Последни новини
Home / Законът / СГС установи непряка дискриминация във ваксинационния процес срещу COVID-19

СГС установи непряка дискриминация във ваксинационния процес срещу COVID-19

Defakto.bg

Поредица от неудачни управленски решения по времето на министър Ангелов е довела до хаос

Решението за отваряне на зелени коридори в първите седмици от ваксинационния процес по време на пандемията от COVID-19 е било акт на непряка дискриминация.  Това реши Софийският градски съд, съобщи БХК. “Зелените коридори” бяха отворени едва два месеца след началото на ваксинационната кампания и допускаха ваксинирането в събота и в неделя, както и в следобедните часове на работните дни на лица, които не попадаха в нито една от петте групи хора с приоритет за ваксиниране съгласно Националния ваксинационен план. Отварянето на тези коридори беше съпътствано от доклад на тогавашния здравен министър Костадин Ангелов, в който се изразява необходимост от бързо използване на наличните ваксини и увеличаване на броя на имунизираните лица срещу COVID-19, съобщи БХК.

Съдът намира, че поредица от неудачни управленски решения по времето на министър Ангелов е довела до хаос при ваксинирането и е причинила неблагоприятни последици за най-уязвимите хора – тези над 65 годишна възраст и хората с придружаващи заболявания.

В края на 2021 г. БХК заведе иск срещу Министерски съвет и срещу тогавашния министър на здравеопазването Костадин Ангелов заради зле организирания процес на ваксинация в период на недостиг на здравен ресурс в разгара на пандемията от COVID-19. Недостатъчното количество ваксини изискваше те да бъдат разпределени справедливо между нуждаещите се въз основа на ясни критерии, но в приетия Национален ваксинационен план най-уязвимите лица бяха поставени едва в четвърта от общо пет групи лица.

Според БХК поставянето на възрастните хора в толкова задна група е пряка дискриминация по признаци възраст и увреждане, а “зелените коридори” са непряка дискриминация, защото третират еднакво хора с различна нужда и така поставят в опасност най-нуждаещите се от ваксинация. За сравнение, в повечето страни от Европейския съюз възрастните хора и хората с придружаващи заболявания бяха сред първите ваксинирани.

    Първоинстанционният съд отхвърля и двата иска през 2022 г.  Разглеждането на делото се забавя пред втората инстанция и едва през февруари 2025 г. СГС го решава по същество.

Лошата организация  на ваксинационния процес е една от причините за високата смъртност от COVID-19 и грешките трябва да бъдат установени, за да се изведат поуки при следващо вземане на управленски решения за разпределение на ограничен здравен ресурс, е пози;ията на БХК.

“Макар решението да уважава само един от исковете, този за непряка дискриминация, то е пробив в практиката на съдилищата по Закона за защита от дискриминация. Надяваме се, че то ще доведе до задълбочен анализ на управлението на пандемията и установяване на допуснатите грешки”, коментира Адела Качаунова, адвокат по делото. “Надеждите ни са, че при евентуален следващ сблъсък с криза, подобна на пандемията от COVID-19, управленските решения биха се основавали на доказателства и най-малко биха следвали доказано добрите практики – нещо, което не се случи при управлението на пандемията”.

About De Fakto

Проверете също

СГС пусна задържаните братя за отвличане – няма доказателства за извършено престъпление

Софийският градски съд пусна от ареста братята Митко и Радослав Лебешковски. Съдия Иван Коев отхвърли …

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.