още не е транспонирала Директивата, трябва да заплати и дневна периодична имуществена санкция (санкциите най-долу).

С няколко отделни иска1 Комисията е поискала от Съда да установи, че като не са приели необходимите разпоредби, за да се съобразят с Директивата за лицата, които подават сигнали за нарушения2, Германия, Люксембург, Чешката република, Естония и Унгария не са изпълнили задълженията си3 по тази директива.

Освен това ЕК e поискала на петте държави членки да бъдат наложени финансови санкции под формата на еднократно платими суми.  Що се отнася до Естония, в случай че неизпълнението на задължения, което продължава към датата, на която Съдът е бил сезиран с иска срещу тази държава,  все още продължава към датата на постановяване на съдебното решение, Комисията иска от Съда да наложи периодична имуществена санкция на тази държава членка.

Като подчертава значението на транспонирането на тази директива за високото равнище на защита, което тя предоставя на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза, Съдът уважава исковете на Комисията, като същевременно отхвърля доводите на съответните държави членки и ги осъжда да заплатят финансовите санкции, посочени в следващата таблица.

 Санкция, определена от Съда на Германия е 34 000 000 евро (еднократно платима сума),

Люксембург – 375 000 евро (еднократно платима сума)

Чешка република – 2 300 000 евро (еднократно платима сума)

Естония –  500 000 евро (еднократно платима сума) и периодична имуществена санкция в размер на 1 500 евро на ден.

Унгария –  1 750 000 евро (еднократно платима сума)

Искът за установяване на неизпълнение на задължения, насочен срещу държава членка, която не е изпълнила своите произтичащи от правото на Съюза задължения, може да се предяви от Комисията или от друга държава членка. Ако Съдът установи неизпълнението, съответната държава членка трябва да се съобрази със съдебното решение в най-кратък срок. Когато прецени, че държавата членка не се е съобразила със съдебното решение, Комисията може да предяви нов иск, с който да поиска налагане на парични наказания. Ако обаче на Комисията не са съобщени мерките за транспониране на дадена директива, по нейно предложение Съдът може да наложи наказания още на етапа на първото съдебно решение.

1 Комисията предявява искове срещу общо шест държави, като решението срещу Полша е постановено на 25 април 2024 г. (решение на Съда, Комисия/Полша (Директива за лицата, които подават сигнали за нарушения), C-147/23).
2 Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 година относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза (Директива за лицата, лицата, които подават сигнали за нарушения).
3 Съгласно член 26 от тази директива държавите членки трябва да приемат разпоредбите, необходими за нейното транспонирана до 17 декември 2021 г.
4 В случай, че неизпълнението на задължения продължава към датата на постановяване на съдебното решение, считано от тази дата, докато посочената държава членка преустанови неизпълнението.

About De Fakto

Проверете също

Съдът разгледа делото по искане на Сарафов за отнетия му шанс да бъде избран за главен прокурор

Състав на Върховния административен съд разгледа жалбата на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов срещу  прекратената …

ВАС потвърди предварителния „отстрел“ на Ясен Русев от поста кмет на cтoличния paйoн „Иcĸъp“

Задава се битка на два различи правни свята по тълкуването на понятието „търговска дейност“ в …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.