
На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти, назначени от Конституционния съд.
Товаобясни заместник-председателят на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27-и октомври миналата година, зададе въпрос дали ще може да види протокол на експертите, за да знае дали има разминавания в секцията, в която е работил в деня на вота.
„След решението на Конституционния съд, ако бъде указано на ЦИК да бъде коригиран и обявен различен резултат от обявения за изборите на 27 октомври 2024 г., протоколите, въз основа на които са направени изчисленията, ще бъдат публикувани там, където се публикуват и протоколите на секционните избирателни комисии. Когато това стане известно, ще бъде публично оповестено и всеки може да се запознае с данните от протоколите на Конституционния съд от повторното преброяване, извършено в Конституционния съд от вещите лица“, обясни Матева.
От заседанието на ЦИК стана ясно, че екипите на фирмата Информационно обслужване продължават да въвеждат данните от протоколите, предоставени от Конституционния съд на ЦИК, която трябва да преизчисли резултатите от вота на базата на експертизата, направена в над 2000 повторно проверени секции.
В края на февруари Конституционният съд постанови определение, с което възложи на Централната избирателна комисия да извърши преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни представители.
Съдът установи, че в 46,75% от проверените избирателни секции е налице промяна в броя на действителните гласове, разпределени по кандидатски листи, като отделно от това е налице промяна и в останалите съпоставяни данни. Предмет на проверка от Съда бяха изборните книжа на 2 204 избирателни секции, което представлява 17,06% от действалите 12 920 избирателни секции.